2. října 2011 17:33, aktualizováno  18:34 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Potvrzeno. Trenér Straka převzal Slavii. 'Strach nemám,' říká

František Straka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Straka. | foto: ČTK

PRAHA Novým trenérem slávistických fotbalistů se stal František Straka. Bývalý kouč Sparty nahradil po dnešním utkání s Olomoucí Michala Petrouše. Mužstvo převezme v pondělí. Vedení klubu o změně v realizačním týmu informovalo na mimořádné tiskové konferenci.

Strakovo angažování se ale vůbec nelíbí slávistickým příznivcům. Ti dnes po celý zápas proti Olomouci skandovali hesla proti impulzivnímu trenérovi, i když v té době ještě nevěděli, zda tým opravdu převezme.

Straka ale z toho, jak ho přijmou fanoušci, strach nemá, byť se v minulosti prohlašoval za kovaného sparťana. "S tím, že jsou ty reakce, jaké jsou, jsem počítal. V první řadě se vše bude odvíjet od výsledků, ty musejí hovořit za nás. Udělám maximum, abychom Slavii zvedli do těch vod, kam patří," řekl Straka bezprostředně po svém jmenování.


Velkou roli při jeho rozhodování prý hrálo, že se z dob působení v Teplicích dobře zná se současným majitelem Slavie Alešem Řebíčkem. "Krok jsem konzultoval i s kluky ve staré gardě Sparty. Mluvil jsem s Honzou Bergrem a ten mi řekl: Podívej, kolik hráčů odchází ze Sparty do Slavie a naopak. Je to pro mě obrovská výzva a vážím si toho," uvedl Straka.

Jako asistenty si ponechá Martina Vaniaka s Martinem Poustkou a přibere k nim Petra Vrabce, který se tak po nedávném přeřazení k rezervě opět vrátí k prvnímu týmu.

ČTĚTE TAKÉ:


O změně na lavičce Slavie se spekulovalo již delší dobu. Vedení klubu už před časem prohlásilo, že Petrouš je jen dočasným trenérem a nejpozději po sezoně 2011/12 s největší pravděpodobností odejde, ať bude mít výsledky jakékoliv. Tým na podzim vypadl z domácího poháru s divizním Převýšovem a v ligové tabulce mu navzdory dnešní výhře 1:0 patří až 13. místo.

"Od čtvrtečního večera začaly statutární orgány klubu jednat o řešení současné situace. Všichni se shodli, že se trenér Michal Petrouš významnou měrou podílel na záchraně Slavie, nicméně že v tuto chvíli je potřeba udělat další impulz, abychom posunuli tým dál," řekl generální ředitel klubu Miroslav Platil.

Vedení podle něj jednalo s třemi kandidáty. "Vyšlo to tak, jak to vyšlo. Díváme se na to tak, že jsme tady všichni profesionálové. Stejně jako fotbalisté hrají ve všech možných klubech, tak i trenéři trénují plno klubů. Rozhodující budou výsledky. Sázíme na profesionalitu Straky, a proto jsme ho oslovili," vysvětlil Platil.

Anketa

Je František Straka pro fotbalovou Slavii vhodný trenér?

Ano 2365
Ne 2955

"Termín je logický. Máme před sebou reprezentační pauzu a určitý prostor pro základní adaptaci," dodal. Na jak dlouho Straka v Edenu podepíše smlouvu, Platil neprozradil. Prý to ale rozhodně nebude jen do konce kalendářního roku.

Petrouš vydržel na pozici hlavního trenéra Slavie přesně rok. Pražany převzal loni po odchodu Karla Jarolíma a v jarní části minulé sezony je dokázal navzdory existenčním ekonomickým problémům dotáhnout na konečné deváté místo. V tomto ročníku se mu ale s týmem přestalo dařit. Od vedení dostal nabídku pokračovat jako trenér rezervy, ale zatím neví, zda ji přijme.

Třiapadesátiletý Straka hrával dlouhá léta za Spartu, kterou posléze vedl i jako trenér. V české lize trénoval rovněž Teplice, Plzeň a České Budějovice. Naposledy působil v polském klubu Arka Gdyně, v jednom zápase proti Maltě před dvěma lety vedl také českou reprezentaci.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.