27. srpna 2015 23:10 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Zmařená penalta zhatila jablonecké naděje. Moje velká chyba, kál se exekutor

Klíčový moment. Ján Greguš napálil z penalty jen tyč. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíčový moment. Ján Greguš napálil z penalty jen tyč. | foto: ČTK

JABLONEC/PRAHA Kdyby míč mířil jen o pár centimetrů doleva, mohl Jablonec dotáhnout bitvu s Ajaxem do prodloužení. A možná i senzačně postoupit. Ovšem nestalo se. Slovenský záložník Ján Greguš trefil z penalty pouze tyč, Severočeši remizovali doma s favoritem 0:0 a po těsné prohře v Amsterodamu jim postup do hlavní fáze Evropské ligy utekl.

Greguš měl přitom blízko ke gólu i před týdnem v Nizozemsku. „Co k tomu říci. Není mi moc do smíchu,“ připustil v rozhovoru s novináři. 

„Šance jsem měl už v prvním zápase a větší šanci než penaltu už nedostanete. Beru jako chybu, že jsem nedal. Byla to má chyba. Týmu bych tím určitě pomohl,“ řekl Greguš.

Z penalty nemířil v 58. minutě úplně špatně, jenže ke zklamání většiny z vyprodaného šestitisícového hlediště trefil pouze tyč. 

Trenér Šilhavý o penaltě

"Greguš byl na penaltu určený jako jeden ze tří. Tomáš Wágner už tam nebyl, Filip Novák byl jako třetí. Určitě ho nebudeme nijak kárat. Je z toho totálně zničený a potřebuje spíše povzbuzení. Vzal si balon a dal to do tyče, to se stane. Hlavu mu trhat nebudeme, spíše je to škoda."

„Snažil jsem se to umístit k tyči, ale naneštěstí to šlo od tyče ven. Měl jsem tu penaltu dát a byl jsem naštvaný, že jsem nedal. Zároveň jsem si však říkal, že je ještě dost času - více jak půlhodina - a šance ještě přijdou. Jenže jsme žádnou nedali,“ líčil.

Zatímco první půle byla opatrnou šachovou partií, ve druhé se hra rozproudila. „První poločas jsme se oťukávali a těch šancí tam moc nebylo, ale ve druhém tam byly alespoň tři. Má penalta, kterou to začalo a ještě další. Myslím, že by to byl jiný zápas, kdybych ji dal. Šance byly i potom, ale nedali jsme, něco chytil dobře gólman, proto nejdeme dál.“ 

Výrazným zásahem do děje byla i červená karta Riechedlyho Bazoera krátce pro Gregušově penaltě, po níž hrál Jablonec dlouho v přesile.

„To vyloučení nás určitě vyhecovalo a myslím, že i náš tlak se zvýšil a šancí přibývalo. Do té doby drželi hodně balon a kontrolovali hru, to se pak změnilo. A diváci byli úžasní. Kéž by bylo více takových momentů, kdy tu zažijeme vyprodanou Střelnici,“ řekl Greguš.

Po losu se jeho týmu nedávalo mnoho nadějí na postup, nakonec se však na trávníku odehrála vcelku rovnocenná partie. 

„Ty pocity jsou strašně smíšené, protože už po prvním zápase jsme si vypracovali výsledkem 0:1 pozici, z níž se to dalo uhrát. Myslím, že vše se odvíjelo od té penalty, jenže teď už s tím nelze nic dělat,“ uvedl Greguš.

Krátce po utkání se mu špatně hledalo i něco pozitivního do dalšího průběhu sezony. „Ale co se týká defenzivy, tak jsme Ajax do vyložených šancí moc nepouštěli a jediný rozhodující gól dal soupeř z penalty.“ 

Jeho frustrace se promítla i do střídání v 75. minutě, kdy se s Jaroslavem Šilhavým minul, aniž by mu pořádně podal ruku, kterou mu chtěl trenér poděkovat za výkon. 

„Já jsem mu ji podal, ale byl jsem zamyšlený a nebylo to tak, že bych to bral nějak osobně,“ tvrdil Greguš.

„Byla to jeho volba a nijak mu to nezazlívám. Kdybych byl já trenérem, tak jsem na sebe rovněž naštvaný. Ten gól jsem měl dát. Určitě nemám s trenéry žádný konflikt, byl jsem prostě jen zamyšlený,“ uvedl Greguš.

Jeho slova potvrdil i Šilhavý, i když připustil, že úplně standardní průběh střídání čtyřiadvacetiletého záložníka nemělo. 

„Bylo to takové divné... Ale ‚Gregi‘ se tak chová i na tréninku. Něco se mu nepovede a už se zlobí na sebe i na všechny kolem. Myslím, že byl jen úplně mimo. Nevidím v tom žádný problém,“ řekl kouč.

ČTK, Lidovky.cz