Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Experti: Plzeň potřebuje, aby se Petržela probudil

Sport

  13:01
PRAHA - Čeští fanoušci mohou po čtyřech letech zase ve volných chvílích polemizovat o vystoupení českého klubu v Lize mistrů. Kdo z plzeňských fotbalistů zklamal? Kdo naopak v prvním zápase nejprestižnější evropské soutěže obstál?

Milan Petržela se ve středu marně hledal foto: ČTK

Nejtěžší zápasy pravdy s Barcelonou a AC Milán teprve přijdou, ale i remíza 1:1 s běloruským Borisovem leccos napověděla. Podle oslovených expertů nejvíc vynikal Petr Jiráček.

Statistika Jiráčka proti Borisovu

Střely: 1
Gólové asistence: 1
Fauloval: 1x
Faulován: 2x
Naběhaných metrů: 11 608

Ten se ve středu večer těsně před koncem prvního poločasu pohotově obtočil kolem  obránce a nahrál Marku Bakošovi na úvodní gól. "Má úžasnou formu," přikyvuje legenda Sparty Horst Siegl, který krátce působil také v západočeském klubu.

"Petr potvrdil, že je důležitou postavou týmu. Opakovaně předvádí vynikající výkony a reprezentaci si jednoznačně zaslouží," připomíná trenér Josef Pešice, že Jiráček zazářil i v národním dresu v kvalifikačním utkání mistrovství Evropy proti Skotsku.

Oba zároveň vyzdvihují také křídelníka Václava Pilaře, letní posilu z Hradce Králové. "Tady trenér Pavel Vrba sáhnul po fotbalistovi, jenž dokonale zapadnul do koncepce. Stejné to je i se stoperem Mariánem Čišovským," chválí Siegl a zmiňuje také výkon střelce branky Marka Bakoše.

Statistiky Pilaře proti Borisovu

Střely: 2
Fauloval: 3x
Faulován: 1x
Naběhaných metrů: 10 159
- dostal také žlutou kartu

Naprosto opačný dojem zanechal záložník Milan Petržela. Příznivci ho znají jako hbitého štírka, který sebevědomě utančí soupeře, ukáže jim záda a pak předloží dokonalý centr nebo finální přihrávku. Výjimečnost ale jako by se z jeho repertoáru vypařila. "Bylo to úplně jiné tempo," reaguje Petržela.

Nedaří se mu přitom ani v reprezentaci. Že by na vyšší rychlostní a kvalitativní stupeň nestačil? "Zklamal mě. Je potřeba, aby se našel, byl agresivní jako v české lize, obcházel soupeře a rozdával finální přihrávky," vysvětluje Pešice.

Plzeň totiž spoléhá na rychlé protiútoky. A když se Petržela trápí, tak je ofenzivní síla českého mistra poloviční. Jedna strana najednou nefunguje. "Spoléhají na dlouhé a přesné míče od kapitána Pavla Horvátha. V tom je Plzeň lehce čitelná. Když se jedné straně nedaří, tak je potom zle," míní Siegl.

Klíčem k postupu bude závěrečný zápas v Borisově

Na příští zápasy v Lize mistrů ale Plzeňští potřebují všechny své zbraně ideálně vyladěné. Vystoupí totiž na hřištích slavných velkoklubů Barcelony a AC Milán. Trenér Pavel Vrba stále věří v zisk pěti bodů, který by měl s největší pravděpodobností stačit na 3. místo ve skupině a postup do jarní části Evropské ligy. "Podle mě ale postačí jen čtyři body. Nemyslím, že BATE uhraje nějaké zázračné výsledky. Proto bude klíčový souboj v Borisově," vypočítává Pešice.

Statistika Petržely proti Borisovu

Střely: 2
Fauloval: 3x
Faulován: nebyl
Naběhaných metrů: 8 440

Souhlasí s ním i Siegl. "V Bělorusku bude mít náš zástupce slušné vyhlídky. Domácí musí před vlastními diváky útočit víc než v Edenu a nahraje tím Plzni. Ta má přitom typy fotbalistů, kterým se venku proti otevřenějšímu soupeři hraje lépe," přemítá.

Jenže v Bělorusku se Plzeň představí až na závěr celé skupiny. "Každý bod do té doby bude něco navíc," dodává Pešice. Je v silách Plzeň zaskočit věhlasné soupeře? "Těžko říci, jde o favority nejen ve skupině, ale v celé Lize mistrů. Umí jednoduše vyhrávat za každé situace," nenachází prostor pro optimismus Pešice.

Siegl tentorkát trochu oponuje. "Proč ne? Hrát se dá s každým. Vždyť Sparta v minulosti potrápila Barcelonu i třeba Real Madrid. Hlavně neprohrávat o poločase 0:5, pak už se těžko něco zachraňuje," varuje letenská legenda.