Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pro dobrotu na žebrotu. Za uctění válečných veteránů hrozí Anglii a Skotsku odebrání bodů

Sport

  14:47
CURYCH/PRAHA - Na Britských ostrovech především, ale i po celém světě se každý rok 11. listopadu slaví Den veteránů či Den vzpomínek. A symbolicky právě na minulý pátek vyšel zápas kvalifikace o fotbalové MS 2018 mezi Anglií a Skotskem (3:0). Všichni hráči, jak je tento den na Ostrovech zvykem, proto nastoupili na pažích s páskami s obrázkem květu vlčího máku, což je symbol toho významného dne. Jelikož však FIFA zakazuje mít na dresech jakýkoliv politický symbol, hrozí oběma týmům v nejhorším případě odebrání tří bodů.

Skotský fotbalista Christophe Berra s červeným květem vlčího máku na své paži. foto: Reuters

FIFA už dopředu zakázala oběma týmům mít květy vlčího máku přímo vyšité na dresu. Proto se oba týmy rozhodly zákaz na doporučení britské premierky Theresy Mayové obejít černými páskami se znakem červeného květu máku.

Naopak Velšané či Severní Irové od tohotu plánu opustili, protože vedení Mezinárodní fotbalové federace deklarovalo, že se za porušení tohoto pravidla přikloní k nejtvrdšímu trestu pro všechny neposlušné týmy, tedy odečtení tři bodů.

Tento čtvrtek pak FIFA jak s anglickým, tak skotským svazem zahájila disciplinární řízení.

Dlouholetá golmanská jednička Joe Hart překvapivě na světový šampionát do Ruska...
Anglie vs. Skotsko: nepokoje v hledišti.

„Potvrzujeme, že bylo kvůli této záležitosti zahájeno disciplinární řízení. Dále to nemůžeme komentovat ani spekulovat o výsledku či časovém rámci,“ uvedla v prohlášení FIFA.

Všeobecně se však předpokládá, že FIFA nesáhne k odpočtu bodů, čímž by si zadělala na precedens, a nejspíš oběma svazům udělí pokuty.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat