15. listopadu 2014 20:56 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Trénink reprezentace sledovaly tisíce fanoušků. Vrbu atmosféra dojala

Trénink české reprezentace před nedělním kvalifikačním utkání ČR - Island o... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trénink české reprezentace před nedělním kvalifikačním utkání ČR - Island o... | foto: ČTK

PLZEŇ/PRAHA Kouč Pavel Vrba se dojatě držel za srdce, fotbalisté uznale tleskali, fanoušci nadšeně aplaudovali... To nejsou scény ze zápasu, ale z tréninku české reprezentace před nedělním zápasem proti Islandu. Sledovalo ho asi čtyři a půl tisíce lidí a pořadatelé museli narychlo otevírat další tribunu.

„Pááável Vrba! Pááável Vrba! Pááável Vrba!“

Fandové skandovali jméno trenéra, který plzeňský klub dotáhl mezi českou špičku. Současný reprezentační kouč právě v Plzni slavil dva mistrovské tituly, dva postupy do Ligy mistrů, triumf v domácím poháru...

Ne, lidé na něj nezapomněli.

Padesátiletý Vrba se na polovině hřiště otočil a rukama fanouškům naznačil: „Vzalo mě to za srdce, děkuju!“

Národní tým se v sobotu odhodlal k neobvyklému kroku. Pro fanoušky otevřel trénink, i když den nato nastoupí v soutěžním zápase proti Islandu (neděle 20:45).

Na snímku zleva Matěj Vydra, Tomáš Rosický a Daniel Pudil.
Trénink české reprezentace před kvalifikačním utkáním proti Islandu.
Trénink české reprezentace před kvalifikačním utkáním proti Islandu.
Trénink české reprezentace před nedělním kvalifikačním utkání ČR - Island o...

A fotbaloví příznivci netradiční nabídku ocenili. Před stadionem ve Štruncových sadech postávali už hodinu před začátkem a horní část hlavní tribuny pro skoro pět tisíc lidí úplně zaplnili, takže pořadatelé museli neplánovaně otevřít i dva sektory spodní části.

„Za těch pět let, co jsem v Plzni působil, jsem tady fanoušky dobře poznal. Jsem rád, že se můžou na trénink podívat, když je ta možnost. Otevřený trénink den před zápasem není úplně běžný, ale chceme se fanouškům co nejvíc otevřít,“ poznamenal Vrba.

Fanoušci tleskali každé povedené akci, křičeli při každém gólu. A na fotbalistech bylo vidět, jak jsou jim za podporu vděční. Vždycky, když běželi pod hlavní tribunou, tak fandům zatleskali.

Takhle vypadá fotbalová euforie!

„Uvědomujeme si, že teď lidé stojí při nás. Chceme pokračovat, jak jsme začali. Rádi bychom lidem dělali radost i nadále,“ uvedl kapitán Tomáš Rosický, jehož tým má zatím v kvalifikaci devět bodů, tedy maximální možný počet.

Přesný počet fanoušků nejde určit, protože vstup byl volný a bez lístků. Vzhledem k tomu, jak byla zaplněná hlavní tribuna, šlo zhruba o čtyři a půl tisíce lidí.

Jde o nový rekord na tréninku české reprezentace. V roce 2003, ještě za časů Karla Brücknera, přišly v Olomouci tři až čtyři tisíce fanoušků. Ale ani tehdy nešlo o ověřený počet.

Vrba očekává atmosféru jako s Plzní v evropských pohárech

Národní tým otevřel předzápasový trénink podruhé během krátké doby. V září před utkáním proti USA dorazilo na Letnou několik set fandů.

Nemůžou toho soupeři využít a vyčíst sestavu či taktiku?

„Pokud z našeho tréninku přečtete sestavu, tak jste borec,“ usmál se Vrba. Samotný trénink mu dal za pravdu - rozcvičení, krátké cvičení s míčem, střely na bránu, fotbálek na dvě v promíchaných sestavách, centry do pokutového území...

Ne, z toho taktiku ani sestavu opravdu vyčíst nešlo. Už teď je ovšem jisté, že při zápase bude skvělá atmosféra. Fanoušci o tom přesvědčili během tréninku.

„Očekávám atmosféru, jako jsem v Plzni zažil při evropských pohárech a některých ligových zápasech,“ dodal Vrba.

Budou příznivci i po zápase skandovat jeho jméno?

Petr Šedivý

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.