Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Blatter zkritizoval přípravu na MS: Začalo se příliš pozdě

Sport

  18:10
ŽENEVA - Prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter kritizoval Brazílii za pomalé tempo příprav letošního mistrovství světa. Pět měsíců před začátkem turnaje prohlásil, že tak pozadu jako Brazílie nebyla s přípravou šampionátu žádná jiná země, co pamatuje. Pořadatelé nicméně tvrdí, že vše stihnou.

Brazílie pořádá fotbalové mistrovství světa 2014, ale nestíhá. Na snímku je rozestavěný stadion v Sao Paulu foto: Reuters

Brazilci mají zatím hotovou jen polovinu z 12 stadionů, na nichž se má hrát. FIFA přitom stanovila uzávěrku prací na konec prosince. Realizovány nebyly ani některé zamýšlené dopravní projekty. "Brazílie teprve poznává, co obnáší organizace mistrovství světa," uvedl Blatter pro švýcarský list 24 Heures.

"Začali příliš pozdě. Co jsem ve FIFA, nepamatuji, že by byl někdo takhle pozadu, tím spíš, že měli jako jediní na přípravu tolik času - sedm let," prohlásil Blatter. Sedmasedmdesátiletý Švýcar pracuje ve federaci od roku 1975.

Brazilský ministr sportu Aldo Rebelo tvrdí, že pořadatelé budou hotovi včas. "Pracovat jsme začali ve chvíli, kdy byl Brazílii turnaj přidělen," řekl Rebelo a dodal, že každé tři měsíce stav příprav osobně kontroluje.

Podle brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové bude šampionát v její zemi "nejlepším z nejlepších". "Enormní zájem o vstupenky dokazuje, že fanoušci po celém světě Brazílii věří. Fotbal je tady doma," uvedla.

Blatter se vyjádřil i k demonstracím, které loni v Brazílii propukly v době tradičního přípravného turnaje, Poháru FIFA. Začaly původně kvůli sociálním nerovnostem, ale poté se na nich protestovalo i proti vysokým výdajům na fotbalové MS a olympijské hry 2016 v Riu de Janeiro.

"Protesty se samozřejmě mohou objevit i během mistrovství světa. Ale věřím, že Brazilci nebudou útočit přímo proti fotbalu, protože fotbal je pro ně náboženstvím," řekl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!