28. července 2011 8:00, aktualizováno 29. 7 17:34 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Hřebík: Formu máme, teď jen udělat odlitek

Jaroslav Hřebík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Hřebík | foto: ČTK

PRAHA Před šampionátem se zeptal svých svěřenců, kolik zápasů už společně odehráli. Odpověděli mu, že asi třicet. Pak jim trenér Jaroslav Hřebík ještě položil otázku, kolikrát z toho byl soupeř lepší. "Řekli mi, že dvakrát. Nepřel jsem se s nimi, tak to opravdu je. Proto se nemusíme nikoho bát," vypráví kouč českých fotbalistů do 19 let před zítřejším semifinále mistrovství Evropy se Srbskem.

LN: Základní skupinou jste prošli suverénně. Pouze český tým na turnaji vyhrál zatím všechna utkání. Jste s výkony spokojený?
Nezáleží na mém dojmu, ale na tom, co tady v Rumunsku zanecháme. Hodnocení technického úseku UEFA říká, že hrajeme výborný fotbal, i soupeři se mají na pozoru. Do každého zápasu vstupujeme aktivně, i když jsme pod obrovským tlakem prostředí. To je důležité.

LN: Hodně se mluví o tom, že Česko ve vývoji mládeže zaspalo. Výsledky juniorských reprezentací tomu ale zatím nenasvědčují…
V minulosti jsme byli konkurenceschopní hlavně defenzivní taktikou, standardními situacemi, disciplínou, chytrostí a schopností využít danou situaci ve svůj prospěch. Jenže to už nestačí a my máme problém vychovat hráče, o které by se zajímaly zahraniční velkokluby. Naši mladíci odchází do soutěží, kde vládne korupce a nehraje se moderní fotbal jako ve vyspělých zemích. Taková je trpká realita.

LN: Dá se to nějak změnit?
Už déle než rok se na svazu snažíme dělat důležité změny. Neprojeví se ovšem za pár let. Máme za sebou teprve první kroky, vybudovali jsme formu, teď v ní musíme udělat také odlitek. Čeká nás dlouhá a náročná práce. Svět nám utíká. Učí hráče pracovat s míčem i bez něj pod tlakem času, soupeře i prostoru. To všechno musí navíc fungovat i v součinnosti celého týmu. Tak jsou zvyklí pracovat v zahraničí, tak se fotbal vyvinul. Španělsko ukazuje, jakým směrem se má vývoj ubírat, jeho filozofie je nadčasová. My naopak v důležitých faktorech ztrácíme.

LN: Proč se tedy výběru do 19 let daří držet se soupeři krok?
Kluci musí pořád útočit i za cenu chyby. Buď se jim to povede, nebo ne. Když ale ztratí míč, musí okamžitě zahájit presink a k tomu potřebujete fotbalisty s charakterem i fyzickou kondicí. Přesně takové hráče pak vybíráme. Od začátku to máme nastavené tak, že nehrajeme jen pro výsledek. Úspěch není tak důležitý bez kvalitní hry.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.