Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tajemný web plný fotbalového ‚hnusu’. Football Leaks děsí slavné kluby

Sport

  15:32aktualizováno  20:55
PRAHA - Tahle webová stránka rozsévá mezi fotbalovými kluby strach. Proti jejich vůli je tam totiž množství materiálů, které rozhodně nebyly určeny pro oči veřejnosti. O tom, že fotbalovou verzi WikiLeaks je nutné brát vážně, svědčí i nedávná suspendace Twente. Nizozemský fotbalový klub dostal tříletý zákaz působení v evropských pohárech právě na základě informací z tzv. Football Leaks.

Twente Enschede je prvním fotbalovým klubem, který Football Leaks dohnalo k trestu. foto: www.wikipedia.org

„Fuck,“ pomyslel si prý tiskový mluvčí Twente Enschede Richard Peters, když si jednoho dne otevřel Twitter. Z obrazovky na něj totiž koukala informace, o níž věděl, že bude pro jeho klub pohromou. Na veřejnost unikly tajné materiály dokládající podvody a machinace nizozemského klubu a Peters asi už tušil, co bude následovat.

Švýcarsko zmrazilo padesát účtů bafuňářů FIFA. Tekly přes ně úplatky

Tradiční nizozemský tým Twente za zády národní federace i UEFA dělal „kulišárny“ a věřil, že se o tom nikdo nedoví. Výhodně například prodal práva na sedm svých hráčů třetí straně, konkrétně investiční skupině Doyen, což pravidla nedovolují. Navíc se klub pokusil tyto transakce zatajit před UEFA, aby obdržel licenci na účast v Evropské lize 2014/2015.

Jenže zasáhl server nazvaný Football Leaks. Komunikaci mezi Twente a Doyenem vypustil na veřejnost a pro podvodníky logicky následoval trest - tříletý zákaz působení v evropských pohárech spojený s pokutou 45 250 euro (asi 1,2 milionu korun). V důsledku aféry také rezignoval prezident Twente Aldo van der Laan.

„Ukazujeme fotbalový hnus“

Kde se vlivná, ale stále tajemstvím opředená stránka Football Leaks vzala? Americkému deníku New York Times se podařilo spojit s člověkem, jenž si říká John a který se představil jako hlava celého projektu. Domovinou těchto „lovců pravdy“, jak sami sebe na twitteru nazývají, je prý Portugalsko.

Původním záměrem tvůrců bylo odhalovat „hnus“ a nekalosti na portugalské fotbalové scéně, zhruba od letošního září ale zveřejnil mnoho citlivých materiálů o klubech po celé Evropě. Případ Twente je zatím nejvýraznější, pravděpodobně však brzy přibudou další.

WikiLeaks je nezisková mediální společnost, která zveřejňuje významné utajované vládní a korporátní dokumenty, při čemž využívá internet k zachování anonymity a nevystopovatelnosti svých zdrojů. Zveřejnila například:

  • seznam členů zakázané Britské národní strany
  • videa z leteckého útoku americké armády v Bagdádu, při nichž zahynuli i dva pracovníci agentury Reuters
  • tajné dokumenty o válce v Iráku, např. o mučení iráckých civilistů.

Zdroj: Wikipedie.cz

John a spol používají pro svá data ruské servery a domény, protože prý „každý ví, že ruské úřady málokdy spolupracují se západnímu úřady.“ Přesto, jak říká John, byly od září dvě úložiště informací Football Leaks zablokovány prý na nátlak právě investiční společnosti Doyen na portugalské úřady.

Nařčení ze špionáže a všemožné výhrůžky Johna a spol. nezastaví. „Věříme, že jedině díky veřejnému tlaku na nejvyšší místa může v naší milované hře dojít ke změně k lepšímu,“ stojí na twitterovém účtu „hlídacích psů“ evropského fotbalu.

Nabízí se samozřejmě otázka, odkud Football Leaks citlivé informace o fotbalovém dění berou. „Nejsme hackeři, ale obyčejní počítačoví uživatelé,“ ujišťuje John a tvrdí, že místo nabourávání se do soukromých databází klubů jeho server pouze shromažďuje údaje, které mu posílají ze zřejmých důvodů nejmenované zdroje. V tuto chvíli má podle Johna Football Leaks k dispozici přes 300 gigabajtů dat a přibývají další.

A fotbalové kluby se bojí. „Nikdo neví, co se to vlastně děje, ale všichni si jsou jistí, že nechtějí být po Twente dalším v řadě,“ řekl NY Times vlivný funkcionář evropského klubu, který si nepřál být jmenován.