Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hvězdy bojují za obnovení pátrání po Salovi. Messi nabízí pomoc rodině, Kanté chce zaplatit náklady

Sport

  11:30
LONDÝN - Fotbalové hvězdy se bouří. Za následek to má oznámení záchranářů z ostrova Guernsey. Ti ukončili pátrání po argentinském fotbalistovi Emilianu Salovi, který byl na palubě letadla, jež v pondělí večer zmizelo nad Lamanšským průlivem. Do tamních úřadů se pustil například i Lionel Messi.

Fanoušek nese fotografii zmizelého Emiliana Saly. foto: Reuters

Argentinská superhvězda Messi naléhala na záchranáře, kteří měli za úkol dohlížet na hledání pohřešované fotbalisty Emiliana Saly, aby se nevzdávali, zatímco je nadále naděje. Francouzský záložník N’Golo Kanté se dokonce nabídl, že uhradí veškeré náklady k tomu, aby bylo pátrání znovu zahájeno.

Nelení ani ostatní fotbalisté. Ti v čele se středopolařem Manchesteru City Ilkayem Gundoganem a Gonzalem Higuainem vybrali již 180 tisíc euro.

Podle policie z ostrova Guernsey, v jehož blízkosti se stroj s pilotem a hráčem na palubě ztratil z radarů, je naděje na objevení přeživších mizivá.

Do pátrání se zapojili záchranáři na vodě i ve vzduchu a podle policie prohledali oblast zhruba 1700 čtverečních mil. Prověřena byla i všechna dostupná data z mobilních telefonů a satelitní záběry. Přes veškeré úsilí se ale nepodařilo najít žádnou stopu po letadle, pilotovi nebo pasažérovi. Oba muži budou dál vedeni jako pohřešovaní.

Žluté tulipány, znak fotbalového klubu v Nantes, které fanoušci pokládají v...
Emiliano Sala.

Přestože aktivní pátrání po posádce zmizelého stroje skončilo, případ dál zůstává otevřený. Všechny lodě a letadla, které se nyní budou v oblasti pohybovat, bude policie vyzývat k hledání jakýchkoli stop po letounu.

V emotivním  Messiho příspěvku na sociálních sítích nabídla hvězda Bacelony pomoc Salově rodině, zatímco naléhavě žádala úřady, aby znovu zahájily pátrání.

Messi reagoval na emotivní výstup sestry Emiliana Saly do médií.

„Prosím, prosím, nezastavujte hledání. Respektujeme vaše úsilí a snahu, ale nezastavujte vyhledávání,“ vyzvala Romina Salová během tiskové konference v Cardiffu ve čtvrtek.

24.ledna 2019 v 20:17, příspěvek archivován: 26.ledna 2019 v 14:13

Le FC Nantes a appris l’abandon des recherches de l'avion disparu. Celles-ci ne peuvent s’arrêter. Le Club et ses supporters demandent avec force que les recherches pour retrouver @EmilianoSala1 continuent, pour sa famille et pour ses proches. Ensemble, pour Emi ! #PrayForSala https://t.co/YOjjnoxt9H

My máme stále naději

„Pro nás je Emiliano stále naživu. Je těžké vyjádřit své pocity, protože všechno je teď opravdu temné. Emiliano je bojovník, žádám vás znovu, nepřestávejte je hledat. Byly to tři dny a stále máme naději, že je naživu,“ říkala v slzách.

Za znovuzahájení pátrání vznikla i petice, tu k sobotnímu dnu podepsalo již 75 tisíc lidí.

Salův bývalý klub FC Nantes umístil ve městě pietní portrét, kam mohli přijít lidé položit květiny a zapálit svíčky. Po tréninku měl také proslov kapitán Nantes Valentin Rongier. Ten se obrátil na fanoušky s prosbou, aby se drželi přesvědčení, že Sala může být stále naživu.

24.ledna 2019 v 16:02, příspěvek archivován: 26.ledna 2019 v 13:55

VIDEO: #FCNantes Apres Valentin Rongier, coach Vahid a pris la parole... ?Plus que jamais on doit rester unis...?, a-t-il dit aux supporters. #Sala https://t.co/kOJ0FrSubM

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

#FCNantes Après Valentin Rongier, coach Vahid a pris la parole... «Plus que jamais on doit rester unis...», a-t-il dit aux supporters. #Sala https://t.co/kOJ0FrSubM

„Z tohoto důvodu nebudeme mít ani minutu ticha ani minutový potlesk. My máme stále naději,“ doufají bývalí spoluhráči.

Před startem Sala vyjádřil v hlasové zprávě, kterou zveřejnila argentinská média, obavy ze špatného technického stavu letadla. „Právě jsem na palubě letadla, které vypadá, jako by se mělo rozpadnout. Pokud byste o mně neměli do hodiny a půl žádné zprávy, nevím, jestli by neměli poslat někoho, kdo by mě našel. Opravdu se bojím,“ uvedl Sala mimo jiné ve zvukové nahrávce.

Autor: