23. srpna 2016 11:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Je to bída, ale šance žije. Pět bodů, jak může Plzeň postoupit do Ligy mistrů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Bude se Plzni v odvetě dařit více než na půdě Razgaru? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bude se Plzni v odvetě dařit více než na půdě Razgaru? | foto: ČTK/AP

PRAHA Dnes večer od 20.45 se Plzeň pokusí dohnat dvougólovou ztrátu a přes Razgrad potřetí postoupit do Ligy mistrů. A bez přehánění, nejen ve fotbalovém světě existují daleko snadnější úkoly než ten, který nyní stojí před svěřenci kouče Romana Pivarníka.

Před olympiádou měla česká výprava daleko vyšší ambice než jen jedno zlato. Cynik by vás přesvědčoval, že v Riu proběhla spíš omylpiáda. Totéž – jen v nadsázce – se dá říct o fotbalové Plzni.

Z letní přípravy měla dobrý pocit, cítila se odhodlaná a trenér Pivarník plánoval: „Chceme hrát atraktivní fotbal.“ Žádný náznak, že hrozí bída.

Ale bída nastala, proto Plzeň narychlo shání posily. Ve Zlíně zkouší ulovit útočníka Poznara, ze švýcarského Sionu láká krajního záložníka Zemana, vyloučený není ani příchod cizinců.

Večerní souboj o Ligu mistrů má podivné kulisy. Nadšení vyprchalo a těžko se hledají optimisté, kteří by věřili, že Plzeň otočí skóre 0:2, které si přivezla z Bulharska. Sázkové kanceláře vzkazují: „Postup do Ligy mistrů by byl jedno velké sci-fi.“

Ale proč to vzdávat? Plzeň sice připomíná fotbalovou mátohu, o víkendu se ztrapnila domácí porážkou 0:2 se Zlínem, ale pořád žije! Zkuste neztrácet naději.

Co může úřadujícího mistra posunout dál?

VÍRA: Za 90 minut (případně 120, pokud by se prodlužovalo) se může stát cokoli. Ačkoli je Ludogorec Razgrad v komfortní situaci, má nahráno a k tomu kupu sebevědomí, do Ligy mistrů ještě nepatří. Poslední krok bývá psychicky nejtěžší. I proto Roman Pivarník opakuje hráčům: „Pánové, není rozhodnuto!“ Na tom ať Plzeň postaví svou víru.

PRVNÍ GÓL: Plzeň nemusí skórovat nijak bleskově, nutně však první gól potřebuje. Bývá to chvíle, která dokáže divy. Vyblázní, nakopne, zažene chmury. „Brazilci, kteří tvoří kádr Razgradu, jsou volnomyšlenkářští, chtějí se hlavně bavit. Inkasovaný gól by je zaskočil,“ přemítá bývalý obránce Petr Vlček, plzeňský patriot. Výsledek 2:0 by odvetu poslal do prodloužení. Pokud by Plzeň inkasovala, musela by vyhrát o tři góly, což se nejeví příliš reálně.

VZPOMÍNKY NA MINULOST: Srpen 2011 a Plzeň bojuje v posledním předkole Ligy mistrů o senzační úspěch proti Kodani. Přivezla si náskok 3:1, jenže v odvetě se ukrutně trápí. Je nervózní, nedokáže si přihrát na pět metrů, nemocného lídra Horvátha už ve 20.minutě chytají křeče do lýtek. Tým o přestávce prohrával a koledoval si o průšvih. Tehdy svou historickou šanci ustál. Snad si dnes večer vzpomene, jak se to dělá.

FANOUŠCI: Nabitý stadion, to je základní předpoklad. „Spoléháme, že nás v tom fandové nenechají,“ přeje si kapitán Roman Hubník. V sobotu rozzlobeným lidem tváří v tvář sliboval, že Plzeň padnout nenechá. Dnes by to mělo zafungovat naopak, mužstvo v krizi potřebuje podržet.

FAKTOR X: V nové sezoně vyhrála Plzeň jen dvakrát ze sedmi pokusů. V evropských pohárech nezvítězila už osmkrát za sebou. Hraje do šířky, dozadu, laxně apomalu, přitom by měla hrát kolmo, dopředu, agresivně a rychle. Kouč Pivarník marně hledá ideální složení základní sestavy, vadí mu málo odvahy i kiksy zkušených. Ovšem – jak bylo řečeno – šance pořád žije! Chtělo by to ale vliv Xfaktoru, který tým strhne.

I když si to za dosavadní výkony moc nezaslouží, mužstvo se nemusí stresovat, že na podzim zůstane bez pohárů. Evropskou ligu má jistou. Ale Liga mistrů by byla krásnější, ne?

  • 3Diskuse