17. listopadu 2015 23:51 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Trikolóry, solidarita, společný zpěv. Wembley uctilo oběti terorismu

Francouzští fotbalisté před přátelským utkáním proti Anglii ve Wembley. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzští fotbalisté před přátelským utkáním proti Anglii ve Wembley. | foto: Reuters

LONDÝN Fotbalisté Anglie zvítězili 2:0 nad Francií v přátelském utkání v londýnském Wembley, které se stalo především velkou poctou obětem pátečních teroristických útoků v Paříži, při nichž zahynulo 129 lidí. Mezi oběťmi byla i sestřenice francouzského reprezentanta Lassany Diarry, který přesto do Londýna odcestoval a dostal se i na hřiště, když v 57. minutě vystřídal Yohana Cabayeho.

Už před utkáním byl v jeho dějišti odkaz na páteční tragické události zřetelný. Velký oblouk, který dominuje stadionu Wembley, byl osvětlen barvami francouzské trikolóry. Hlavnímu vstupu na stadion dominoval nápis „Rovnost, volnost, bratrství“ ve francouzštině.

Před zápasem přinesli na hřiště smuteční věnce britský princ William a trenéři Roy Hodgson a Didier Deschamps. Obě hymny na hřišti zpívali všichni hráči včetně náhradníků, francouzskou Marseillaisu zpívala i řada anglických fanoušků. Za jednou z branek zvedli diváci obří choreografii s francouzskou vlajkou.

Těsně před výkopem se při minutě ticha hráči obou týmů okolo středového kruhu promíchali, zatímco jindy stojí týmy na opačných stranách.

Čestná lóže při utkání Francie-Anglie: princ William, šéf anglického fotbalu...

Čestná lóže při utkání Francie-Anglie: princ William, šéf anglického fotbalu Greg Dyke a ministerský předseda David Cameron.

„Rádi bychom všem Angličanům, kteří dnes byli ve Wembley, poděkovali za jejich respekt. Nehráli jsme dobře, ale dnešní zápas byl spíše o solidaritě. Život musí jít dál,“ uvedl po zápase francouzský kapitán Hugo Lloris.

Domácí nastoupili s nejmladší základní sestavou od roku 1959 a byl to právě její nejmladší člen Dele Alli, který otevřel skóre v 39. minutě lehce tečovanou střelou z dálky, na kterou jeho spoluhráč z Tottenhamu Lloris nedosáhl. Na trefu devatenáctiletého záložníka navázal těsně po přestávce Wayne Rooney svým 51. gólem v reprezentačním dresu.

„Byl to těžký večer pro všechny zúčastněné, především pro francouzský tým. Myslím, že oba týmy zápas zvládly velmi dobře a fanoušci byli úžasní,“ řekl Rooney. „Celému světu jsme ukázali jednotu. Fotbal je celosvětová hra a jak včera řekl Didier Deschamps, náboženství nebo rasa v ní není důležité. Musíme v těchto těžkých časech držet pospolu,“ dodal kapitán Anglie.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz