Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

FIFA ztrestala milionářskou Chelsea: rok nesmí kupovat hráče

Sport

  15:20aktualizováno  19:50
CURYCH - Mezinárodní fotbalová federace FIFA zakázala Chelsea jeden rok získávat nové hráče. Anglický klub podle FIFA přesvědčoval v roce 2007 francouzského fotbalistu Gaela Kakutu, aby porušil kontrakt se svým zaměstnavatelem Racingem Lens a odešel do Chelsea.

Kapitán Chelsea John Terry. foto: AFP

Podle dnešního rozhodnutí FIFA nesmí Chelsea zaregistrovat nové anglické ani zahraniční hráče v příštích dvou přestupních obdobích, tedy v lednu 2010 a v letním období po sezoně 2009/10.

Očima odborníka

"Na hodnocení je příliš brzo, každopádně je neobyčejná situace. Unikátní. Ale uvidíme, co se bude dít dále, Chelsea se určitě proti trestu odvolá. Do té doby se bavíme jen v teoretické rovině. A zda případně klub ovlivní? Určitě! Není to kauza, nad kterou by mohli mávnout rukou. Rok bez posil? Strašně dlouhá doba, mohou přijít zranění atd., na Chelsea by to určitě dopad mělo," řekl pro Lidovky.cz Josef Csaplár, fotbalový trenér, odborník a skaut Evertonu.

Komise FIFA zároveň nařídila Chelsea zaplatit kompenzaci Lensu ve výši 780.000 eur (téměř 20 milionů korun). Dalších 130 tisíc eur musí londýnský klub poslat francouzskému celku jako výchovné. Nyní osmnáctiletý talent Kakuta navíc nesmí čtyři měsíce, tedy do konce kalendářního roku, nastoupit k žádnému zápasu.

FIFA reagovala na stížnost Lensu, podle nějž Chelsea tlačila na Kakutu, aby přerušil svůj kontrakt a odešel do Londýna. "Komise zjistila, že hráč porušil podepsanou smlouvu s francouzským klubem a že anglický klub ho k tomu naváděl," uvedla FIFA.

Chelsea se proti trestu odvolá přímo k FIFA. Pokud nebude s výsledkem spokojena, má právo obrátit se na arbitráž v Lausanne. "Proti rozsudku se odvoláme, jak to jen bude nejsilněji možné. Naprosto s ním nesouhlasíme," uvedla Chelsea v prohlášení.

"Sankce je bezprecedentní a zcela nepřiměřená. Nebudeme se k tomu dále vyjadřovat, dokud nedostaneme písemné oznámení důvodů, které vedly k tomuto mimořádně svévolnému rozhodnutí," stojí na webu týmu českého brankáře Petra Čecha. Naopak prezident Lensu Gervais Martel je s rozhodnutím spokojený.

"Očekávali jsme takový rozsudek. Neznamená to, že když se jmenujete Chelsea, nemusíte dodržovat pravidla. Vždyť ho kontaktovali, když mu bylo ještě 16 let. To je neakceptovatelné. Utratili jsme mnoho peněz jeho výchovou. Nevidím důvod, proč by z toho měli těžit jiní," prohlásil Martel.

Není to poprvé, co se Chelsea provinila proti přestupním pravidlům. Před čtyřmi lety ji anglický svaz potrestal za vyjednávání o příchodu Ashleyho Colea bez souhlasu jeho tehdejšího zaměstnavatele Arsenalu pokutou 300 tisíc liber.

FIFA podobný trest vynesla i nad švýcarským Sionem, který podepsal smlouvu s egyptským gólmanem Issámem Hadárím ještě před vypršením jeho smlouvy v Al Ahlí. V dubnu tak FIFA rozhodla o tom, že Sion nesmí podepisovat nové hráče až do léta 2010 a Hadárí dostal stejně jako Kakuta čtyřměsíční distanc. Sion se odvolal k CAS, jejíž rozhodnutí padne v příštích týdnech.

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...