Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Fotbalisté v žebříčku FIFA? Nikdy nebylo tak špatně jako za Bílka

Sport

  9:30
PRAHA - Špatné výsledky českých fotbalistů se zákonitě promítají do žebříčku zemí, který každý měsíc vydává FIFA. Česká republika na tom s výjimkou počátečního období, kdy po rozpadu Československa začínala od nuly, nikdy nebyla tak špatně jako v éře Michala Bílka. Zároveň mužstvu hrozí, že při losu příští kvalifikace bude až ve třetím koši.

Bývalý trenér českých fotbalistů Michal Bílek foto: Mafra - Michal Šula

Bílek mužstvo převzal v říjnu 2009 od Ivana Haška na 23. místě a pád pokračoval, až se po dvou letech český tým ocitl na 47. příčce ve společnosti zemí jako Izrael, Černá Hora, Wales, Venezuela nebo Írán. Postup do čtvrtfinále Eura 2012 vynesl Bílkův tým loni v létě na 18. místo, ale zpackaná kvalifikace ho opět srazila dolů. Po dvou posledních porážkách od Arménie a Itálie bude Česká republika ve čtvrtečním vydání žebříčku FIFA podle předběžných propočtů na 32. místě.

První trenér samostatné české reprezentace Dušan Uhrin mužstvo vytáhl z 67. místa v březnu 1994 za dva roky do první desítky a především díky stříbru z Eura 96 ho v prosinci 1997 odevzdával na třetím místě. Pod Jozefem Chovancem na přelomu let 1999 a 2000 a Karlem Brücknerem v letech 2005 a 2006 se čeští fotbalisté dokonce hřáli na výsluní druhého místa. Za Petra Rady byli nejhůř třináctí.

Současné výsledky mají negativní dopad i pro Bílkova nástupce

Současné výsledky mají negativní dopad i pro Bílkova nástupce. Pro losování kvalifikace Eura 2016 totiž hrozí, že by Česká republika mohla spadnout až do třetího výkonnostního koše a tím dostat do skupiny dalšího relativně těžšího soupeře. Pro toto rozdělení není rozhodující žebříček FIFA, ale výsledky tří posledních kvalifikačních cyklů. Koše jsou devítičlenné a Česká republika je momentálně na 17. místě, tedy jen dvě příčky od třetího koše.

Čeští fotbalisté před zápasem s Itálií

Ve zbývajícím programu kvalifikace tedy určitě bude o co hrát. Evropská kvalifikace se bude losovat 23. února v Nice. Třiapadesát týmů včetně nováčka z Gibraltaru bude rozděleno do osmi šestičlenných a jedné pětičlenné skupiny. Šampionát ve Francii bude mít poprvé 24 účastníků, takže přímo postoupí mužstva na prvním a druhém místě a tým s nejlepší bilancí z třetího místa. Osm dalších týmů z třetích míst bude hrát baráž.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...