16. června 2008 18:12 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Hledá se trenér

Ivan Hašek mluví na zasedání valné hromady ČMFS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Hašek mluví na zasedání valné hromady ČMFS | foto: Lidové noviny

PRAHA Český fotbal stojí na křižovatce. Ani jedna z cest, které se mu nabízejí, není ideální. Jedna věc je nicméně jistá: ať už se koučem reprezentace stane kdokoliv, čekají ho chudší roky než ty, které si užíval Karel Brückner.

Kdo by to měl být? Bohužel, ideální trenérská osobnost v Česku ne existuje. Mladý progresivní kouč Vítězslav Lavička, který by byl za normálních okolností horkým adeptem na místo po Brücknerovi, se upsal Spartě. Navíc existuje nebezpečí, že v národním týmu by mu české hvězdy, navyklé bujarým večírkům na hotelových pokojích, poněkud přerostly přes hlavu.

Lidové noviny se rozhodly srovnat potenciální adepty na uvolněný trenérský post a jako nejvhodnější kandidát vyšel Ivan Hašek. Ten sice nabídku před časem odmítl s tím, že se chce věnovat angažmá ve Spojených arabských emirátech, jenže nebylo těžké si domyslet, že skutečným důvodem Haškova "ne“ byl manažer reprezentace Vlastimil Košťál.

S ním totiž Hašek před třemi roky svedl ostrou bitvu o post šéfa Českomoravského fotbalového svazu.Košťál ale včera oznámil svou rezignaci na manažerský post, což by mohlo Haška vrátit zpět do hry. Výkonný výbor ČMFS sice bude Brücknerova nástupce vybírat na základě Košťálova doporučení (a všeobecně se má za to, že Košťál nominuje současného Brücknerova asistenta Petra Radu), nicméně pokud by Hašek oznámil, že je ochoten o nabídce znovu uvažovat, karty by byly rozdány zcela jinak.

Anketa

Kdo by měl být nástupcem Karla Brücknera?

Petr Rada 282
Zdeněk Zeman 2367
Jozef Chovanec 272
Dušan Uhrin ml. 361
Ivan Hašek 1970

Byla by to správná cesta. Petr Rada je pouze zárukou zakonzervování současného stavu, a navíc by ani zdaleka nedisponoval autoritou, které se aspoň na začátku svého angažmá těšil Brückner. Ani Hašek není ideální – je velkým přítelem Františka Chvalovského a Sparta pod jeho vedením v Lize mistrů předváděla totální defenzivní zámek. Hašek se také jako jeden z mála kandidátů může těšit jistému renomé v zahraničí. Pro hráče by také představoval nezpochybnitelnou autoritu: stále toho coby fotbalista dokázal víc než většina z nich.

A je zde ještě jeden aspekt, který hovoří pro Haška – pro část veřejnosti je právě on zosobněním "antikošťálovského“ křídla v českém fotbale, které dostalo krutě na frak ve vzpomínané volbě šéfa ČMFS. Tandem Košťál–Mokrý si po tehdejším vítězství dokonale rozdělil role a místo razantního boje proti korupci (která byla tématem tři roky staré valné hromady) se rozhodl pro zakonzervování starých dobrých pořádků.

Pokud by nyní výkonný výbor ČMFS našel odvahu, postavil se proti doporučení Vlastimila Košťála a jmenoval Ivana Haška, kredit národního týmu by u veřejnosti alespoň mírně stoupl.A reprezentace nyní bude potřebovat každé body k dobru...

Adam Nenadál, Lidovky.cz

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...