15. července 2011 15:23 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Ohlasy z českých klubů na los Evropské ligy: rozpaky a obavy

Radost hráčů Sparty (zleva: Kadlec, Matějovský, Kweuke). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost hráčů Sparty (zleva: Kadlec, Matějovský, Kweuke). | foto: ČTK

PRAHA Především fakt, že jednoho z možných soupeřů vede trenér Jiří Plíšek, vyvolala největší pozornost v kabině fotbalistů Sparty po dnešním losování třetího předkola Evropské ligy. Pokud by si ale Letenští mohli vybrat, raději by vyrazili do Švédska - jednak kvůli klidnějšímu prostředí, a navíc by Örebro asi mělo méně informací než český kouč ve službách FK Sarajevo.

Sparťanský první trenér Martin Hašek zatím nehodlá předbíhat, proti komu jeho svěřenci nastoupí a také informace budou na Letné raději sbírat o obou možných soupeřích. "Pokud bych měl možnost si vybírat, kam by se nám lépe cestovalo, pak asi do Švédska, přestože se tam údajně hraje na umělém povrchu," řekl kouč.

PŘEDKOLA EVROPSKÉ LIGY

Na sparťanské straně by podle něj měla být v každém případě výhoda, že odveta se bude hrát v Generali Areně na Letné. "Pokud by postoupilo Sarajevo, měl by samozřejmě trenér Plíšek trochu výhodu v tom, že Spartu zná ze zdejšího působení a mnohokrát už proti ní stál jako trenér soupeře," připomněl Hašek.

KOUČ JABLONCE: Z Alkmaaru nadšený nejsem

"Nejsem z toho nadšený, preferovali jsme soupeře, přes kterého bychom měli větší šanci postoupit. Z té pětice, co jsme mohli dostat, jsem nechtěl právě Alkmaar a ty Turky. Ostatní soupeři byli aspoň pro mě přijatelní. Nicméně los je o štěstí a nemá smysl nad tím meditovat," řekl kouč František Komňacký.

"Ještě jsme nepřešli přes první překážku, i když samozřejmě šanci dostat se dál máme velkou, takže se můžeme i hypoteticky bavit o tom, s kým bychom se mohli utkat. Ode dneška začneme sbírat informace, musíme se napojit na lidi, kteří mají s nizozemským fotbalem zkušenosti a zjistit co nejvíc, abychom odehráli důstojnou roli," prohlásil Komňacký.

Favoritem je podle Severočechů bezpochyby soupeř, který v posledních letech stabilně patří do nizozemské špičky. "Nizozemská liga má vysokou kvalitu, což dokazují mužstva jako Ajax nebo Eindhoven. Jako favorit se v každém případě necítíme, ale určitě se o možnost dalšího působení v pohárech popereme. Dopředu se poraženi rozhodně necítíme," dodal kouč.

Z výsledku losování si mohl hlavu ukroutit Vlastimil Vidlička, kterého vedl Plíšek několik let v Teplicích. "Když si vezmete, kolik možností v osudí bylo a nakonec můžeme hrát právě proti týmu trenéra Plíška, pak je to opravdu humorné. Ale zatím nechci hodnotit, zda se proti Sarajevu postavíme, postupové šance obou mužstev jsou stále vyrovnané," řekl zkušený obránce.

Sílu švédského ani bosenského klubového fotbalu nedokáže odhadnout. "Ale pokud bychom jeli do Sarajeva, určitě by nás čekalo těžké prostředí umocněné tím, jak má trenér Plíšek Spartu přečtenou," uvažoval Vidlička, podle kterého by v obou případech měla být vyšší herní a hráčská kvalita na straně Sparty.

S Balkánem má největší zkušenosti chorvatský bek Manuel Pamič, který si okamžitě vybavil, že by v Sarajevu mohl mít ještě jednoho bývalého spoluhráče. Každopádně by byl raději, kdyby Sparta letěla do Švédska.

"Tady s tím má málokdo takové zkušenosti, ale při domácích zápasech balkánských klubů jsou důležití až fanatičtí diváci, kteří dokážou vytvořit hodně bouřlivou atmosféru. Raději ale se soudy počkám až na odvetu obou týmů," uvedl. První zápas mezi Örebrem a Sarajevem skončil bez branek.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.