Úterý 22. září 2020svátek má Darina 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fraška. FIFA chce Velšany trestat za to, že jejich fanoušci uctili válečné oběti

Den vzpomínek uctili i hráči a fanoušci při zápase Premier League mezi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Den vzpomínek uctili i hráči a fanoušci při zápase Premier League mezi... | foto: Reuters

CARDIFF/PRAHA Absurdních rozměrů dosáhla kauza kolem uctívání válečných obětí britskými fotbalisty. Hráči Walesu a Severního Irska sice na tzv. Den vzpomínek na trávník s květy vlčího máku, které padlé vojáky symbolizují, na doporučení FIFA nevyběhli, přesto je možná čeká postih v podobě pokuty či odebrání bodů. Rudé květy totiž měli vojáci přítomní na stadionu a symbol předvedli i fanoušci ve svém choreu.

Dáme vám pokutu nebo odečteme body, hrozila mezinárodní fotbalová federace FIFA britským týmům, které se při zápasech kvalifikace na MS 2018 kolem svátečního 11. listopadu chystaly uctít památku válečných obětí. FIFA totiž ve svých pravidlech zakazuje „politické, náboženské či komerční sdělení na dresech“.

Týkalo se to fotbalistů Anglie a Skotska, kteří se na Den vzpomínek potkali ve vzájemném derby, Severního Irska, jež ten samý den vyzvalo Ázerbájdžán, a Walesu, který se o den později střetl se Srbskem. Jenže zatímco Angličané a Skotové nařízení FIFA ignorovali a kvalifikační zápas s květy vlčího máku na černých páskách odehráli, Velšané a Severní Irové se rozhodli poslechnout a hráli pouze s černými páskami.

O to větší překvapení nastalo, když FIFA oznámila, že zahajuje disciplinární řízení i s nimi. Důvod u Walesu byl následující:

1. Někteří z přítomných diváků na stadionu v Cardiffu měli na oblečení květ vlčího máku,

2. voják stojící u hráčského vchodu na plochu stadionu držel kytici z vlčích máků,

3. během velšské hymny vytvořili diváci velký symbol květu vlčího máku.

Podle BBC se FIFA opírá o interní pravidlo striktně zakazující „podporu nebo oznamování politických či náboženských sdělení,“ mezi něž podle organizace patří symbol vlčího máku.

Výzdoba z květů vlčího máku na stadionu Tottenhamu.
Anglie vs. Skotsko: Hosté s vlčím mákem našitým na černých páskách.

„Jsme překvapení a zklamaní, chystáme se obvinění tvrdě napadnout,“ řekl výkonný ředitel Velšské fotbalové federace (FAW) Jonathan Ford. „Poslechli jsem pravidla a doporučení FIFA a myslím, že respekt obětem války jsme vzdali velice vhodnou formou,“ dodal.

Už dříve FIFA oznámila, že bude vyšetřovat fotbalisty Anglie a Skotska. Ti svůj postoj vyjádřili jasně: uctění válečných obětí je pro nás důležitější než nařízení fotbalové asociace a přijmeme jakýkoliv trest.

Květ vlčího máku jako symbol válečných obětí

Květ vlčího máku má jako symbol veteránů a obětí válek svůj původ v básní kanadského chirurga Johna McCraea, která se jmenuje In Flanders Fields. McCrae v ní popsal pole pokryté krvavě zbarvenými květy vlčího máku, který vyrašil v místech, kde zemřeli jeho kamarádi v druhé bitvě u Ypres 22. dubna 1915. V této bitvě byl poprvé v historii použit bojový plyn od té doby zvaný yperit.

Tzv. Den vzpomínek nebo Den veteránů slaví kromě Velká Británie i mnoho jiných zemí po celém světě včetně České republiky.

Na 11. listopad připadá proto, že v tento den v 11 hodin a 11 minut bylo v roce 1918 ve vlaku odstaveném v lese u severofrancouzského města Compiégne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje první světové války.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...