8. září 2011 16:40 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Brány na ME může otevřít remíza se Španělskem

Španělsko - Česko (Sivok a Iniesta). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělsko - Česko (Sivok a Iniesta). | foto: ČTK

PRAHA Číslo čtyři má teď pro české fotbalisty velkou váhu. Tolik bodů potřebují uhrát, aby měli absolutní jistotu postupu do baráže bez ohledu na výsledky soupeřů. V numerologii čtyřka navíc znamená svědomitost a organizovanost. Vlastnosti, které reprezentanti před posledními dvěma zápasy kvalifikace mistrovství Evropy nejvíc potřebují.

Ve skupině jim patří druhé místo s dvoubodovým náskokem na dotahující Skotsko. K baráži tak mají blíž než ostrovní soupeř. „Držíme postup ve svých rukou. Chci, aby to tak zůstalo až do konce,“ tvrdí trenér národního týmu Michal Bílek. Všechno se ale může změnit hned na začátku příštího měsíce.

Už 7. října se jeho svěřenci postaví na Letné Španělsku. Mistři světa a Evropy již mají Euro jisté, protože v kvalifikaci dosud pokaždé zvítězili. Rosický a spol. ale potřebují k naplnění ideální čtyřbodové varianty vybojovat alespoň remízu, která jim v Granadě na poslední chvíli utekla. „Byli jsme blízko vytouženého výsledku. Vsadili jsme na defenzivu a odhodlání, což zkusíme zopakovat. Snad dokážeme vydolovat bod,“ doufá Bílek.

Ukrajina utlumila kritiku

Jestli se to týmu nepodaří, Skotsko jej zřejmě v tabulce přeskočí. Nedá se totiž předpokládat, že největší rival zaváhá na půdě slabého Lichtenštejnska. Při takovém scénáři by se česká reprezentace před závěrečným utkáním s Litvou, s níž na začátku kvalifikace prohrála, znovu ocitla pod obrovským tlakem. „To si nikdo z nás nepřeje. Nechceme na poslední chvíli bojovat o všechno v Litvě, a ještě spoléhat, že Španělé porazí Skoty,“ přiznává Bílek.

Přesto je třeba s touto variantou počítat. Pokud neporažení Španělé zůstanou podle předpokladů stoprocentní až do konce, stačí Česku přivézt z Litvy bod. Pak Skoty dorovnají a díky lepším vzájemným zápasům postoupí do baráže.

Jak na EURO 2012

Grafika-reprezentace

Bílkův tým vběhne do cílové rovinky posilněn uklidňující pilulkou v podobě vítězství 4:0 z úterního přátelského utkání s Ukrajinou. Po porážce 0:3 v Norsku a remíze 2:2 v Glasgow, kterou zachránil Jan Rezek nafilmovaným penaltovým pádem, to byla první opravdu dobrá zpráva týkající se reprezentace. „Jsme rádi, že konečně přišla výhra. Přesně to jsme potřebovali. Každá kritika tým semkne a na hráčích bylo vidět, že to chtějí za každou cenu zlomit,“ vyprávěl reprezentační kouč.

Gradující kritika mizerných výkonů tak alespoň na okamžik utichla. Stejně jako pochybnosti panující kolem Bílkových trenérských schopností. „Kritika se valila ze všech stran. Občas se mi zdála až neobjektivní a přehnaná. Nebylo to vůbec příjemné pro nikoho z nás, ani pro mě osobně. Přesto pořád věřím, že kluky i přes obrovský tlak dovedu do baráže. Dokážu je připravit tak, aby v ní uspěli,“ slibuje Bílek.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?