9. února 2015 20:06 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Kandidáti do čela FIFA: Figo, Blatter, Van Praag a jordánský princ

Bývalý portugalský fotbalový reprezentant Luis Figo bude kandidovat do čela... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý portugalský fotbalový reprezentant Luis Figo bude kandidovat do čela... | foto: Reuters

CURYCH/PRAHA O funkci předsedy Mezinárodní fotbalové federace se bude ucházet čtveřice adeptů. Vedle současného šéfa FIFA Seppa Blattera splnili podmínky kandidatury bývalý hvězdný fotbalista Portugalec Luís Figo, předseda nizozemského svazu Michael van Praag a jordánský princ Alí bin Husajn, jeden z místopředsedů FIFA.

Oficiální seznam uchazečů v pondělí zveřejnila FIFA. Volby se uskuteční na kongresu 29. května v Curychu.

Kandidovat hodlali rovněž bývalý generální sekretář FIFA Jérome Champagne a někdejší francouzský fotbalista David Ginola, nezískali však potřebnou podporu pěti členských svazů. Žádost o podporu dorazila i na Fotbalovou asociaci ČR, ta se však rozhodla zatím zůstat nestranná.

„Nechci být konkrétní, ale jeden kandidát nás požádal o nominační podporu, ale řekli jsme, že v této fázi toto dělat nebudeme,“ uvedl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka. „Komunikovali jsme se všemi uchazeči, ať už přese mě, přes předsedu Peltu či přes Petra Fouska,“ dodal.

Blatter: 17 let a skandály

Asociace zatím nemá jasno v tom, kterého z uchazečů ve volbách podpoří. „Zatím jsme se tím na výkonném výboru nezabývali, jelikož nebyla oficiálně oznámena jména kandidátů,“ řekl Řepka s tím, že při rozhodování bude kladen důraz i na názor UEFA. „Určitě dáme na stanovisko konfederace, tedy jak to vidí UEFA. Pak se rozhodneme podle svého,“ uvedl Řepka, který bude na kongresu zastupovat FAČR společně s předsedou Miroslavem Peltou a místopředsedou Dušanem Svobodou.

Osmasedmdesátiletý Švýcar Blatter je v čele FIFA od roku 1998. V posledních letech však čelí výrazné kritice kvůli podezření vrcholných představitelů FIFA z korupce, netransparentnímu rozhodování a pošpinění image federace. Veřejně mu slíbila podporu Afrika, která si jeho práci pochvaluje.

Jeho nejvážnějším kandidátem by měl být Alí bin Husajn. Jordánský princ slibuje navrácení důvěry veřejnosti, boj za práva hráčů, důraz na fanoušky, ale také využití 700 milionů dolarů (asi 17 miliard korun) z finančních rezerv FIFA k vybudování nových hracích ploch po celém světě.

Změnu image FIFA plánuje také Figo, který patřil k nejlepším hráčům na přelomu tisíciletí. V roce 2000 získal Zlatý míč a o rok později cenu FIFA pro nejlepšího hráče světa. Zářil především v Barceloně a Realu Madrid, který z něj v roce 2000 udělal na čas nejdražšího hráče v historii, když za něj zaplatil 60 milionů dolarů. Hrával také za Sporting Lisabon a kariéru zakončil v Interu Milán, pro který nyní pracuje jako ambasador. Rovněž působí ve sportovní komisi UEFA.

Obavy z toho, že bude znovuzvolen Blatter, přiměly ke kandidatuře předsedu nizozemského svazu Van Praaga. Bývalý šéf Ajaxu se prý rozhodl kandidovat poté, co viděl, že Blatter nemá žádného vážného protikandidáta. Měl by být lídrem především pro evropské svazy, z nichž Belgie, Švédsko, Skotsko, Rumunsko, Faerské ostrovy a Nizozemsko ho podpořily už nominačními dekrety.

Vizitky kandidátů na post předsedy Mezinárodní fotbalové federace FIFA:

(řazeno abecedně, volba se uskuteční v květnu)

Alí bin Husajn

  • Státní příslušnost: Jordánsko Datum a místo narození: 23. prosince 1975, Ammán Fotbalová funkcionářská kariéra: předseda Jordánského svazu (od 1999), předseda Západoasijské fotbalové federace WAFF (od 2000), viceprezident FIFA (od 2011) Ostatní: jordánský princ, třetí syn zesnulého krále Husajna; ve fotbale se pohybuje od 25 let, angažuje se i v řadě dalších oblastí.

Joseph Blatter

  • Státní příslušnost: Švýcarsko Datum a místo narození: 10. března 1936, Visp Fotbalová funkcionářská kariéra: technický ředitel FIFA (1975-81), generální sekretář FIFA (1981-98), předseda FIFA (od 1998) Ostatní: vystudovaný právník hrál v mládí fotbal jako amatér; ve FIFA je od roku 1975, v roce 1998 byl zvolen jejím historicky osmým předsedou, od té doby svůj mandát už třikrát obhájil.

Luís Figo

  • Státní příslušnost: Portugalsko Datum a místo narození: 4. listopadu 1972, Lisabon Fotbalová funkcionářská kariéra: - Ostatní: jeden z nejlepších světových fotbalistů přelomu tisíciletí, zářil především v dresech Barcelony a Realu Madrid, který z něj v roce 2000 udělal na čas nejdražšího hráče v historii; portugalský rekordman v počtu zápasů za reprezentaci, s níž si zahrál na třech světových i evropských šampionátech.

Michael van Praag

  • Státní příslušnost: Nizozemsko Datum a místo narození: 28. září 1947, Amsterodam Fotbalová funkcionářská kariéra: předseda Ajaxu Amsterodam (1989-03), předseda nizozemského svazu (od 2008), člen výkonného výboru UEFA (od 2009) Ostatní: bývalý amatérský hráč a rozhodčí, později úspěšný podnikatel; pod jeho předsednictvím zažil Ajax jedno ze svých nejúspěšnějších období (stejně jako pod předsednictvím van Praagova otce).
ČTK, Lidovky.cz