8. listopadu 2011 15:46 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalisté mají nové dresy, chybí jim státní znak

Kapitán českých fotbalistů Tomáš Rosický v novém dresu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapitán českých fotbalistů Tomáš Rosický v novém dresu | foto: FAČR

PRAHA Do barážového dvojzápasu proti Černé Hoře vyběhnou čeští fotbalisté v nových dresech. Jsou moderní, dobře se nosí a barvami ctí národní tradici. Každý si ale hned při prvním pohledu také všimne, že na prsou chybí státní znak.

"Je pěkný. Design se moc povedl. Líbí se mi, že se tvůrci koncentrovali i na detaily a jejich zpracování je perfektní. Jsou to sice drobnosti, ale přispívají společně s příjemnými materiály k dobrému pocitu z nošení dresu," zhodnotil národní uniformu kapitán reprezentace Tomáš Rosický.

ON-LINE ROZHOVOR:

Dresy firmy Puma, na jejichž výrobě se začalo pracovat už loni v srpnu, vypadají jednoduše. Jenže moravským fanouškům se nelíbí, že na prsou se neobjevuje symbol jejich země - stříbrnočervená orlice. Vlastně celý státní znak chybí, jen na zádech se nachází malá česká vlajka. Předek dresu zase zkrášluje zvláštní lev. Není to však český lev, ale pouze jeho legální napodobenina. Jedná se o nový znak české reprezentace, který podle studie není zaměnitelný s originálem.  

Svaz na znak nemá práva

Znaky Moravy a Slezska na dresech ale přece jen jsou, jen velmi špatně viditelné. Na hrudi jsou také šachovnice se světle a tmavě červenými plochami, na níž jsou vidět moravská a slezská orlice.Fotbalová asociace České republiky změnu vysvětluje tím, že na státní znak nemá práva. Pro stánkaře je mnohem složitější prodávat dres v současné podobě než s českým lvem. Asociace pak může sama žalovat prodejce ilegalních kopií a vymáhat náhradu škody. 

Fotbalisté zatím mají k dispozici pouze červenou variantu dresů, s nimiž vyrukují do pátečního domácího utkání s Černou Horou. Mohou si vybrat, jestli zvolí červené, či bílé trenýrky, stulpny jsou červené, modré a bílé. Nyní prý zvolí kompletně červenou variantu. Brankáři se budou rozhodovat mezi fialovo-šedou, šedo-zelenou a zeleno-šedou kombinací dresů. V odvetě Češi vyrukují s bílými dresy ze starší sady.

Anketa

Líbí se vám nové dresy fotbalové reprezentace?

Ano 1265
Ne 4554
Je mi to jedno 791
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!