Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Hřebíkovy děti' mají potenciál. Musí ale hrát

Sport

  8:00
PRAHA - Jejich výkony naplnily české fanoušky optimismem. Po nevýrazných výsledcích reprezentačního mužstva dospělých působí stříbro z kontinentálního šampionátu devatenáctiletých jako balzám na duši. Není se co divit. Chybělo jen pět minut, aby se zlaté medaile houpaly na krku Čechů, a ne dosud suverénních Španělů.

Zleva Ladislav Krejčí, Pavel Kadeřábek a Jakub Jugas foto: ČTK

Kdekdo by už také rád viděl mladou krev v prvním týmu. "Pořád je to devatenáctka, mají před sebou jednadvacítku a nejprve by se měli prosadit tam," brzdí euforii trenér reprezentace Michal Bílek. "Hřebíkovy děti", jak se výběru emotivního trenéra přezdívalo, to nebudou mít lehké. Příští rok se nehraje světový šampionát dvacetiletých a v jedenadvacítkách je spíš počítáno se staršími hráči.

"Uvidí se, jak se prosadí v mateřských klubech. Koubek, Přikryl, Krejčí, oba stopeři mají kvalitu. Pokud budou lepší než hráči ročníků 90 či 91, tak se určitě napojí. Přináší to ale riziko, pokud byste měl v týmu sedm mladších, nemuseli by to uhrát soubojově," vysvětluje trenér národní juniorky Dovalil.

Prvotním úkolem proto bude prosadit se v klubech. A i to není málo. Ostatně mnoho hráčů ze stříbrného týmu mistrovství světa mladších dvaceti let v roce 2007, dlouhé roky paběrkovalo. Po čtyřech letech jsou v širším kádru reprezentace jen Suchý, Mazuch, Fenin a Gecov. Na druhou stranu hvězdy typu Tomáše Rosického kategorii do devatenácti let herně přeskočily.

"Podobný typ jako Rosický ve výběru není. Potenciál je ale zhruba stejný jako u zmíněných dvacítek. Hráči jako Kalas, Brabec, Přikryl nebo Krejčí mají velkou budoucnost. Navíc mají výhodu v tom, že díky práci trenéra Hřebíka mohli nakouknout do dospělého fotbalu," řekl LN fotbalový agent Viktor Kolář ze společnosti Sport Invest, která zastupuje z výběru osm hráčů. "Ale musí pravidelně hrát, nejlépe v domácí nejvyšší soutěži." Velké dilema proto budou řešit především na Spartě, jejíž hráči tvořili více jak polovinu základní sestavy českého týmu.

ČTĚTE TAKÉ

"Někteří z nich už jsou připraveni na dospělý fotbal. Mladí fotbalisté se ale musí vypracovat postupně, velké zápasy jim musíte dávkovat," vysvětluje pro LN generální sportovní manažer Letenských Jozef Chovanec. "Důležitá je ale trpělivost z obou stran," dodává.

Ačkoliv o financích nechce v této kategorii slyšet, jedno je jisté. Žádný jiný klub nyní nemá tolik talentovaného "zboží", které by se dalo za pár let zpeněžit. "Kluby i hráči mají ale nevýhodu v tom, že se letos hrály mistrovství od sedmnáctek po jednadvacítky, a proto nemusí být tolik vidět. Jejich čas ale ještě přijde," doufá Kolář.

Mohlo by vás zajímat