Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Jsem rád, že se postihuje simulování. Myslím, že jdeme správnou cestou, tvrdí Chovanec

Jozef Chovanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jozef Chovanec. | foto: Lidové noviny

Praha Předseda komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR Jozef Chovanec je s výkony sudích v dosavadních devíti kolech první ligy poměrně spokojený a nezaznamenal chybu, která by ho zneklidnila. Domnívá se, že komise jde správnou cestou. Spokojený je i s používáním videa, Česko je podle něj hodnoceno v práci s novou technologií jako šesté nejlepší v Evropě.

„Viděli jsme dobré, průměrné i slabší výkony. Nemyslím si, že rozhodčí podávají až tak špatné výkony. Jsem rád, že těch horších bylo méně. I díky tomu, že nám slouží video. Myslím, že jdeme správnou cestou. Mrzí mě každá chyba, ale nedá se říct, že mě něco zneklidňovalo. Do takové situace se, doufám, za celou dobu nedostaneme,“ řekl novinářům Chovanec.

„Jsem rád, že už nejsme tou poslední zemí, kde se nastavovala pouze minuta nebo dvě, že jsme svědky i sedmi osmi, což je v pořádku. Jsem rád, že se více postihuje simulování, snažíme se krůček po krůčku odstraňovat tyhle nešvary,“ dodal Chovanec, který vede komisi od konce června.

Zatím nechtěl hodnotit, zda se rozhodčí v této sezoně zlepšili. „Na to je ještě brzy. Zápasy, které naše rozhodčí prověří, ještě teprve přijdou. Čím víc se bude blížit konec základní části a rozdělení na části pro nadstavbu, o to víc bude nervozita. Větší důraz budeme klást na chladnokrevnost rozhodčích, aby byli soustředění,“ řekl Chovanec.

Od nové sezony asistuje video na třech zápasech ligového kola. „Samozřejmě bych byl nejradši, kdyby bylo na všech zápasech. Tím bychom uspokojili všechny týmy a narovnaly by se tím podmínky. Co mám informace, tak podle hodnocení se jako pilotní projekt pohybujeme na šestém místě. Pořád je co zlepšovat, ale jsme na dobré cestě. Samozřejmě je to otázka (lepšího) softwaru, ekonomiky, není snadné shánět na tento projekt prostředky,“ uvedl bývalý reprezentant.

„Je to projekt LFA, my s nimi spolupracujeme, vyškolujeme ještě další rozhodčí. V dalším semináři tu budeme mít zahraniční experty na video, kteří byli účastníky mistrovství světa a odřídili tam osm deset zápasů. Na prosincový seminář by pak měl přijet zase italský odborník z UEFA,“ nastínil Chovanec.

Vnímá i negativní reakce některých ligových trenérů k videu. Výhrady měli například plzeňský Pavel Vrba nebo jablonecký Petr Rada. „Reakce jsou různé, někdo si to pochvaluje, někdo může mít úplně jiný názor. My to akceptujeme a snažíme se to s LFA zdokonalovat. Myslím, že ti trenéři jsou někdy i pod dojmem špatného výsledku nebo hry. Kdyby se s Pavlem udělal rozhovor možná o půl hodiny déle, třeba by mluvil trochu jinak,“ podotkl.

Komisi v začátku provázely různé spekulace, nyní ale podle Chovance pracuje bez problémů. „Nepociťuji nic, že bychom šli nějakým špatným směrem. Přišel jsem s jinými myšlenkami, než pracovala minulá komise. Je důležité, aby byl každý názor akceptovatelný. Občas se může stát, že něčí názor není většinový, ale zatím za mnou nikdo osobně nepřišel s nějakým podnětem, že by s něčím nesouhlasil. Ani kluby zatím nevyslovily žádné negativní věcí, žádné tlaky necítím,“ uvedl Chovanec.

FORTUNA:LIGA - 30. kolo

FORTUNA:LIGA

Tým Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 30 22 6 2 58:10 72
2. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 60:22 66
3. AC Sparta Praha 30 14 8 8 55:35 50
4. FK Jablonec 30 14 7 9 46:41 49
5. FC Slovan Liberec 30 14 5 11 50:38 47
6. FC Baník Ostrava 30 12 9 9 42:34 45

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...