Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Hrát, či nehrát derby v neděli odpoledne? Stěžující si fanoušci jsou v menšině

Sport

  9:00
PRAHA - Výkop 286. pražského derby je v rámci 8. kola nejvyšší tuzemské soutěže naplánovaný na neděli v 15:30 hodin. Od některých fanoušků na sociálních sítích se ozývá, že kvůli tomuto času jej nemají šanci stihnout, jelikož se hrají nižší či mládežnické soutěže.

Podzimní derby se bude hrát v termínu, který některým fanouškům nevyhovuje. foto:  Dan Materna, MAFRA

Funguje Rosický jako strašák na soupeře? O tom, zda nastoupí, rozhoduje sám

Jsou nespokojení příznivci obou klubů ve většině, či naopak? „Kvůli práci mi více vyhovovalo, když se na Letné hrálo v sobotu navečer, což je jediný den v týdnu, kdy mám vždy zaručeno volno,“ zní například éterem.

„Proč hrají tak brzo? Vždy to nemohu stihnout. FAČR opět ukazuje, že je to jedna velká žumpa,“ zní další názor, už mnohem příkřejší.

„Otázku ideálního termínu pro naše domácí zápasy řešíme dlouhodobě, především pak na jaře, kdy jsme si nechali vypracovat poměrně rozsáhlou studii založenou na rozhovorech a dotaznících s tzv. ‚Spícími fanoušky‘, kteří nás sice aktivně sledují na sociálních sítích, na stadion ale vyrazí jen na ty největší šlágry,“ začíná toto téma pro Lidovky.cz ředitel komunikace letenského klubu Ondřej Kasík.

Co z této studie vyplynulo? Dvě základní fakta: určit ideální termín výkonu napříč fanouškovským spektrem prostě a jednoduše není možné. Vždycky nebude čas někomu vyhovovat. „Samozřejmě jde jen o vzorek této části příznivců, ale vychází nám z toho, že jim nejvíce vyhovují dva časy – sobotní podvečer a nedělní odpoledne,“ zní z Kasíkových úst první verdikt.

Ten druhý se týče již zmíněné kolize nedělního odpoledne s časy fotbalů v jiných tuzemských soutěžích. „Vlastně nikdo z dotázaných neudal jako důvod, proč by nepřišel v neděli na náš domácí zápas, že aktivně působí coby hráči, funkcionáři či trenéři v nižších ligách,“ dodává s překvapením v hlase Kasík.

Televize sází na zavedení pravidelného termínu

Ostatně i další statistiky mluví ve prospěch času výkopu letošního podzimního derby. „Máme vyprodáno. Lístky byly rozebrány vlastně nedlouho po zahájení prodeje,“ zní z Letné. „Fanouškovská základna na zápasech v nedělním odpoledním čase je mnohem početnější a díky tomuto je i daleko lepší jejich atmosféra,“ dodává Marek Kindernay, ředitel O2 TV Sport, která má přednostní právo na vysílání hlavního zápasu 1. ePojištění.cz liga.

„Vysílací časy české ligy máme dlouhodobě určené podmínkami licenční smlouvy, po dohodě jsou v letních měsících – červenec a srpen – ve večerních časech od 19:00 hodin, na podzim a jaře pak pravidelně od 15:00 či 15:30 hodin. Vycházíme tak vstříc fanouškům, počasí a vyhovuje nám i vyšší sledovanost, protože nejsme v kolizních časech ve večerním prime time proti velkým televizím,“ přidává další argument.

Oběma hraje do karet například i nedávný kvalifikační duel o postup na MS české reprezentace se Severním Irskem v Praze, shodou okolností na Letné. Plný dům na Jarolímovi svěřence ani zdaleka nebyl. Důvod? Mimo jiné ten, že výkop byl v neděli ve 20:45 hodin.

„Je to tak. Pokud bychom hráli takto pozdě, fanoušci z Lovosic, Českých Budějovic a dalších destinací nepřijedou, protože v pondělí ráno v pět vstávají do práce,“ přidává Kasík.

Sparta vs. Slavia (autor druhé branky Zahustel)..
Sparta vs. Slavia, radost hostí.

V případě tohoto konkrétního souboje, který budou z pohledu fanoušků komentovat na O2 TV Sport David Suchařípa (coby sparťan nahradil Jakuba Koháka) a Pavel Novotný (na místo Františka Ringa Čecha), navíc byla veřejnost o datu výkopu informována s dostatečným předstihem, konkrétně tři týdny předem. To je dostatek času si vyměnit služby v práci, případně i změnit termínové listiny zápasu nižších soutěží.

„O2 TV Sport už před sezonou jasně deklarovala své vysílací časy pro první fotbalovou ligu. Že si pro osmé kolo vybere derby bylo také dáno jasně dopředu. Nechci nikomu radit, ale všichni měli dostatek času si případně termínovky svých soutěží uzpůsobit, pokud se chtěli vyhnout časové kolizi,“ dodává ředitel soutěže Tomáš Bárta.

Výše napsané mu dává za pravdu. A nářky některých, že měnit časy několika stovek zápasů kvůli jednomu už vyznívají hodně planě a ve stylu, že „kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!