Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako za Vízka. Dukla je na jaře nejlepší

Sport

  8:00
PRAHA - Mají nejnižší návštěvnost, ale nejlepší výsledky. V Dukle Praha nejsou zvyklí vidět se v první lize na předních místech od osmdesátých let, kdy bývalý armádní klub vybojoval svůj poslední titul a v jeho dresu se proháněl po hřišti dvojnásobný fotbalista roku Ladislav Vízek či vyhlášený reprezentační kanonýr Zdeněk Nehoda.

ilustrační foto foto: ČTK

Právě na vrchol ale nyní Dukla patří. Pokud se počítají pouze výsledky ze zápasů po zimní přestávce, nikdo z účastníků nejvyšší soutěže není lepší. 10 bodů z 12 možných ve čtyřech zatím odehraných zápasech a skóre 8:1 – tak nevypadá bilance vedoucí Sparty ani mistrovské Plzně, ale právě nováčka z Julisky. „Nepředpokládali jsme, že by to mohlo být s námi až tak výborné,“ zaskočily úspěchy i sportovního ředitele Dukly Güntera Bittengela.

Obrázek zvětšíte kliknutím

Vydařenou jarní úrodou se může chlubit už jen jediný další tým. Desetibodová injekce potvrzená naposledy senzačním vítězstvím 4:0 v Plzni vynesla nad sestupové příčky momentálně čtrnáctou Olomouc. Za Duklou zaostávají na Hané jen kvůli tomu, že vstřelili o gól méně. „Je to hezký dílčí úspěch, že ano? Ale my se potřebujeme především zachránit. Hlavní je, aby nám zůstala pokora,“ glosuje vydařený rozjezd ligového jara trenér Petr Uličný.

V Dukle by byli před sezonou spokojeni, kdyby o udržení v lize mohli hovořit po jejím konci. Teď si mohou dovolit takové prohlášení s velkým předstihem. „Nedovedu si přestavit, co by se muselo stát, abychom spadli. To už snad ani není možné,“ namítá Bittengel, ačkoliv v ligovém programu ještě zbývá odehrát třetina zápasů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Odmítá však domněnku, že úspěch Dukly je dokladem toho, že skok z druhé do první ligy není tolik náročný. „Chtěli jsme se nejen do první ligy dostat, ale také na ni být připravení. Jinak totiž nemáte šanci uspět. Podívejte se na Ústí – jeden rok kralovalo druhé lize a pak hned z první ligy sestoupilo. Rozdíl v tempu a nasazení je totiž markantní.“

Teď ještě aby dorazilo víc diváků. Na domácí zápasy Dukly jich chodí v průměru jen 2031, což je jasně nejméně mezi všemi účastníky nejvyšší soutěže. „Do konce sezony se to zvedne. Máme doma ještě tři pražská derby a věřím, že čím dál víc lidí přijde na nás, a ne jen na soupeře,“ ujišťuje Bittengel.

V Olomouci během sezony poznamenané devítibodovým odečtem od disciplinární komise kvůli korupci vystřídaly chmury chvíle fotbalového štěstí. „Každý je sem tam potřebuje,“ podotýká Uličný.

Jarní komety obírají favority

Do boje o udržení se navíc podařilo zatáhnout také další týmy, se kterými se v tomto ohledu nepočítalo. Klid tak zdaleka nemají třeba ani Bohemians 1905, kteří po 9. kole figurovali na druhé příčce a nyní jsou jen dva body před Olomoucí.

Obě jarní komety ukázaly svoje schopnosti při obírání favoritů. Dukla si odvezla remízu z Plzně i Sparty a také vítězství z Liberce. V Olomouci se mohou zase chlubit tím, že Plzni uštědřili debakl 4:0 – takovým rozdílem prohráli Západočeši doma naposledy před čtyřmi lety.

Najednou na trávníku předváděli hráči Olomouce parády, na které by si dřív netroufli. „Když vedete 3:0, dělají se podobné věci snadno. Teď je nabádám, aby mi to samé ukázali hned od začátku příštího zápasu,“ usmívá se Uličný.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...