Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Trojan: Fotbaloví fanoušci se měli bouřit, když zvolili estébáka Berbra

Sport

  7:00
PRAHA - Mezi herci moc větších fotbalových srdcařů nenajdete. I proto Ivana Trojana, pravidelného návštěvníka vršovického Ďolíčku, současná situace na prvoligových tribunách trápí. Rád si rýpne do vedení českého fotbalu, ale nezastává se ani fanoušků. "Měli opustit tribuny, když zvolili estébáka Berbra do předsednictva asociace. To by mi přišlo smysluplné," říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Ivan Trojan na zápase Bohemians foto: archiv MAFRA

Pelta ven?

Řečeno cimrmanovskou terminologií - rozšířil se nám tu takový nešvar, nepěkná věc. Už měsíc se ozývají českými stadiony vulgární nadávky, nebo jejich modifikace, urážející šéfa fotbalové asociace Miroslava Peltu. Kotle napříč kluby tak spojil paradoxně Pelta, který za takové počínání nařídil rozhodčím přerušení zápasů, v extrémních případech dokonce jejich ukončení. Jenže efekt je podobný, jako se zákazem lízání namrzlého zábradlí ve filmu Obecná škola. "Nešťastná asociace dělá nešťastná rozhodnutí," říká k tomu kriticky Trojan. Jelikož se tento rozhovor týká vulgarismů, předem upozorňujeme, že obsahuje i řadu neslušných výrazů.

Lidovky.cz: Hlavní argumenty pro cenzuru skandování je cíl dostat na stadion rodiny s dětmi. Neodrazuje tuto cílovou skupinu ale spíše tamější občasné násilí nebo pyrotechnika?
Odrazuje je pyrotechnika, násilí i vulgarismy. Já kdybych chtěl vzít na stadion svého čtyřletého syna a za mnou někdo pořád vyřvával: 'Jdi do prdele čůráku, jak to hraješ ty hovado, zmrde zasranej', tak co to pro dítě asi znamená? Tohle je samozřejmě špatně, ale když ze hry vyplyne nějaká situace, která strhne i diváky a pak dav volá něco vulgárního, tak myslím, že to k tomu asi patří.

Lidovky.cz: Jenže právě davové skandování teď fotbalovou asociaci pálí nejvíc...
Víte, ono se to tak nabízí. Jak si to pan Pelta vymyslel, tak se mu to teď vrací. U fotbalových fanoušků mě spíš zaráží, že místo téhle revolty neopustili stadiony ve chvíli, když byl do předsednictva svazu zvolen bývalý estébák Berbr, který má za sebou mnoho podezřelé činnosti nejen v minulosti, ale i v současnosti. To jim jako nevadilo? Tehdy měli vyklidit tribuny a říct: Toto už ne. Pelta je samozřejmě namočenej taky, no a ono se pak těžko čelí Bebrovi, když je jeden namočenej a druhej polonamočenej. Ale opakuju - myslím, že se jim fanoušci měli postavit hned na začátku. Tohle už je taková vzpoura nevím proti čemu. Já totiž s pyrotechnikou taky nesouhlasím, zvláště když ji házejí po vlastním trenérovi (z kotle Sparty přilétla v sobotu v Teplicích dýmovnice na kouče Lavičku, VÍCE ZDE, pozn. red.), ale s nesmyslnými vulgaritami taky ne.

Lidovky.cz: Přijde vám tedy tato forma protestu nedůstojná?
Co jsem naznačil by mi přišlo smysluplnější. Ale já zas toho tolik od fotbalových fanoušků asi žádat nemůžu, nebo ani nechci. Ono se řekne fanoušci. Jsou fanoušci, pak kotel a pak ještě nějaká skupina těch rowdies. To je taky třeba rozlišovat.

ČTĚTE K TÉMATU

Lidovky.cz: Je vůbec možné všechny tyto nešvary z tribun zcela vymýtit?
Ten problém fotbalu se musí řešit komplexně. Když se to podařilo v Anglii, tak asi nějaký můstr, jak to vyřešit, existuje. Tak se ho pojďme chytit a aplikovat ho k nám.

Lidovky.cz: Jedním z účinných nástrojů z ciziny může být povinná registrace všech fotbalových fanoušků. Obtěžovalo by vás, kdybyste si kvůli návštěvě stadionu musel vyřizovat speciální legitimaci?
To by mi určitě nevadilo. Pokud by bylo jasné, že to té kultivaci na stadionech pomůže, tak proč ne.

Lidovky.cz: Od prvního dubna je v platnosti ono nařízení, jehož aplikace má za následek, že se každé kolo přerušuje několik utkání. Co o této formě potírání vulgarity soudíte?
Celá asociace je nešťastná, takže v tom případě dělá i nešťastná rozhodnutí, jako je tohle. Tak to nějak zkusili a vzešlo z toho, co vidíme. Ale možná se dalo předpokládat, že to u těch fanoušků asi jen tak neprojde. No, fanoušků. Nevím vlastně, jak to nazvat.

Vzkaz fanoušků Slavie

Vzkaz fanoušků Sparty

Lidovky.cz: Přiznáváte jako Bohemák, že i v Ďolíčku slýcháte nadávky, které jsou vám proti srsti?
Samozřejmě. Ale na Bohemce se to nestává zas tak často. Musím říct, že ani z kotle moc vulgarit neslyším. Jen vím, že pár řad nade mnou je jeden fanoušek, kterej je fakt sprostej. Neustále na někoho volá, že je zmrd a tak dále. A ten mi vadí, ačkoliv je to Bohemák. To je přesně ten případ, kterej spustí kvůli sebemenší chybě, že je někdo čůrák. To mi vážně vadí.

PONDĚLNÍ BOJKOT

Dohrávka fotbalistů Olomouce a Ostravy neměla obvyklou kulisu. Atmosféře moravskoslezského derby ublížil protest obou fanouškovských táborů, které v reakci na sílící represe ze strany klubů a fotbalové asociace fandily pouze zpoza bran Androva stadionu. Více o zápasu ČTĚTE ZDE.

Lidovky.cz: Opusťme vulgarity a povězte mi, jaká je vaše důvěra v český fotbal?
Kdyby moje srdce nebylo tak zafixovaný na Bohemku, tak se na fotbal vlastně už dávno vykašlu. Je to podvodnej sport, kterej se děje jak v zákulisí, tak na hřišti. Ta hra už dávno není tím, jaká by měla být, nebo jak byla vymyšlena. Ale tím nechci říct, že bych třeba letos viděl na Bohemce nějaký do očí bijící zářezy od sudích. Snad to neříkám předčasně, do konce ligy zbývají ještě tři kola. Ale jinak, co si budeme povídat, třeba Příbram je fakt nesestupitelná. Nebo jak některé týmy mají skvělý podzim a najednou jim na jaře forma záhadně zcela zmizí. Nevím, co si o tom mám myslet.

Lidovky.cz: Ve čtvrtečním Magazínu MF DNES si do vás a vašich Bohemians rýpl váš kolega z Dejvického divadla David Novotný. Chtěl byste mu na oplátku také něco vzkázat? I když, po nedělním zisku titulu, to bude sparťanovi asi těžké, že?
To je právě ten rozdíl mezi Davidem a mnou. On by nám ten sestup vážně přál. Já zase Spartě přeju ten titul, protože byl letos zaslouženej. Mám ve Spartě mnoho kamarádů, včetně obou trenérů - Víti Lavičky a Zdeňka Svobody. Jim dvěma speciálně to přeju. A vlastně i panu Křetínskému, který do toho už roky sype peníze a nic z toho nemá. Přál bych si, aby tu byl silný český klub, který v Evropě něco znamená. Když je to zasloužený, tak ať si ten titul užijou.