Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plán Morava. Východní komora FAČR chce zařídit dočasné bezvládí v čele fotbalu

Sport

  11:45
PRAHA - Zákulisní manévry před páteční volbou nového šéfa českého fotbalu vrcholí. Valná hromada Fotbalové asociace (FAČR) bude v pátek rozhodovat, jestli zvítězí „šedá zóna“, spojená s kontroverzním bossem Romanem Berbrem, nebo ti, kdo usilují o nové pořádky a vyšší důvěryhodnost kopané.

Bude se smát šéf české komory Roman Berbr (vlevo), nebo šéf Moravy Zdeněk Zlámal (vpravo)? foto: ČTK

Dosavadní předseda FAČR Miroslav Pelta sedí ve vazbě kvůli dotační kauze – obhajoba funkce je prakticky vyloučena.

O jeho post se ucházejí tři kandidáti: fotbalový diplomat Petr Fousek, ředitel výrobce minerální vody Ondrášovka Libor Duba a šéf marketingového partnera fotbalové asociace STES Martin Malík.

Dva posledně jmenovaní se těší Berbrově podpoře. Podle informací LN proto jeho odpůrci připravili scénář, jak zvolení Duby či Malíka zabránit.

Protitábor nemá dost síly, aby rovnou zvolil vlastního kandidáta, ale disponuje hlasy, jimiž může díky složitým pravidlům vyplývajícím ze stanov postup Duby a Malíka zhatit. A to i za cenu dočasného bezvládí.

Vzhledem k tomu, odkud se „antiberbrovci“ rekrutují, dostala akce jméno Plán Morava.

Strategie je následující: moravské kraje zablokují zvolení Duby či Malíka.

Pokud by následné dohodovací řízení rozhodlo, že se například na podzim uskuteční mimořádná valná hromada, pokračoval by současný výkonný výbor, kterému při pobytu Pelty ve vazební věznici vládne 1. místopředseda – tedy Berbr.

Jeho soupeři by ale získali čas pro přípravu a strategii kampaně napříč českými a moravskými regiony.

Pokud pozítří zvítězí berbrovský tábor, hrozí kopané odchod sponzorů. Už nyní ukončil spolupráci titulární sponzor první ligy firma ePojištění.cz a může se stát, že kohoutek penězovodů zavře i bohatá čínská skupina CEFC sponzorující zejména národní reprezentaci.

Nového předsedu bude volit celkem 202 delegátů, kteří zastupují řídící orgány jednotlivých fotbalových soutěží v Česku. Na valnou hromadu je vysílá česká a moravská komora, což jsou dvě základní organizační jednotky.

Mocenské hřiště je vykolíkované a zdroje LN jej popsaly takto: Duba i Malík mají získat podporu Berbra, který se může opřít o zhruba 75 procent delegátů české komory.

Naopak Fousek u Berbra upadl v nemilost. V minulém týdnu jej místopředseda fotbalové asociace ani nepozval na schůzi české komory s delegáty.

Volba může být až tříkolová

Přestože má Duba s Malíkem na své straně vlivného Berbra, úspěch nemají zaručený. Důvodem jsou přísné stanovy, kdy volba může být až tříkolová. V prvním kole by uspěl kandidát, který získá nadpoloviční většinu v obou komorách.

Pokud se nikdo takový nenajde, do druhého kola postupují dva nejlepší. Odhaduje se, že by se jimi měli stát Fousek a Malík, který se na rozdíl od Duby drží v ústraní. Pravidla pro vítězství ve druhém kole jsou stejná jako v tom prvním.

Pokud se ani tady nerozhodne, ve třetím kole zvítězí ten, kdo získá prostou většinu hlasů sečtených z obou komor. Má to však důležitou podmínku – v obou komorách musí kandidát získat aspoň 35 procent hlasů.

A právě na tuto blokační menšinu se spoléhá tábor Berbrových kritiků. Fouska by mělo podpořit několik moravských regionů – moravskoslezský, olomoucký, zlínský a vysočinský.

To by mohlo stačit, aby Fouskův protivník v moravské komoře nezískal požadované minimum 35 procent delegátů. Když ani jeden z adeptů neuspěje, bude se konat dohodovací řízení.

Ve hře by pak bylo prodloužení mandátu současného vedení FAČR a naplánování mimořádné valné hromady na podzim. Tím by protiberbrovská koalice získala čas a prostor pro vyjednávání podpory napříč regiony.

Berbr si při svém postupu počíná jako zkušený politický rutinér. Od začátku se pozornost upřela na ředitele Ondrášovky Dubu, jehož firma spolupracuje s fotbalovou asociací už několik let.

Duba se kriticky navezl do iniciativy prvoligových klubů, které vyzvaly k sestavení důvěryhodné fotbalové vlády. Nepřímo se tím postavily vůči Berbrovi.

„Trochu mě to zaráží. Vždyť profesionální kluby se ještě ani neosamostatnily (první a druhá liga od května 2016 oficiálně nespadá pod FAČR, Ligová fotbalová asociace je řídí sama – pozn. red.) a už chtějí ovládnout FAČR,“ reagoval Duba na aktivitu majitelů prvoligových mančaftů.

Duba však může hrát jen roli „stínu“. V ústraní totiž zůstal jiný kandidát – šéf STES Malík. Právě on by mohl být Berbrovým trumfem.

Volba Malíka by se prezentovala jako kompromis mezi dvěma „extrémy“ – proberbrovským Dubou a protiberbrovským Fouskem. Podle zdrojů LN se na podpoře takového řešení domluvil Berbr s majitelem Sparty Praha Danielem Křetínským, který má zákulisní vliv na chod českého fotbalu.

Majitel impéria Energetický a průmyslový holding (EPH) na dotaz LN, zda s Berbrem jednal či kdo je pro něj ideálním kandidátem, neodpověděl. Stejně jako samotný Berbr.

O jeho důmyslném plánu na vyslání svého člověka do čela FAČR svědčí i událost z minulého týdne.

Berbr coby šéf české komory nepozval na schůzi s delegáty jediného kandidáta – Fouska. Kontroverzní boss, který nechvalně proslul jako spolupracovník komunistické Státní bezpečnosti, svůj krok vysvětlil tak, že neměl žádnou povinnost Fouska na jednání s delegáty zvát.

Kritizoval ho za to, že byl Peltovým poradcem. „Pan Fousek byl zaměstnancem FAČR – poradcem pana Pelty za peníze FAČR. Měl auto FAČR. Jeho poradenství končí obviněním a vazbou předsedy,“ uvedl místopředseda české fotbalové komory.

„Ti, kteří představují jiný názorový proud, nebyli pozvaní. Včetně mě. Pan Malík i pan Duba, který se nakonec omluvil, pozváni byli. Nedostal jsem možnost vystoupit před delegáty z českých okresů, krajů a klubů. Zvláště v takto citlivé době by se fotbaloví funkcionáři neměli takhle chovat,“ pronesl Fousek v rozhovoru pro LN.

Berbr svým chováním dopálil slávistického šéfa Jaroslava Tvrdíka, který pro jeho chování použil příměr k sovětskému diktátorovi.

„Delegáti dostali instrukce, že je třeba volit Malíka, protože si to prý přeje Pelta. O jiných jménech nebyla diskuse. Berbr řekl, že se mají dívat během valné hromady na něj. Tohle má úroveň demokracie ve stalinském Rusku. My jako Slavia nebudeme nikdy součástí podobného divadla,“ udeřil Tvrdík na Twitteru.

Silná karta: peníze

Právě Slavia Praha a exministr obrany Tvrdík vytáhli do boje proti Berbrovi silnou kartu, na kterou uslyší vždy každý: peníze.

Tvrdík je hlavním českým zástupcem čínské finanční skupiny CEFC, která vedle akvizice „sešívaného“ klubu v České republice utratila při nákupech miliardy korun.

Čínští byznysmeni na koupili podíly ve strojírenství, bankách a nemovitostech. CEFC se zároveň stala partnerem fotbalové reprezentace a Tvrdík nyní pohrozil, že získá-li vliv ve vedení asociace Berbr, Číňané svou podporu ukončí.

„Jestliže bude v pátek zvoleno Berbrovo vedení FAČR, pak CEFC bude v pondělí firmu ePojištění.cz v jejím kroku ukončení partnerství následovat,“ reagoval exministr obrany na Twitteru na rozhodnutí firmy ePojištění.cz, že předčasně ukončí spolupráci s fotbalovou asociací. Jako první o tom v pondělí informoval server Aktuálně.cz.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!