Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý ministr školství Chládek končí coby generální manažer fotbalových reprezentací

Sport

  17:19
PRAHA - Fotbalová asociace se zbavila bývalého ministra školství Marcela Chládka. Přitom speciálně pro něj před dvěma roky funkce generálního manažera státních reprezentací a fotbalových akademií vznikla. Odpočátku se ale spekulovalo, že jde o trafiku po tom, co ho premiér Bohuslavem Sobotkou odvolal z ministerského křesla.

Marcel Chládek foto: Yan Renelt, MAFRA

Informaci o Chládkově konci, jenž uzrál v minulých dnech, se snažily LN ověřit už dopoledne, ale Fotbalová asociace ČR (FAČR) na dotazy nereagovala. V oficiální zprávě FAČR odpoledne uvedla, že exministr přemýšlí o změně: „Po dvou letech práce pro asociaci Chládek zvažuje směřování své další kariéry do soukromého businessu.“

Jenže ještě okolo druhé hodiny samotný Chládek o konci ve FAČR nechtěl mluvit. „Jsem stále ve funkci generálního manažera a informaci, kterou mi říkáte (že dostal výpověď od FAČR – pozn. red.), o tom nevím. Nikdo mi neřekl, že by byl s mojí prací nespokojen,“ řekl LN Chládek.

Odmítl také, že by pobíral vysoký plat, což byl podle několika zdrojů redakce z fotbalového prostředí i věcný důvod, proč se s bývalým politikem FAČR rozloučila. „Nemám tuhle informaci. Když hodnotím svoji práci tak si nemyslím, že by neodpovídala výši platu. Mohu vám říci, že byl výrazně pod sto tisíc korun,“ dodal Chládek.

V tiskové zprávě však FAČR naznačuje, že finanční důvody ve hře byly. „Vzhledem k současné složité finanční situaci ve FAČR jsme se vzájemně dohodli na ukončení spolupráce a to k létu tohoto roku a rozhodli jsme se dále tuto pozici zatím neobsazovat.“

Rozvázání spolupráce s Chládkem přichází jen pár týdnů po zatčení předsedy FAČR Miroslava Pelty a náměstkyně ministryně školství Simony Kratochvílové kvůli zmanipulovaným dotacím do fotbalu.

Asociace si v posledních dnech stěžovala, že jí peníze od státu nebudou stačit na provoz centrály, která zaměstnává 91 lidí. Současná ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) v rozhovoru pro web Aktuálně.cz vysoký počet zaměstnanců FAČR kritizovala. Vysvětlila tím i chystané snížení provozní dotace.

„Je to moc, proto mají také jen tu desetiprocentní režii a je mi jedno, jak se s tím vypořádají. Ten princip jsem zavedla už od 1. ledna, proto také nebyly finanční prostředky vyplaceny, protože kromě mimořádných kontrol se některé ze svazů bránily přijmout nové a přísnější podmínky,“ prohlásila Valachová, která se kvůli dotačnímu skandálu ve fotbale rozhodla rezignovat.

Nedostatek hotovosti podle znalců fotbalového zákulisí věstí i osekávání zbytečných nákladů. Ostatně potvrdil to i generální sekretář asociace Rudolf Řepka. „Současná doba je pro fotbal po finanční stránce opravdu extrémně složitá a vedení FAČR hledá úsporná opatření ve všech položkách,“ napsal LN. Akutní nedostatek peněz vedl FAČR i k úvaze půjčit si hotovost ve výši dvou milionů eur od evropské fotbalové asociace UEFA.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!