Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fotbal volí nové vedení, které ho má dostat z krize. Neskončí ale vše patem?

Sport

  6:00
PRAHA - Český fotbal čeká v pátek důležitý den. Delegáti na valné hromadě Fotbalové asociace ČR budou volit nové vedení v době, kdy dosavadní předseda Miroslav Pelta je ve vazbě a spolu s FAČR čelí obvinění z ovlivňování dotačního řízení MŠMT.

Kdo nahradí Miroslava Peltu v čele českého fotbalu? foto: ČTK

V důsledku toho se fotbal i celý český sport ocitl kvůli oddálení vyplácení dotací v ekonomické krizi. Navíc i sponzoři nejsledovanějšího sportu v ČR začínají být nervózní a fanoušci stále více ztrácejí důvěru. Nyní je tak na valné hromadě, aby zvolila vedení, které si se složitou situací poradí, a neprohlubovala aktuální krizi.

Devatenáctá řádná valná hromada byla volební už původně, ale její význam ještě zvýraznil zásah policie 3. května v sídle FAČR, při kterém byl zadržen Pelta. Do té doby jediný kandidát na předsedu, o kterém nikdo nepochyboval, že bude znovuzvolen. Místo toho ale putoval do vazby spolu s náměstkyní MŠMT Simonou Kratochvílovou kvůli obvinění z machinací při rozdělování investičních dotací do sportu. Svou kandidaturu Pelta následně stáhl.

Seznam kandidátů:

 • Předseda: Martin Malík, Petr Fousek, Libor Duba.
 • Místopředseda za Moravu: Zdeněk Zlámal, František Jura, Jiří Kubíček, Karel Kula.
 • Místopředseda za Čechy: Roman Berbr, Petr Mlsna, Miroslav Liba.
 • Předseda řídící komise za Čechy: Dagmar Damková.
 • Předseda řídící komise za Moravu: Pavel Blaha, František Jura, Pavel Nezval, Alan Jančík.
 • Člen za Čechy: Miroslav Liba, Rostislav Votík, Ladislav Čičmanec, Michal Fischer, Petr Mlsna, Michal Blaschke.
 • Člen za Moravu: Miroslav Vrzáček, František Jura, Karel Kula, Pavel Brímus, Stanislav Kaláb, Pavel Blaha.
 • Člen za ligu: Tomáš Paclík, Dušan Svoboda, Miroslav Dvořák.

Na nastalou situaci muselo fotbalové prostředí zareagovat a vyslalo do boje o předsedu tři kandidáty. Potřebnou podporu získali Martin Malík, dosavadní šéf STES, obchodní a marketingové firmy FAČR, dále bývalý generální sekretář FAČR a mezinárodní delegát Petr Fousek a také šéf firmy Ondrášovka dlouhodobě sponzorující český fotbal Libor Duba.

Všichni tři za sebou mají krátkou kampaň, během níž se pokusili získat potřebnou podporu. Jedinou kontroverzí během kampaně byla skutečnost, že Fousek nedostal možnost vystoupit před delegáty české komory. Místopředseda FAČR za Čechy Roman Berbr to vysvětloval tím, že Fousek není jejich kandidát. Vystoupit naopak mohl Malík, což může naznačovat, koho budou Čechy podporovat. Důležité bude, na kterou stranu se přikloní moravská komora, před kterou mohli vystoupit všichni tři kandidáti.

„Naši partneři nestojí o další veletoče a kotrmelce, ale stojí o to, aby fotbal jasným a jednoznačným způsobem deklaroval, kterým směrem se chce ubírat. Já věřím, že všichni kandidáti si uvědomují, že pokud má fotbal přežít, tak je třeba se odpovídajícím způsobem chovat,“ řekl jeden z kandidátů Malík.

„Je třeba zásadně změnit pohled na fotbal. Fotbal přežije všechno. Ale za jakou cenu? Fotbal se potýká s celou řadou negativních faktorů a je třeba s tím bojovat. Získání důvěry je pro fotbal jediná cesta,“ souhlasil Fousek.

„Nejdu do fotbalu vydělávat peníze, ale pomoci mu. Na FAČR nastala krizová situace, je třeba narovnat finanční toky, zrevidovat aktuální stav a podívat se na to, jak dál řešit financování sportu z peněz komerčních i veřejných,“ prohlásil Duba.

O novém vedení se rozhodne v pražském hotelu Clarion. Celkem má dorazit 202 delegátů. Své zastoupení mají každý z týmů první a druhé ligy, ČFL a MSFL, 35 delegátů vysílají kluby divizí (21 z Čech a 14 z Moravy), 76 delegátů je z okresních fotbalových svazů, 14 z krajů a 11 z Pražského fotbalového svazu.

Předseda bude zvolen v prvním kole, pokud pro něj bude hlasovat nadpoloviční většina přítomných delegátů z české komory a nadpoloviční většina přítomných delegátů z moravské komory. Do případného druhého kola postoupí kandidát s nejvíce hlasy z Čech a také s nejvíce hlasy z Moravy, přičemž vítěz opět bude potřebovat nadpoloviční většinu v obou komorách.

Na zápase ligové Slavie (zleva): Karel Březina, Bohuslav Sobotka, Miroslav...
Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta (vlevo) u Obvodního soudu pro...

Pokud by se muselo rozhodovat až ve třetím kole, bude zvolen ten kandidát, jehož prostý součet hlasů získaných dohromady v obou komorách od přítomných delegátů je vyšší, avšak pouze pokud v každé z komor získá alespoň 35 procent hlasů přítomných delegátů. Pokud by ani tam nebyl jasný vítěz, uskuteční se dohadovací řízení, které určí další postup. V takovém případě by mělo dojít k prodloužení mandátu současné fotbalové vládě.

K tomu je připravena na valnou hromadu i úprava stanov, která by prodloužení mandátu pro současný výkonný výbor umožnila. O ní budou delegáti hlasovat ještě před volbou předsedy.

Pokud bude předseda zvolen, bude se volit i zbytek výkonného výboru. Ovšem pokud zvolen nebude, přejde se rovnou k volbám v odborných komisích. Hromada musí určit členy revizní a kontrolní komise, odvolací komise, předsedu etické komise a také předsedu sboru rozhodců, který nahradí dosavadní arbitrážní komisi.

Křetínský se s Berbrem nedohodl na podobě vedení FAČR

Roman Berbr odmítl výzvu profesionálních klubů, aby na valné hromadě Fotbalové asociace ČR nekandidoval na místopředsedu. Nebyla tak splněna jedna z podmínek, za kterých byly profesionální kluby sdružené v Ligové fotbalové asociaci (LFA) připraveny pomoci FAČR v současné krizi i finančně. Výsledky pátečních voleb bude LFA respektovat, nesmí však být ohrožena nezávislost komisí v čele s komisí rozhodčích.

"Výkonnostnímu fotbalu jsme předložili nabídku, že jsme schopni pomáhat při řešení krize včetně financování. Základem bylo najít složení nového vedení a způsob práce FAČR. Nabídka zahrnovala konkrétní jména, kdo by měl být ve výkonném výboru. Ale ukázalo se, že nejsme schopni se s výkonnostním fotbalem dohodnout," řekl novinářům majitel Sparty Daniel Křetínský po dnešním jednání s ostatními majiteli.

Připustil, že jednou z podmínek bylo, že ve vedení nebude figurovat dosavadní místopředseda Berbr. "Já s ním osobně komunikoval s tím, že by v současné situaci bylo jednodušší, kdyby ve vedení nebyl. Podle nás by bylo lepší zvolit nové vedení, které není zatíženo stávajícím problémem a spornou pověstí," sdělil Křetínský.

S Berbrem se však nedohodl. "Naše pozice při řešení krize bude pasivnější. Budeme respektovat výsledek volby, budeme standardně spolupracovat, ale absence dohody nám neumožňuje se aktivněji zapojovat a FAČR si musí pomoci sám," sdělil Křetínský.

Kluby se dohodly, že budou výsledek páteční volby respektovat, ovšem za předpokladu, že nové vedení nebude zasahovat do nezávislosti odborných komisí. "Kluby LFA apelují na FAČR, aby se zdržel jakýchkoli kroků, které by mohly být vnímány jako zásahy do nezávislosti činnosti komisí, které mají dopad na chod profesionálních soutěží. Zejména komise rozhodčích, která je pro vnímání fotbalu odbornou i laickou veřejností v celé jeho šíři klíčová," stojí v prohlášení LFA.

Autor: