Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fraška. FIFA chce Velšany trestat za to, že jejich fanoušci uctili válečné oběti

Sport

  18:47
CARDIFF/PRAHA - Absurdních rozměrů dosáhla kauza kolem uctívání válečných obětí britskými fotbalisty. Hráči Walesu a Severního Irska sice na tzv. Den vzpomínek na trávník s květy vlčího máku, které padlé vojáky symbolizují, na doporučení FIFA nevyběhli, přesto je možná čeká postih v podobě pokuty či odebrání bodů. Rudé květy totiž měli vojáci přítomní na stadionu a symbol předvedli i fanoušci ve svém choreu.

Den vzpomínek uctili i hráči a fanoušci při zápase Premier League mezi Middlesbrough a Chelsea. foto: Reuters

Dáme vám pokutu nebo odečteme body, hrozila mezinárodní fotbalová federace FIFA britským týmům, které se při zápasech kvalifikace na MS 2018 kolem svátečního 11. listopadu chystaly uctít památku válečných obětí. FIFA totiž ve svých pravidlech zakazuje „politické, náboženské či komerční sdělení na dresech“.

Týkalo se to fotbalistů Anglie a Skotska, kteří se na Den vzpomínek potkali ve vzájemném derby, Severního Irska, jež ten samý den vyzvalo Ázerbájdžán, a Walesu, který se o den později střetl se Srbskem. Jenže zatímco Angličané a Skotové nařízení FIFA ignorovali a kvalifikační zápas s květy vlčího máku na černých páskách odehráli, Velšané a Severní Irové se rozhodli poslechnout a hráli pouze s černými páskami.

O to větší překvapení nastalo, když FIFA oznámila, že zahajuje disciplinární řízení i s nimi. Důvod u Walesu byl následující:

1. Někteří z přítomných diváků na stadionu v Cardiffu měli na oblečení květ vlčího máku,

2. voják stojící u hráčského vchodu na plochu stadionu držel kytici z vlčích máků,

3. během velšské hymny vytvořili diváci velký symbol květu vlčího máku.

Podle BBC se FIFA opírá o interní pravidlo striktně zakazující „podporu nebo oznamování politických či náboženských sdělení,“ mezi něž podle organizace patří symbol vlčího máku.

Výzdoba z květů vlčího máku na stadionu Tottenhamu.
Anglie vs. Skotsko: Hosté s vlčím mákem našitým na černých páskách.

„Jsme překvapení a zklamaní, chystáme se obvinění tvrdě napadnout,“ řekl výkonný ředitel Velšské fotbalové federace (FAW) Jonathan Ford. „Poslechli jsem pravidla a doporučení FIFA a myslím, že respekt obětem války jsme vzdali velice vhodnou formou,“ dodal.

Už dříve FIFA oznámila, že bude vyšetřovat fotbalisty Anglie a Skotska. Ti svůj postoj vyjádřili jasně: uctění válečných obětí je pro nás důležitější než nařízení fotbalové asociace a přijmeme jakýkoliv trest.

Květ vlčího máku jako symbol válečných obětí

Květ vlčího máku má jako symbol veteránů a obětí válek svůj původ v básní kanadského chirurga Johna McCraea, která se jmenuje In Flanders Fields. McCrae v ní popsal pole pokryté krvavě zbarvenými květy vlčího máku, který vyrašil v místech, kde zemřeli jeho kamarádi v druhé bitvě u Ypres 22. dubna 1915. V této bitvě byl poprvé v historii použit bojový plyn od té doby zvaný yperit.

Tzv. Den vzpomínek nebo Den veteránů slaví kromě Velká Británie i mnoho jiných zemí po celém světě včetně České republiky.

Na 11. listopad připadá proto, že v tento den v 11 hodin a 11 minut bylo v roce 1918 ve vlaku odstaveném v lese u severofrancouzského města Compiégne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje první světové války.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat