15. července 2011 18:59 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Expert o losu: Plzeň a Sparta by měly postoupit

Plzeň - Sparta (zleva: Pavel Horváth, Marek Matějovský) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeň - Sparta (zleva: Pavel Horváth, Marek Matějovský) | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA O účast v evropských soutěžích bojují čtyři české kluby. Plzeň má šanci na Ligu mistrů, Sparta, Jablonec a Mladá Boleslav usilují o postup do Evropské ligy. "Žádný tým to nebude mít snadné," říká o pátečním losu, který klubům určil soupeře v předkolech, fotbalový expert Vladimír Táborský.

Jaké dáváte šance Plzni, která, pokud neztratí slibné vedení 4:0 z Jerevanu, narazí ve třetím předkole Ligy mistrů s největší pravděpodobností na Rosenborg Trondheim?
Nebude to jednoduché, protože v Norsku jsou uprostřed soutěže a jsou rozehraní. Nicméně Plzeň má na to, aby postoupila. Samozřejmě soupeře nesmí podcenit. Rosenborg má zkušenosti z Champions League, kterou několikrát hráli.

Má Plzeň kádr na to, aby se dostala až do základních skupin LM?
U Plzně jde o týmový výkon. A jestli Viktora má na to, aby se dostala až do samotné soutěže, teď nemůžu říci. Pokud by postoupila přes Rosenborg, musela by vyřadit ještě jednoho soupeře a hodně bude záležet na tom, koho by v posledním předkole dostala.

Anketa

Který český tým má největší šanci postoupit?

Plzeň 58
Sparta 52
Jablonec 5
Mladá Boleslav 11

Los mohl také Plzeň poslat třeba na Glasgow Rangers, tak to je Trondheim ještě přijatelný soupeř, nemyslíte?
To rozhodně. I když Skoty nepovažuji za fotbalové supermany, protože skotská kopaná není v popředí evropského fotbalu.

Teď ke Spartě, která usiluje o účast v Evropské lize. Ve 3. předkole se jí postaví Švédské Örebro nebo FK Sarajevo. Který soupeř by byl pro Letenské přijatelnější?
České týmy nerady hrají proti klubům z bývalé Jugoslávie, kde jsou techničtí a rychlí hráči. Na druhou stranu jsou nervově labilní. Sarajevo by nemělo být velkým oříškem. Silnější je spíše Örebro, které je rozehrané ze soutěže. Ale pokud bychom se měli brát Örebra, tak by to bylo špatné.

Ve Spartě je tlačenice na stoperských postech. Na dvě místa v základní sestavě stojí frontu Řepka, Brabec a Zápotočný. Jak na Letné vyřeší tento "rébus"?
Nemám ponětí. Roli může hrát koncepce nebo několik dalších faktorů. Nemyslím si, že Sparta měla v minulé sezoně problémy v obraně. V mezinárodních utkání musí být zkušenost, proto bych nechal duo Řepka - Brabec.

Řepka a Brabec.

Dalším českým adeptem do Evropské ligy je Jablonec, jenž se utká s Alkmaarem, předloňským mistrem nizozemské ligy. Jaké má šance výběr trenéra Komňackého?
Alkmaar ale už loni nebyl týmem jako předcházející rok. V každém případě to nebude mít lehké. Nizozemská kopaná je velice tvrdá.

Posledním českým účastníkem na mezinárodním poli je Mladá Boleslav, jež je ve stejné situaci Sparta a Jablonec. Los Středočechům přisoudil kyperskou Larnaku, nevyzpytatelný soupeř, že?
Přesně jak říkáte. Kyperská mužstva umí překvapit, hlavně za ně hrají cizinci a ti můžou do týmu přinést nový element.  

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.