3. října 2011 14:27 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalisté se připravují na Španěly. Chybí Matějovský

Trenér českých fotbalistů Michal Bílek a za ním manažer reprezentace Vladimír Šmicer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér českých fotbalistů Michal Bílek a za ním manažer reprezentace Vladimír Šmicer | foto: ČTK

PRAHA Fotbalové reprezentaci bude v závěru kvalifikace o postup na mistrovství Evropy proti Španělsku a v Litvě chybět zraněný záložník Marek Matějovský. Ten se sice v nominaci objevil po téměř dvou letech, ale nakonec se z dnešního srazu reprezentace omluvil kvůli zranění třísel. Trenér Michal Bílek, jehož výběr čekají klíčové kvalifikační souboje, za sparťanského středopolaře nikoho dalšího dodatečně povolávat nebude.

"Zdravotní stav Matějovského není dobrý. Konzultovali jsme to i s lékařem Sparty a reprezentace Petrem Novákem. Rozhodli jsme se také, že dodatečně nikoho dalšího brát nebudeme, máme do středu zálohy dost dalších hráčů - Rosického, Hübschmana, Vacka, Jiráčka a Koláře," uvedl na tiskové konferenci Bílek, který však v pátek proti Španělsku nemůže nasadit ani dalšího záložníka Jaroslava Plašila a útočníka Jana Rezka.

Ti budou stát kvůli dvěma žlutým kartám. Reprezentace se sešla v hotelu Praha po poledni. Zatím chyběl kapitán Tomáš Rosický, který se kvůli vážným rodinným důvodům připojí k týmu až během odpoledne. Rosického partnerka Radka Kocurová totiž na konci pátého měsíce těhotenství přišla o dítě. Proto v táboře reprezentace vládla smutná nálada.

"Tomáš potřebuje nějaké volno, je těžké, co se stalo. Odpoledního tréninku se zřejmě zúčastní a pak se domluvíme, jak bude fungovat dál," vysvětlil Bílek. Neřekl ale, že by Rosický měl dvojutkání vynechat.

S mírným zpožděním za týmem dorazil také středopolař italského Chieva Kamil Vacek, útočník David Lafata se připojí až po ligové dohrávce Jablonce se Slováckem. Vacek si přivezl z italské ligy mírně pochroumané koleno, ale řekl, že o reprezentační zápasy nepřijde.

Fotbalisté si společně zatrénují odpoledne na Strahově, hned také začnou svoji pozornost směřovat k pátečnímu utkání s úřadujícími mistry světa a Evropy ze Španělska, kde v březnu v prvním vzájemném utkání podlehli 1:2. Češi se teď chystají na odvetu, na Letné by věhlasného soupeře rádi obrali o body.

Stále existuje šance, že reprezentace postoupí na Euro přímo

Bílek ví, že těžším testem momentálně jeho tým projít nemůže. Český trenér za výhodu nepovažuje ani to, že Španělé přijedou do Prahy bez zraněných hvězd Fábregase a Iniesty. "Mají tak kvalitní další hráče, že je to vůbec nezasáhne. Slabší nebudou rozhodně. My bychom zase chtěli útočit víc, než jsme předvedli ve Španělsku," řekl Bílek.

Českému týmu jde v závěrečném kvalifikačním dvojutkání o hodně. Potřebují uhájit druhou příčku, z níž vede cesta do listopadové baráže. Češi však stále mají teoretickou naději, že by na mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině mohli jít přímo také jako tým s nejlepší bilancí na druhém místě.

K tomu by však potřebovali porazit Španělsko i Litvu a ještě spoléhat na klopýtnutí dalších rivalů v ostatních skupinách. "Kdyby se to podařilo, bylo by to jenom dobře. Motivace porazit Španěly v nás je obrovská," prohlásil Bílek.

Tým se však podle něj soustředí hlavně na to, aby vůbec druhou pozici uhájil. Češi nyní mají v tabulce o dva body více než Skotsko, které v závěru vyzve Lichtenštejnsko a skončí ve Španělsku. "Pro nás je hlavní, abychom i před naším posledním zápasem v Litvě měli všechno ve svých rukách. Což znamená, že bychom potřebovali alespoň remízu se Španělskem, abychom byli pořád ve výhodě," přál si Bílek.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!