28. května 2014 19:49 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalisté chtějí hlavu šéfky odborů Haindlové. Peníze pod ní prý mizí

Markéta Haindlová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Markéta Haindlová | foto: archiv MAFRA

PRAHA Obecně je Markéta Haindlová vnímaná jako kritička poměrů v českém fotbale. Teď se však kritika obrátila proti ní. Haindlová šéfuje České asociaci fotbalových hráčů (ČAFH), která má plnit roli "fotbalových odborů" a hájit zájmy hráčů. Ti však s její prací nejsou vůbec spokojení.

Vedení v čele s předsedkyní Markétou Haindlovou je podle hráčů nedůvěryhodné, neplní hlavní poslání a nepřehledně hospodaří s finančními prostředky. Hráči proto požadují změnu v čele asociace.

Fotbalistům vadí, že nevědí nic o plánovaných a uskutečněných projektech, ale také to, že Haindlovou neznají, protože mezi ně nechodí.

"Je jako paní Columbová"

"Pro mě je to nedůvěryhodná organizace. Se slečnou Haindlovou vždycky bude. To vám řekne 99 procent hráčů. Je to paní Colombová, kterou nikdy nikdo neviděl," říká Luboš Loučka, kapitán Jablonce. "Když mají hráči nějaký problém, měli by se v první řadě obracet na hráčskou asociaci. Jenže to nikoho z nás ani nenapadne."

Společně s Loučkou vystoupil i liberecký obránce Jan Rajnoch, bývalý reprezentant Milan Fukal, budějovický záložník Ondřej Herzán a bývalý útočník Tomáš Pešír, který před časem dělal v ČAFH sportovního manažera. Skončil kvůli neshodám s Haindlovou.

Ti všichni teď chtějí změnu a vyzývají Haindlovou, aby skončila. "Není to nic příjemného. Otázka je, jestli mají ti hráči veškeré informace. Pokusím se to napravit," slíbila Haindlová, která v roce 2013 chtěla kandidovat proti Miroslavu Peltovi na post šéfky českého fotbalu, ale nezískala podporu. "Děláme řadu projektů, máme externího auditora, kdokoliv z členů má možnost podívat se do účetnictví."

Asociaci kritizuje i Pavel Nedvěd

Na stranu nespokojených fotbalistů se však postavil i věhlasný Pavel Nedvěd, ambasador ČAFH.

"Je dobře, že hráči vystoupili. Tu snahu podporuju. Už delší čas slyším negativní věci. Mám pochybnosti o hospodaření ČAFH i o její činnosti. Něco je špatně, když asociace nemá důvěru fotbalistů," vzkázal Nedvěd z Itálie, kde pracuje ve vedení Juventusu Turín. "Asociace je pro české fotbalové prostředí důležitá, může hráčům hodně pomáhat. Ale musí být správně a profesionálně řízená."

Výhrady má i Nedvědův kamarád, další bývalý vynikající záložník Karel Poborský, který asociaci spoluzakládal, ale už se na jejím chodu nepodílí. "Česká asociace dělá pro hráče pořád málo. Věřil jsem, že v dnešní době bude dál," řekl Poborský pro Lidové noviny. "Hráči by si zasloužili větší podporu."

ČAFH v Česku funguje už tři roky. Žije z příspěvků od Mezinárodní asociace FIFPro. Podle Haindlové v minulých dvou letech dostala celkovou dotaci kolem tří milionů korun. "Kde jsou za ty peníze nějaké výsledky? Vidím jen fotky slečny Haindlové ze zahraničních cest na Facebooku," řekl Rajnoch.

Co řekli fotbalisté o fungování ČAFH

Jan Rajnoch, obránce Liberce
"Nevidím tady žádný posun ve fungování ČAFH a ptám se: Kde jsou nějaké výsledky? Kde jsou peníze, které asociace dostává na činnost? Vidím fotky na Facebooku, kde byla slečna Haindlová, ale výsledky žádné. Zajímalo by mě, jaký prospěch z té asociace budeme mít my hráči. Nedávno jsem měl kontroverzi ohledně rozhodčích a byl jsem na to sám. Čekal bych, že se v takové chvíli za mě hráčská asociace postaví."

Milan Fukal, bývalý reprezentační obránce
"Hráčská asociace by měla řešit také kontakt s hráči, kteří skončili, protože spousta z nich má starosti s tím, co budou dělat po kariéře. Já skončil a kontakt je nulový. Jako kapitán Hradce Králové, kde jsme řešili dost problémů, jsem ani netušil, že asociace funguje. Přitom by první myšlenka při problémech měla automaticky mířit na hráčskou asociaci. Tohle není to, co by hráči chtěli."

Ondřej Herzán, záložník Českých Budějovic
"Dlouho jsem hrál v Itálii, kde můj poslední klub zkrachoval. Dodnes jsem v kontaktu s italskou hráčskou asociací, která mě informuje a pomáhá mi s tím, abych dostal svoje peníze. V kabině každého klubu je jeden zástupce, který s asociací komunikuje. Její pracovníci zase jezdí na soustředění týmů. Hráči tam platí členské příspěvky, funguje to perfektně. V Česku jsem ani dlouho nevěděl, že nějaká asociace existuje. Přitom možnosti jsou velké."

Tomáš Pešír, bývalý sportovní ředitel ČAFH a exligový útočník
"Nerealizují se projekty, které by fotbalistům pomohly. Asociace má za každého člena příspěvek, ale slečna Haindlová jen jezdí po světě. Chtěl bych vidět výkazy služebních cest a výstupy z těch cest. Když jsem připravil kemp pro fotbalisty bez angažmá, tak se tam za 14 dní nebyla ani jednou podívat. Pak se od projektu distancovala, teď ho prezentuje jako jeden z klíčových... Pokud se hráči obrátí na asociaci, aby jim pomohla s arbitráží, tak si slečna Haindlová vezme 10 procent z vysouzené částky. To vám udělá každá právní kancelář. Takhle to fungovat nemá. Hodně se mluví, ale nedělá se nic."

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!