20. června 2018 10:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Šampionát vlastňáků. Odehrálo se jen 17 zápasů a už je téměř překonán historický rekord

Zklamání v očích Jamese Rodrígueze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zklamání v očích Jamese Rodrígueze. | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Přestože je na fotbalovém mistrovství světa v Rusku odehrána teprve čtvrtina zápasů, už padl druhý nejvyšší počet vlastních branek v historii. V dosavadních 17 duelech zamířilo do své branky hned pět střelců, přičemž jen šampionát v roce 1998 ve Francii přinesl ještě o jeden vlastní gól více.

V Rusku zatím padlo 42 branek, což dělá poměr vlastních branek 11,9 procenta.

Na předchozích 20 fotbalových mistrovství světa bylo v průměru jen 1,6 procenta gólů vlastních. Na letošním šampionátu jich padá více než sedmkrát tolik.

Podobně tomu bylo i na předchozím šampionátu v Brazílii, kde prvních 11 zápasů přineslo tři vlastní branky, což byl tehdy pětinásobek průměru. 

Po zbytek turnaje už ale padly jen další dvě vlastní branky a nakonec se číslo vrátilo k mírnému nadprůměru 2,9 procenta.

Ruská euforie po gólu Čeryševa.
Mohamed Salah snižuje z penalty na 1:3.

Do své branky v Rusku zamířil jako první Maročan Azíz Buhaddúz, který smolně rozhodl duel s Íránem. 

Vítězná trefa Francie proti Austrálii byla až dodatečně označena za vlastní gól Azize Behiche, který tečoval pokus Paula Pogby. 

Do špatné branky se trefil i Nigerijec Oghenekaro Etebo v duelu s Chorvaty a dnes Polák Thiago Cionek proti Senegalu a Egypťan Ahmad Fasí proti Rusku. Týmy autorů vlastních branek vždy prohrály.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz