Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fotbaloví trenéři se bojí mládí. Přitom v dorostu Češi porážejí velkokluby

Sport

  12:00
PRAHA - Jedním z problémů současného českého fotbalu ve vztahu k mezinárodní konkurenci je skutečnost, že v nejvyšší soutěži dostávají málo prostoru talentovaní mladí hráči. Myslí si to trenéři dorostu Petr Janota (Příbram) a David Holoubek (Sparta), kteří vyhráli loňskou a letošní sezonu dorostenecké ligy a kteří se starají o současné největší talenty.

Mladíci Příbrami si letos zahráli i jarní část juniorské Ligy mistrů. foto: www.fkpribram.cz

„S dorostem jsme schopni hrát vyrovnaně s každým týmem. I velkoklubem. Ale v devatenácti to pak někam zmizí a většina kluků se nedostane ani do ligy,“ upozornil Holoubek na setkání s novináři organizovaném Ligovou fotbalovou asociací.

„Je to i tím, že se trenéři v lize bojí dát šanci mladým hráčům. Ale dokážu to pochopit. Neumím si představit, že bych jako trenér áčka Sparty měl odvahu dát do sestavy čtyři devatenáctileté kluky. Potřeboval bych mít nad sebou někoho, kdo by mě v tom podpořil,“ dodal.

Mladíci Příbrami si letos zahráli i jarní část juniorské Ligy mistrů.

Poukázal na to, že například v Nizozemsku či Belgii na tom mají postavenou koncepci. Třeba lídr nizozemské ligy Ajax má v kádru hned 17 hráčů do 23 let, z nichž většina pravidelně nastupuje. „A právě s těmito soutěžemi bychom se měli měřit,“ řekl Holoubek.

Stejného názoru je i Janota, jehož hráči vyhráli loňský ročník dorostenecké ligy a v této sezoně Youth League (dorostenecké Ligy mistrů) došli až do osmifinále, když vyřadili CSKA Moskva a s Benficou Lisabon vypadli na penalty.

Hráči ročníku 1994 a mladší s více než 10 starty v letošní sezoně Synot ligy

Plzeň - Aleš Matějů (14 startů), Sparta - Lukáš Juliš (16), Mladá Boleslav - Aleš Čermák (22), Liberec - Dmitrij Jefremov (16), Isaac Sackey (10), Slavia - Tomáš Souček (25), Antonín Barák (17 z toho 12 v Příbrami), Brno - Martin Chrien (21), Tomáš Brigant (14), Jablonec - Vjačeslav Karavajev (25), Michal Trávník (19), Slovácko - Marek Havlík (26), Eldar Civič (20), Lukáš Sadílek (16), Juraj Chvátal (15), Tomáš Břečka (13), Dukla - Daniel Tetour (25), Bohemians - Patrik Schick (23), Milan Havel (17), Michal Hubínek (17), Teplice - Michael Lüftner (24), Petr Kodeš (15), Daniel Soungole (13), Zlín - nikdo Jihlava - Jakub Fulnek (20), Petr Nerad (15), Příbram - Jaroslav Tregler (18), Jan Suchan (16), Patrik Brandner (11), Olomouc - Uroš Radakovič (23), Tomáš Chorý (15), Ostrava - Filip Kaša (24), Daniel Holzer (23), Robert Hrubý (18), Lukáš Vraštil (14), Luka Lučič (10).

„CSKA předtím přešel přes Manchester United, za který hrál Marcus Rashford, který je nyní objevem Premier League. Benfica zase téměř nepůjčovala míč Atléticu Madrid a my s ní hráli vyrovnaně. Pro některé naše kluky to ale byl vrchol kariéry,“ připustil Janota.

Přitom právě Příbram patří k ligovým týmům, který díky aktuálně silnému ročníku hodně sází na odchovance. V této sezoně poslala do hry hned devět hráčů věkem do 21 let, z toho čtyři patřili do základní sestavy včetně osmnáctiletého stopera Matěje Chaluše. Vzhledem k boji o záchranu i tam už částečně ztratili odvahu stavět mladíky.

Lépe je na tom už jen Slovácko, kde do užšího kádru patří pět hráčů ročníku 1994 a mladších, a poslední Baník Ostrava, který se už v zimě smířil se sestupem a začal pouštět do hry především mladé odchovance, kteří mají být budoucností klubu.

Jinak v ligových týmech dostávají větší prostor většinou jen dva mladí hráči. U lídra tabulky Plzně je to pak pouze Aleš Matějů, který však už předtím stihl výkonnost prokázat v Příbrami, a ve Spartě útočník Lukáš Juliš, který využil šanci při zranění klíčových útočníků a řekl si o stabilní zařazení do týmu.

Oba elitní celky přitom mají v dorostu a juniorce talentované hráče a mládežnické reprezentanty, ale v mistrovské stíhací jízdě není prostor na to, otestovat je na ligové úrovni. Jako mezistupeň se navíc neosvědčila juniorská liga, která prý postrádá potřebnou kvalitu.

Mladíci Příbrami si letos zahráli i jarní část juniorské Ligy mistrů.

„Dorostenecká liga má vyšší tempo a větší náročnost než juniorská liga. Ta nepřináší to, co asi byla hlavní myšlenka. Proto chceme zpět B-tým ve druhé lize, který nám teď chybí pro lepší přesun talentovaných dorostenců do dospělého fotbalu,“ řekl Holoubek. „Teď k tomu využíváme Vlašim, ale při rušení farem a hostování to není ideální řešení,“ dodal.

Právě mládež Sparty má momentálně velkou kvalitu a dorostenecké lize dominuje s 26 výhrami z 31 zápasů při skóre 120:32. Navíc Sparta jasně vede i v juniorské lize.

„Velkou zásluhu na tom má náš sportovní ředitel Jaroslav Hřebík, se kterým přišla koncepce, a teď už sklízíme plody jeho práce. Je to celé postavené na maximální náročnosti na hráče. Klíčové atributy jsou pro nás rychlost, práce s prostorem a charakter,“ vysvětlil Holoubek.

Právě rychlost je podle něj pro moderní fotbal naprosto klíčová, což dokládá na příkladech z elitních soutěží. „Po zisku míče chceme přecházet rychle do útoku jako Leicester, s kvalitou Dortmundu a defenzivou Atlética Madrid. Tak, jak hraje teď Leicester, se bude v budoucnu hrát. Všichni pod míčem, rychlý přechod. Když neplníš, tak odcházíš,“ řekl Holoubek.

Mladíci Příbrami si letos zahráli i jarní část juniorské Ligy mistrů.

„Rychlost je strašně důležitá, proto pomalé hráče nebrat. Třeba Andrea Pirlo (italský mistr světa, vicemistr Evropy, dvojnásobný vítěz Ligy mistrů a jeden z nejrespektovanějších záložníků minulé dekády) do dnešního fotbalu už nepatří,“ dodal.

Oba úspěšní dorostenečtí trenéři považují za problém také skutečnost, že v mládežnických reprezentacích nastupují hráči na jiných postech než v klubech. „Můj kluk je útočník, ale v reprezentaci hraje na beku,“ řekl Janota. „V reprezentacích chybí nějaká celková koncepce vytipování hráčů,“ dodal Holoubek.

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...