27. září 2011 9:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Gólový Lafata: i hvězdný Messi zaostává

Jablonecký kanonýr David Lafata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jablonecký kanonýr David Lafata | foto: ČTK

PRAHA Diváci měli 1. srpna při bezbrankové remíze s Mladou Boleslaví skutečnou smůlu. Sledovali jediný zápas Jablonce od začátku prvoligové sezony, při kterém David Lafata nedal gól.

V dalších sedmi startech už nejlepší střelec domácí soutěže plnil náročnou normu spolehlivě. Tedy zaznamenal v každém utkání alespoň jednu trefu.

Vstřelit 13 gólů po osmi kolech je bilance, s jakou by se určitě rád pochlubil jakýkoliv jiný fotbalista v Evropě. Jenže kromě Lafaty si to žádný nemůže dovolit.

V soutěži o Zlatou kopačku se český útočník drží dokonce před všemi věhlasnými hvězdami, které o čerstvém třicátníkovi asi nikdy neslyšely.

Grafika: průběžné pořadí střelců v evropských soutěžích.

GRAFIKA: Průběžné pořadí střelců v evropských soutěžích.

Lafata se v průběžném pořadí drží na prvním místě, až za ním zůstávají Wayne Rooney z Manchesteru United nebo barcelonský idol a nejlepší fotbalista světa Lionel Messi. "Moc to neprožívám, stejně jako se snažím být v klidu, když se tolik nedaří. Ale je jasné, že současné období je pro mě příjemnější," řekl LN Lafata.

Jako by jeho excelentní forma do opomíjené české ligy vůbec nepatřila. Už nyní nikdo nepochybuje, že se stane nejlepším střelcem v ročníku, který nedospěl ani do třetiny. Lafata si může dělat ambice na překonání letitých rekordů. Nikdo v české lize nenastřílel víc než 22 gólů – to se v sezoně 1995/96 povedlo Radku Drulákovi.

Nezpohodlní ani za stavu 9:0

Lafata nasadil tempo, při kterém by se mohl zastavit mnohem výš. Některé s ním související počty působí až neskutečně. Kdyby si udržel dosavadní průměr 1,625 gólu na zápas, činilo by jeho výsledné skóre po posledním kole 48 gólů. Podobnou záplavu gólů dokázal v Česku převést do reality jedině bájný útočník Slavie Josef Bican ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století.

Každopádně vstup do Klubu ligových kanonýrů, kam patří všichni autoři sta a více ligových gólů, působí jako reálná výzva. Lafatovi zbývá přidat posledních deset čárek, aby se stal 56. českým fotbalistou ve vybrané společnosti.

V české lize se Lafata nikdy netěšil pověsti obletované hvězdy. Kromě Jablonce spojil svoji kariéru v začátcích ještě s Českými Budějovicemi, jeho námluvy se Spartou skončily v létě 2006 bez dohody.

Jednou si zkusil zahraniční angažmá, ale z Austrie Vídeň se po roce a půl vrátil zpátky. V reprezentaci zaujal před pěti lety oslnivým debutem, kdy jako střídající hráč stačil dát za 16 minut dva góly Walesu, ale natrvalo se do kádru národního týmu také neprosadil.

Lafatův talent spočívá ve správně vypěstované fotbalové chytrosti. "David pochopil svoje limity. Neměří dva metry ani není tolik rychlý, ale má v sobě geny, které mu pomáhají vybrat si správné místo na hřišti. Gól chce dát ze všech sil i za stavu 9:0, když už někteří další hráči zpohodlní," mluví o podstatě úspěchu svého klíčového hráče trenér Jablonce František Komňacký.

Prognózami, do jakých výšin se může tentokrát vyšplhat jeho gólový barometr, se Lafata odmítá zabývat. "Nerad to probírám. Vždyť se podívejte, kolik gólů jsem dal loni na podzim… Jen jeden," připomíná, že ještě nedávno zažil střídmější časy. Odpověď si radši schovává přímo na hřiště.