Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na špičkový fotbal v zimě. Katar zvažuje přesunutí šampionátu

Sport

  14:11
PAŘÍŽ - Fotbalové mistrovství světa v roce 2022 v Kataru se kvůli velkému vedru v létě hrát nebude. Podle generálního sekretáře FIFA Jéroma Valckeho se šampionát uskuteční někdy v termínu mezi 15. listopadem a 15. lednem.

Radost katarské delegace. Vyhrála pořádání mistrovství světa 2022 foto: Reuters

"V červnu a červenci se hrát nebude. Myslím, že to bude mezi 15. prosincem a nejpozději 15. lednem," řekl Valcke v rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici Inter Radio. FIFA však v zápětí v prohlášení uvedla, že definitivní rozhodnutí ještě zdaleka nepadlo.

"Přesné datum je stále předmětem debat, které zahrnují všechny zainteresované strany - kontinentální i národní svazy, kluby, hráče a komerční partnery," uvedla FIFA. "Vzhledem k tomu, že jde o turnaj, který se koná až za osm let, nehodláme nic uspěchat a máme dost času na probrání všech detailů," dodala.

"Jsem v šoku. Pokud vím, tak podle plánu se nemělo mistrovství v Kataru řešit dřív než v prosinci nebo koncem tohoto roku," řekl k Valckeho prohlášení viceprezident FIFA Jim Boyce. "Nevím, jestli Jérome jen řekl svůj názor, ale za FIFA můžu říct, že žádné rozhodnutí nepadlo," přidal.

Vystoupením byl naopak potěšen prezident asociace profesionálních fotbalistů FIFPro Philippe Piat. "Je to skvělá zpráva, na kterou jsme čekali několik měsíců," řekl agentuře Reuters.

Valcke v rozhovoru neuvedl, zda jde o přelom let 2021/22, nebo 2022/23, předseda FIFA Sepp Blatter už však dříve vyjádřil přání, aby se finále šampionátu hrálo zhruba týden před Vánocemi. Navíc by se tak zabránilo kolizi se zimní olympiádou v roce 2022.

"Kdyby se hrálo od poloviny listopadu, řekněme do poloviny prosince, bylo by pro turnaj nejlepší počasí. Teploty by se zhruba pohybovaly kolem 25 stupňů, což by odpovídalo horkému evropskému jaru a to je pro fotbal perfektní," dodal Valcke.

Katar získal pořadatelství mistrovství v roce 2010, kdy při hlasování výkonného výboru FIFA překvapivě porazil Austrálii, Japonsko, Jižní Koreu a USA. Emirát z Perského zálivu tehdy slíbil, že kvůli velkému horku v letních měsících, které se pohybuje mezi 35 až 45 stupni, postaví klimatizované stadiony.

FIFA byla od začátku za kontroverzní volbu kritizována a s velkým ohlasem se nesetkala ani její snaha přesunout mistrovství na zimu. Konečné rozhodnutí o termínu turnaje v Kataru by mělo padnout po letošním šampionátu v Brazílii.

Autoři: ,

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...