28. prosince 2012 13:42 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Bosák vzpomíná na Drobného: Sen si ve fotbale splnil

Václav Drobný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Drobný | foto: www.sparta.cz

PRAHA Náhlá smrt bývalého fotbalového obránce Václava Drobného zaskočila i komentátora České televize Jaromíra Bosáka. "Je to pro nás velká ztráta," řekl serveru Lidovky.cz o tragicky zesnulém kolegovi a expertovi České televize.

Jaký byl Václav Drobný?
Vašek byl veselej kluk. Vzhledem k tomu, že jsem o dost starší, tak mohu říct kluk. Zároveň toho ve fotbale dokázal hrozně moc. Získal evropský titul s reprezentací do 21 let, zahrál si českou ligu, okusil zahraniční angažmá... Tím, že si zahrál velký fotbal, si splnil sen. Co se týká povahy, tak za těch pár let, co jsem ho poznal, s ním nebyly vůbec žádné potíže a byl pro každou srandu. Vídali jsme se však i mimo práci, občas se mnou hrál třeba za Real Top Praha. Nemohu o něm říct nic špatného, naopak.

Drobný zemřel ve Špindlu

Profesionální fotbalovou kariéru ale ukončil celkem předčasně, když mu bylo pouhých třicet let.
Z jedné strany to bylo brzo, z druhé ovšem je si potřeba uvědomit, jak to vnímal Vašek. Třeba už to bral tak, že by se nikam neposunul a nechtělo se mu hrát druhou ligu, takže profesionální kariéru pověsil na hřebík. Souviselo to i s tím, že měl zajímavou práci - začal se věnovat finančnímu poradenství. Nebyl tudíž odkázaný na fotbalový svět. Navíc u fotbalu ovšem zůstal jako hrající trenér Třeboradic, které hrají Pražský přebor. Tam se učil trenérskému řemeslu, ke kterému by se časem možná dostal i ve velkém fotbale. Když si tedy ve třiceti letech všechno vyhodnotil, zjistil, že se nechce kodrcat v klubech, které hrají o záchranu nebo nižší soutěž.

Jaromír Bosák.

Jaromír Bosák

Pak se stal i fotbalovým expertem České televize. Sám se netajil tím, že vždy říkal to, co si myslí. Jak byste ho popsal?
Přesně jak říkáte. Vašek pokaždé řekl svůj názor, což je to nejdůležitější. Za nic se neschovával. Přestože byl natolik s fotbalovým prostředím svázaný, nebál se říct cokoliv, i když se mu to mohlo v budoucnu vrátit. S tím opravdu neměl problémy na klubové ani reprezentační úrovni. Velmi důležitým faktorem pro mě také bylo, že profesně rostl. Každý, kdo s tím začíná, se dostává do těžkých situacích: poprvé před kamerou s mikrofonem, jak se správně vyjádřit, aby to mělo hlavu a patu... Zároveň si nechal poradit. Když se mi například něco nezdálo, tak byl velmi otevřený a o těch věcech jsem si často i povídali. Byl prostě tvárný a chtěl se zlepšovat. Myslím, že se za ty dvě sezony v naší hierarchii vypracoval vysoko, o čemž svědčí i to, že komentoval nároďák či prestižní klubové soutěže. Nejen z lidské stránky, o tom není diskuze, ale i z profesní stránky to pro nás je velká ztráta.

Při vzpomínce na Václava Drobného, co se vám jako první vybaví?
V tuto chvíli to, že jsme před ještě před nedávnem spolu hráli fotbal na Bican Cupu za Real Top proti staré gardě Slavie. To je asi úplně nejčerstvější vzpomínka. Teď je to pro mě ale zmatené, nedokážu vytáhnout jednu nejvýraznější příhodu. Spíš si vzpomenu na to, jak jsem spolu na zápasy jezdili autem, kde bylo spoustu času na povídání.