16. prosince 2008 8:24 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Finanční krize dostihla i Spartu

Sparta se trápí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sparta se trápí. | foto: ČTK

PRAHA  Světová finanční krize zastihla nejmocnější český fotbalový klub ve svízelné situaci. V rozpočtu pražské Sparty se totiž i kvůli sportovním neúspěchům objevila mezera ve výši 100 milionů korun, o kterou se musel „postarat“ majitel klubu, společnost J&T.

Finanční skupina tak Spartě půjčila na provoz. A aby hospodaření klubu nebylo zatíženo dalšími finančními závazky, rozhodla se J&T půjčky vzdát výměnou za další akcie.

"V budoucnu by podobné injekce nemělo být třeba, a to i v případě, pokud se Sparta neprobojuje do Ligy mistrů," uvedl pro LN šéf klubu Daniel Křetínský. V milionářské evropské soutěži přitom chyběla Sparta letos už potřetí v řadě.

To ale není všechno. Křetínský pro LN zároveň přiznal, že klub má dluhy. "Bankovní úvěry se dlouhodobě pohybují kolem částky 400 milionů," přiblížil letenský šéf. Podle výpisu z obchodního rejstříku je přitom základní kapitál Sparty "pouze" 388 milionů korun.

Pražský klub sice odmítá, že by byl v krizi, nicméně z jeho představenstva odchází druhý nejvyšší člen vedení Přemysl Beneš, který dříve zastával i funkci finančního ředitele.

Dopady finanční krize ale může brzo pocítit celý český fotbal, ne jen nejúspěšnější klub posledních let. Místopředseda Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Jaroslav Vacek včera na ligovém shromáždění prohlásil, že z 4000 klubů by mohlo během současné recese skončit až deset procent oddílů.

"Není vyloučeno, že v budoucnu budeme v měřítku první a druhé ligy hospodařit s částkou až o 300 milionů menší," uvedl Vacek, který má v ČMFS na starosti především finance. Zároveň připustil, že počet týmů v první i druhé lize by se v důsledku nutných úspor musel snížit. "Je naivní se domnívat, že se krize dotkne všech oborů, ale fotbalu se vyhne," doplnil Vacka licenční manažer Jan Rýznar.

Šetření by se podle představitelů ČMFS dotklo i amatérského fotbalu. "Není to populární názor, ale myslím, že by takové pročištění fotbalu pomohlo," myslí si Vacek.

Najdete na Lidovky.cz