Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Kauza FAČR: kvůli zneužití dotací žalobci navrhli vazbu i pro předsedu Peltu

Miroslav Pelta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Pelta. | foto: MAFRA

PRAHA Žalobci navrhli vazbu pro předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu v souvislosti s vyšetřováním možného zneužití dotací z ministerstva školství na sport. Oznámila to v prohlášení fotbalová asociace, která bude situaci řešit na mimořádném zasedání výkonného výboru v pondělí 8. května.

Žalobci navrhli vazbu pro dva ze tří obviněných, což potvrdil státní zástupce Ondřej Trčka. Panují podle něj obavy, že obvinění budou ovlivňovat svědky a opakovat trestnou činnost.

Vedle Pelty mají být dalšími obviněnými náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová a bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu školství Zdeněk Bříza. Obviněna má být také Fotbalová asociace ČR jako právnická osoba. Případné uvalení vazby bude v pátek ráno projednávat Obvodní soud pro Prahu 1. Policisté zadrželi celkem deset lidí, tři už propustili.

Podle informací serveru Seznam.cz se náměstkyně Kratochvílová domlouvala s Peltou na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých. Policie má nahrané jejich hovory.

„Ze záznamu hovorů mezi Kratochvílovou a Peltou bylo zjištěno, že na seznamu 50 podpořených se nachází 19 projektů, jejichž podporu řešila Kratochvílová s Peltou ještě před jejich hodnocením expertní komisí,“ cituje Seznam.cz jednoho z vyšetřovatelů. Vědět o tom měli i předseda České unie sportu Miroslav Jansta, kterého policie zadržela, ale neobvinila, a bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu školství Bříza.

Ve středu policie zasahovala kromě sídla FAČR na Strahově i na ministerstvu školství, pražském magistrátu, kde zadržela zastupitele Karla Březinu (ČSSD) a ředitelku odboru sportu na magistrátu Soňu Fáberovou, a také na stadionu jabloneckého klubu, který Pelta spoluvlastní. Večer policie zapečetila tři kanceláře v sídle České unie sportu kvůli zajištění důkazů.

„Organizace ČUS není obviněná z žádného trestného činu a není mi známo, že by byl obviněn předseda ČUS (Jansta) nebo generální sekretář (Jan Boháč). Šetření se týká investičních dotací,“ řekl ČTK právní zástupce ČUS Prokop Beneš.

Fotbalová asociace ČR dnes odmítla, že by špatně zacházela s dotačními zdroji z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Peníze jsou podle jejího vyjádření rozdělovány transparentně a jejich využití je důkladně kontrolováno.

Zásah v sídle FAČR. Miroslav Pelta
Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta.

„FAČR deklaruje, že se všemi finančními a dotačními prostředky nakládá maximálně efektivně a zcela transparentně, což dokazují také pravidelné důkladné a kontrolní mechanismy,“ uvedla asociace v prohlášení.

Za rok 2017 očekává na dotacích ze všech programů MŠMT 632 milionů korun. Loni to bylo 374 milionů. Navýšení vysvětluje změnou v loterijním zákoně.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Pronájem byt 1+kk, 35 m2, Čáslav, Tyršova ul.
Pronájem byt 1+kk, 35 m2, Čáslav, Tyršova ul.

Tyršova, Čáslav - Čáslav-Nové Město, okres Kutná Hora
9 000 Kč/měsíc