Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbal v Africe: Dát gól. A také sebrat odpadky

Malí kluci hrají fotbal v Nairobi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malí kluci hrají fotbal v Nairobi. | foto: Lidové noviny

PRAHA 11. července 2010. Den, kdy fotbalisté Španělska vyhráli v Johannesburgu finále mistrovství světa. A také okamžik, odkdy se globální pozornost přestala upírat k africkému fotbalu. Přitom si zaslouží být sledovaný dál – i téměř rok po konci historicky prvního šampionátu na kontinentu, kde fotbal představuje ve společnosti něco víc než jen sport.

Za příklad si můžeme vzít Keňu. Největší zemi východní Afriky, kterou proslavili především vynikající dálkoví běžci. Ale i kdyby byli k neporažení (což převážně doopravdy jsou), nemohou v popularitě konkurovat fotbalistům. V Nairobi si to uvědomíte hned, jak se kolem sebe rozhlédnete. Dres některého ze slavných klubů platí v hlavním městě za velmi oblíbené oblečení. Není výjimkou, že na rohu uvidíte postávat Wayna Rooneyho vedle Lionela Messiho.

Pro africký fotbal je charakteristická živelnost. Když se míč ocitne na hřišti, taktika není nejdůležitější, hráči se snaží co nejvíc užít hru. Byla by škoda záplavu energie a nadšení pro fotbal nechat bez využití. Jako by se obrovské množství vody valilo přes přehradu, a nikdo z ní nevyráběl elektřinu.

V údolí Mathare se nachází působiště organizace MYSA (Mathare Youth Sport Association). Za čtvrt století se její aktivity rozrostly a dnes organizuje soutěže pro 20 tisíc hráčů a hráček. "Podařilo se nám změnit pohled lidí zvenku na tuto oblast. Dřív byla spojena s kriminalitou. Když se dnes řekne MYSA, uvědomují si, že se tady děje i něco pozitivního." říká George Mwangi.

GRAFIKA (po kliknutí se zvětší)
Grafika: fotbal v Nairobi.

On sám organizací prošel jako hráč, dnes řídí jednu z jejích šestnácti poboček. V rámci spolupráce s projektem Fotbal pro rozvoj financovaným ze zdrojů Evropské komise a ministerstva zahraničí se několikrát podíval do Česka. Skupina keňských fotbalistů také letos navštíví různé regiony, kde absolvují řadu seminářů, besed a fotbalových turnajů s českými vrstevníky.

Hrbolaté hřiště nikdo neřeší

V cestovních příručkách najdete pokaždé varování, že Nairobi představuje místo s nejvyšší kriminalitou v Africe. Třeba mapa v proslulém průvodci Lonely Planet za centrem raději končí. Když vykročíte tímto směrem, budete možná překvapení. Nepřijdete o peněženku ani o videokameru, ale naopak získáte představu, jak může být fotbal užitečný nejen tím, že donutí děti k pohybu.

Život v oblastech třímilionové metropole, kterým se turisté vyhýbají, nepřipomíná idylu. Průměrný denní příjem se pohybuje na úrovni jednoho dolaru. 70 procent komunity tvoří svobodné matky s dětmi, časté jsou výpadky tekoucí vody i elektřiny. Pro cizince není lehké si zvyknout ani na prašné prostředí.

Fotbalový zápas v Nairobi.

Oddanost fotbalu lze však lehce změřit. V Česku by jen těžko vyběhli malí kluci s otlučeným míčem na zaprášené a hrbolaté hřiště bez trávníku, v Nairobi si nikdo nestěžuje. Nejde ale jen o to, vyhrát zápas, ale také prospět okolí. Pokud se chcete stát šampiony v celoroční lize, je nutné skórovat také jinde než na hřišti. Malí fotbalisté proto odkládají kopačky a několikrát do roka uklízejí všude se povalující odpadky. Pokud je nesesbíráte zrovna vy, nikdo jiný to za vás neudělá – popeláři mimo centrum Nairobi prostě nefungují.

Pro Evropana tu nabývá Nerudovská otázka "Kam s ním?" až palčivých rozměrů. Za pomoc při odstraňování odpadu jsou body do MYSA ligy navíc – jinak nemáte šanci soutěž vyhrát. Stejně tak jste ohodnoceni za dobrovolnou pomoc při fungování organizace. Vítězové mohou získat školné, které se v Keni platí na středních a vysokých školách, případně vycestovat na pobyty do zahraničí. I to pro ně představuje mimořádnou příležitost, na kterou by při životní úrovni v Keni jinak těžko dosáhli.

I když se Keňa na poslední mistrovství světa nekvalifikovala, Mezinárodní fotbalová federace FIFA umístila v Mathare jedno z dvaceti fotbalových center, které slíbila vybudovat po udělení pořadatelství šampionátu Jihoafrické republice. Mladí mohou využít na místní poměry luxusní hřiště s umělým trávníkem. Neklade se tu důraz jen výhradně na fotbal. Každý má možnost zajít do knihovny nebo se zúčastnit vzdělávacích kurzů.

Fotbalový zápas v Nairobi.

V zemi, kde denně umírá 700 lidí na AIDS, se nelze vyhnout ani této závažné hrozbě. Každý, kdo do centra dorazí, se může nechat otestovat a během hodiny se dozví výsledek. "Největší nápor je vždy v pátek a pak v pondělí a úterý," popisuje pracovník v ambulanci.

Má to trochu děsivou logiku – před víkendem přicházejí páry, které se nechají prověřit, než spolu vyrazí na rande. Na začátku týdne pak dorazí ti, kteří si zpětně chtějí prověřit, jestli neudělali chybu. Testováním nic nekončí, ať už je výsledek jakýkoliv. Důležité je rozšiřovat informace o prevenci, ale i pomoci s léčbou těm, jejichž testy dopadly pozitivně, tedy v tomto případě tím nejhorším možným způsobem.

Pomáhá i Borgovo prádlo

Na první pohled smysluplný projekt v Keni nemá příliš podpory z domácích zdrojů. Tedy prakticky žádnou. 80 procent prostředků na fungování MYSA pochází ze zahraničí – nejvíc z Norska, Velké Británie a Nizozemska.

Fotbalový zápas v Nairobi.

Když na některé z šestnácti poboček organizace najdete napsané jméno Björna Borga, není to náhoda. Slavný švédský tenista se rozhodl podpořit její stavbu prostřednictvím své značky spodního prádla. Pokud si koupíte slipy s Borgovým jménem, přispěli jste automaticky jedním eurem na vybudování jednoho z těchto zařízení.

Povědomí o tom, že se kdesi v Evropě nachází Česká republika, udržovali v Keni dlouho také hlavně fotbalisté. Zásluhou Nedvěda, Rosického nebo Čecha si tu fanoušci přestali plést Česko s Československem. Po fotbalových hvězdách se do povědomí místních v dubnových dnech intenzivně zapsal prezident Václav Klaus.

Klip, ve kterém si pod stolem přivlastňuje pero po podpisu smlouvy s chilským prezidentem, tu znali necelé dva týdny po jeho prvním zveřejnění v Česku skoro všichni. Pro Klause má historka i příznivý efekt. Keňané se začali zajímat, kdo vlastně je dosud úplně neznámý politik z videa na YouTube, a vyptávají se na Klausovu kariéru nebo jeho názory na euro a Evropskou unii. Takovou diskusi byste v Nairobi určitě nečekali.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...