31. května 2010 8:08 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalový zázrak: do první ligy se chystá 'low cost' klub

Fotbalisté Ústí slaví postup do nejvyšší fotbalové soutěže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalisté Ústí slaví postup do nejvyšší fotbalové soutěže. | foto: ČTK

PRAHA V příští sezoně se ukáže, jestli se velký fotbal dá dělat bez velkých peněz - klidně i s dvacetkrát nižším rozpočtem než má mistrovská Sparta. Po sobotním vítězství 3:1 v Sokolově fotbalisté Ústí nad Labem definitivně potvrdili postup do nejvyšší soutěže.

Jejich filozofie, s níž během příští sezony vstoupí mezi domácí elitu, je jasně daná. O půlmiliardovém rozpočtu jako šampioni z Letné si mohou nechat zdát. Stejně jako v případě nízkonákladových "low cost" aerolinek se ve stotisícovém městě na severu Čech musí snažit stlačit náklady na minimum.

FOTBAL V ÚSTÍ

- V Ústí nad Labem se hrála první liga už v letech 1952 a 1958/59, avšak vždy jen jednu sezonu. 

- Koncem 80. let klub sestoupil do oblastního přeboru.

- V roce 1994 se tým pod názvem Arma vrátil do druhé ligy, o čtyři roky později kvůli finančním potížím prakticky zanikl.

- Klub znovu ožil po sloučení s FK Všebořice, v roce 2004 postoupil do druhé ligy.

Dosud hospodařili s 15 miliony na sezonu. "Teď bychom částku rádi navýšili o 10 milionů," představuje si předseda představenstva Jan Linhart. I s 25 miliony korun bude Ústí suverénně nejskromnějším klubem v soutěži. Na jednu stranu vzbuzuje příběh "ústeckého fotbalového zázraku" obdiv, na druhou také obavy. Nebude první liga představovat příliš velké sousto pro klub, kterému chybí potřebné zázemí i fanoušci?

"Snad potvrdíme, že se dá dělat fotbal v trochu úsporných podmínkách," přeje si Linhart. Už při pohledu na soupisku poznáte, že v Ústí si zbytečný přepych nemohou dovolit. "Proto máme velmi úzký kádr pouze s devatenácti hráči, abychom je vůbec mohli slušně zaplatit. Žádné zdvojené posty," podotýká klubový šéf.

Tým si drží pouze dva stálé zaměstnance, ani Linhart nebere za vedení klubu žádný plat. Mzdy hráčů bez prémií se pohybují údajně v rozmezí mezi 15 až 25 tisíci měsíčně. Linhart alespoň jim slibuje zlepšení. "Pokusíme se jim přidat, aby mohli myslet jen na fotbal."

Fotbalisté Ústí slaví postup do nejvyšší fotbalové soutěže.

Mužstvo si dosud nemohlo dovolit ani vlastního kustoda a hráči si museli prát dresy sami doma. Alespoň v tomto ohledu jim od příští sezony ubydou povinnosti. "V první lize už je kustod potřeba. Rádi bychom ho získali, nebo provedeme nějakou kumulaci funkcí a o práci kustoda se bude starat masér," plánuje Linhart.

Radost z návratu do ligy po 51 letech se vůbec nepřenesla mezi fanoušky, kterých chodilo v Ústí na zápasy kolem tisícovky. "Nelze se divit. Servis pro lidi je tu bídný." tvrdí Linhart upřímně. Ani sponzoři se příliš nehlásí - konkurence v hokeji, volejbale či basketbalu si je prý už rozebrala.

Dřív farma Teplic, dnes soupeř Největší potíž je ale už delší dobu se stadionem. Ten v Ústí sotva splňuje druholigová kritéria, hráčům jako zázemí slouží buňky, které normálně používají dělníci na stavbách, hlavní tribuna má kapacitu pouze 600 diváků. Domácí zápasy bude hrát proto Ústí příští sezonu v Teplicích.

Fotbalisté Ústí slaví postup do nejvyšší fotbalové soutěže.

Ačkoliv by kluby od příští sezony neměly působit mimo město, kde sídlí, Ústí má slíbenou výjimku kvůli již naplánované rekonstrukci svého stadionu. "Na konci roku se začne bourat a příští rok stavět," upřesnil sportovní manažer Stanislav Pelc. Propojení s Teplicemi představuje další komplikaci. Jen dvacet kilometrů vzdálené Ústí ještě donedávna fungovalo jako teplická farma.

Rok v něm strávil na hostování třeba i bosenský kanonýr Edin Džeko, jenž po odchodu z Teplic září ve Wolfsburgu a stal se nejlepším střelcem bundesligy. Teplice ještě dnes vlastní 22 procent akcií v ústeckém klubu. Minoritní podíl jednoho ze soupeřů Ústí podle Linharta neodporuje svazovým regulím. "Podmínka je, že kluby v jedné soutěži nesmí být propojené majoritním podílem," tvrdí.

A to není jediná zvláštnost. Ve vedení obou klubů najdete Lenku Capouškovou jako ekonomku. Nevadí ani to? Linhart si to nemyslí. "Nepodílí se na řízení klubu. Má na starost správnost účetnictví." Nad možností, že by Ústí vzdalo svůj boj o první ligu, nikdo podle něj nepřemýšlí. "Na 99 procent do toho půjdeme."

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz