15. května 2011 15:37 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Gólman Čech v desítce nejbohatších sportovců v Anglii

Petr Čech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Čech. | foto: Reuters

LONDÝN Fotbalisté a automobiloví závodníci dominují seznamu stovky nejbohatších sportovních osobností v Británii a Irsku, který zveřejnil nedělník The Sunday Times. V čele je jako loni někdejší fotbalista a majitel klubu Wigan Dave Whelan, který předstihl druhého Davida Beckhama. Oproti loňsku je na tom finančně lépe Petr Čech z londýnské Chelsea, který se dělí o 57. příčku a je nejbohatším brankářem Premier League.

Nejbohatší sportovci minulosti i přítomnosti si v Británii oproti loňsku podstatně polepšili. Celkový majetek stovky nejmovitějších se zvýšil o 13 procent - z 2,46 miliardy liber loni (69 miliard korun) na nynějších 2,77 miliardy (78 miliard korun). Whelanův majetek britský nedělník odhadl na 190 milionů liber (5,3 miliardy korun) a Beckhamův na druhé příčce na 135 milionů. Třetí je bývalý britský ragbista a obchodník Tony O´Reilly.

Prvním zástupcem automobilového sportu je čtvrtý Johnny Dumfries, který závodil ve formuli 1 pouze jedinou sezonu a jednou vyhrál čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans, ale za své bohatství 110 milionů liber vděčí především dědictví po otci. Pátý je bývalý boxer Lennox Lewis (95 milionů) a po něm už doplňují první desítku jen další motoristé.

Harry Redknapp a David Beckham.

Šestý je bývalý jezdec formule jedna Eddie Irvine (80 milionů), sedmý někdejší formulový šampion Jody Scheckter a osmý bývalý závodník rallye a manažer Dave Richards (58 milionů). Zhruba stejný majetek 50 milionů liber mají nynější i nedávní závodníci formule - David Coulthard, Lewis Hamilton a Nigel Mansell.

Brankář Čech má podle nedělníku majetek 16 milionů liber (448 milionů korun) a je spolu s dalšími fotbalisty Damienem Duffem z Fulhamu, spoluhráčem z Chelsea Fernandem Torresem a s trenéry Svenem-Göranem Erikssonem (Leicester) a Robertem Mancinim (Manchester City) na 57. příčce.

Čech si podle The Sunday Times oproti loňsku polepšil o tři miliony liber, když vydělává asi šest milionů. Ještě dva roky mu bude platit kontrakt, který mu zajišťuje 90.000 liber týdně (2,5 milionu korun). Vedle toho má reklamní smlouvy s firmami Adidas a Samsung. The Sunday Times sestavil jedenáctku nejbohatších aktivních hráčů a do brány postavil právě Čecha.

Petr Čech

Nicméně v celkovém fotbalovém žebříčku je Čech "až" na 14. místě. Po Beckhamovi má největší majetek Michael Owen z Manchesteru United (40 milionů) před svými spoluhráči Waynem Rooneym (37 milionů) a Riem Ferdinandem (36 milionů). V žebříčku nejbohatších sportovců do 30 let, kterému vévodí jezdci formule jedna Hamilton a Jenson Button, se Čech dělí o deváté místo s Torresem.

Ze stovky nejbohatších sportovců v Británii je 51 současných nebo bývalých fotbalistů, 14 automobilových závodníků, 11 golfistů, pět ragbistů, po čtyřech basketbalistech, boxerech a žokejích, dva hráči kriketu, dva hráči kulečníku, dva tenisté (Andy Murray a Tim Henman) a jeden atlet - někdejší čtvrtkař Alan Pascoe, který získal majetek asi 20 milionů liber během kariéry v marketingu.

ČTK