Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nespokojené kluby se sejdou a budou řešit Peltu, FAČR podal proti obvinění stížnost

Miroslav Pelta na policii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Pelta na policii. | foto: MAFRA

PRAHA Vzhledem k uvalení vazby na předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu se mimořádně sejdou zástupci vlastníků profesionálních klubů. Podle Ligové fotbalové asociace, která řídí profesionální soutěže, budou majitelé řešit další postup s ohledem na blížící se volební valnou hromadu (2. června), na níž měl Pelta obhajovat svůj post.

„Ligová fotbalová asociace si uvědomuje vážnost situace, která během několika posledních dnů nastala, byť čerpáme informace pouze z médií. Ovšem je jednoznačné, že už nyní mají aktuální události negativní vliv na český fotbal včetně ligového,“ uvedla LFA v tiskovém prohlášení.

„S ohledem na blížící se volební valnou hromadu bude svoláno setkání majitelů profesionálních klubů, aby zde byl prodiskutován další postup,“ dodala LFA.

Některé kluby už daly najevo své znepokojení. Předseda představenstva prvoligových Teplic Pavel Šedlbauer mimo jiné řekl, že ho Peltovo zapletení do aféry s možným zneužitím státních dotací nepřekvapilo. Pelta by podle něj v žádném případě neměl znovu kandidovat a to i bez ohledu na aktuální kauzu.

Podle předsedy představenstva pražské Slavie a zástupce čínského vlastníka klubu CEFC Jaroslava Tvrdíka český fotbal prochází krizí a je třeba přemýšlet o lidech, kteří ho z ní vyvedou. Na twitteru doporučil Jiřího Šimáněho, který ještě nedávno spoluvlastnil klub z Edenu.

FAČR podal stížnost proti obvinění kvůli dotacím

Fotbalová asociace ČR podala stížnost proti obvinění v souvislosti se státními dotacemi. V tiskové zprávě také potvrdila, že kvůli uvalení vazby na předsedu Miroslava Peltu ji povedou místopředsedové Zdeněk Zlámal a Roman Berbr.

FAČR je spolu s Peltou, náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou a bývalým šéfem ministerského odboru Zdeňkem Břízou stíhána kvůli zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Asociace však už dřív jakékoliv provinění odmítla.

"V současné chvíli je předčasné cokoliv předjímat. Asociace doposud nebyla seznámena se spisem a tím pádem se nemůžeme ani detailně k ničemu vyjádřit. FAČR s obviněním nesouhlasí, podala proti němu stížnost a požádala o nahlížení do spisu, aby měla o celé věci přesné informace," stojí v prohlášení.

Na Peltu byla v pátek uvalena vazba a podle právního zástupce v ní zůstane asi tři týdny. Během této doby tak podle stanov povedou FAČR Zlámal s Berbrem. "Zdeněk Zlámal vede asociaci navenek, já ji vedu uvnitř. Život běží dál, protože fotbal se nedá zastavit," řekl pro Radiožurnál Berbr.

Na pondělí už také bylo svoláno mimořádné zasedání výkonného výboru FAČR. Uvalení vazby totiž mimo jiné může Peltovi za měsíc zabránit kandidovat na valné hromadě na znovuzvolení do čela českého fotbalu. Dvaapadesátiletý funkcionář, který je v čele českého fotbalu od roku 2011, dosud neměl protikandidáta.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...