Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gólman Čech v reprezentaci nekončí a o novém trenérovi nemluví

Sport

  9:30
PRAHA - Brankář londýnské Chelsea o konci ve fotbalové reprezentaci nepřemýšlí. "Nekončím," říká gólman. Dvanáct let patří do národního mužstva, v němž během této doby zažil šest trenérů: Chovance, Brücknera, Radu, Ivana Haška či Bílka, kterého pro závěr kvalifikace o postup na mistrovství světa 2014 nahradil Pešice. Poté přijde nový kouč.

Brankář českých fotbalistů Petr Čech foto: Mafra - František Vlček

Pod Pešicem se jedenatřicetiletý gólman Chelsea připravuje na blížící se zápasy na Maltě (11. října) a v Bulharsku (15. října). "Když oba zápasy vyhrajeme a budeme mít kliku, můžeme hrát baráž. Z ní pak můžeme postoupit na šampionát a trenér Pešice zůstane," přemítal Čech.

Opravdu věříte tomu, že postoupíte?
Ta varianta tady je. Do té doby nemá cenu spekulovat, kdo bude novým trenérem.

Varianta, o které mluvíte, je krajně nepravděpodobná. Proto se očekává, že přijde nový kouč. Kdo by to měl být?
Důležité je, aby národní tým vedl trenér, který je úspěšný a který bude mít podporu veřejnosti, což předchozí kouč Bílek neměl. Pro něj to od začátku bylo těžké, protože každý trenér potřebuje čas.

Máte svého favorita?
Nemám.

Jednoznačným kandidátem je přece plzeňský Pavel Vrba. Souhlasíte?
Nikdy jsem pod ním nehrál, takže se mi to těžko hodnotí, když ho neznám osobně. Ale hovoří za něj výsledky, je na vrcholu sil, je mladý. Záleží na něm, jestli by chtěl vyměnit denodenní práci v klubu za reprezentaci, kde nemá tým tolik v rukou.

Ptali se vás, starších a zkušených reprezentantů, šéfové asociace na názor?
Ne, volba trenéra je na výkonném výboru, na předsedovi. Nás hráčů se na to nikdo ptát nebude.

A mezi sebou jste to řešili?
Já se o tom s nikým nebavil. Snažím se připravit na zápasy.

Nepřemýšlel jste o tom, že byste si v nabitém programu Chelsea vzal volno a z reprezentace se omluvil, když už nejde o všechno?
Ne, vůbec jsme o tom neuvažoval. Trenéra jsem se ptal, jak to vidí, co by si přál a že jsem připravený přiletět. Chceme kvalifikaci dohrát co nejlíp.

Podepsalo se na mužstvu, že trenér Bílek byl pod permanentní kritikou diváků?
Pro nás je samozřejmě lepší, když fanoušek přijde na zápas a je pozitivně naladěný. A ne aby čekal na první příležitost, aby mohl křičet: Bílek ven!

Proč byl podle vás Michal Bílek pod palbou?
To nevím, do hlav veřejnosti nikdo nevidí.

Trenér Bílek před měsícem rezignoval, protože šance na postup už nejsou reálné. Spočítal jste si, co by se muselo stát, aby se všechno ještě otočilo?
Ne, přemýšlím jen o dvou výhrách. Kombinace jsou složité a než se tím zatěžovat, je důležitější se soustředit na to, jak na Maltě a v Bulharsku zvítězit. Pak uvidíme, na co to bude stačit. Pravděpodobnost je malá, ale stát se to může. Kvalifikace je zrádná a rozhodně není nouze o překvapení.

Jenže dvakrát za sebou jste vyhráli naposled naposled loni v červnu na Euru. Proč jste následující kvalifikaci zpackali?
Byli jsme málo efektivní v koncovce. Doma jsme dvakrát hráli nula nula, to se musí projevit. S Bulharskem bylo šancí málo, ale rozhodnout jsme mohli. S Itálií jsme na vyložené příležitosti jasně vyhráli. To máte čtyři body. A samozřejmě porážka s Arménií... Máme skoro dvacet rohů, třicetkrát jsme se snažili o střelu, měli jsme tlak... To je celkem sedm bodů. Mít je, naše pozice by vypadala jinak. Ale to jsou kdyby.

Autor:

Zdravé srdce, kosti a cévy. Vyhrajte doplněk stravy K2 Complex na celý rok
Zdravé srdce, kosti a cévy. Vyhrajte doplněk stravy K2 Complex na celý rok

Téměř všichni známe klasické „béčko“ a „céčko“ a občas si vitamíny lupneme, zvláště na podzim, abychom podpořili naši imunitu. Kdo z vás ale slyšel...

Mohlo by vás zajímat