Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Komentátor má vyjádřit názor, ne jen popisovat, co se děje, hájí kritiku Ruska Bosák

Jaromír Bosák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Bosák. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Česko sice své fotbalisty na mistrovství světa nemělo, přesto se v Česku po šampionátu stal nejsledovanější osobou Jaromír Bosák. Komentátor České televize totiž těsně po finále mezi Francií a Chorvatskem řekl, že se v Rusku šampionát i přes dobrou organizaci hrát neměl. A tím na svou osobu strhl velkou kritiku, nejvíce byli slyšet místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna a mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček.

Dvaapadesátiletý Bosák, který v Rusku komentoval už na svém sedmém světovém šampionátu, v rozhovoru pro Magazín DNES uvedl, že i přes drtivou kritiku svého výroku nelituje a stojí si za ním.

„Vůbec jsem si to nepřipravoval, řekl jsem to spontánně. Když jsem to řekl, bylo už dávno po zápase. Medailový ceremoniál byl hodně natažený, takže byla možnost k hodnocení,“ uvedl komentátor, který v České televizi působí od roku 1992.

„Nemám nic proti Rusku a priori. Ale pokud mám pocit, že by tam šampionát neměl být, tak nemám problém to říct,“ doplnil.

Důvodů, proč Rusku nemělo být organizování šampionátu přiděleno, je podle něj spousta. 

„Od řízeného dopingu v ruském sportu, přes poměrně jasně zdokumentované uplácení při volbě ruského pořadatelství. A daly by se najít i další problematické věci jako události na Krymu a pád malajsijského letadla.“

Na kritiku Jaroslava Foldyny, že je českým Krhounkem, který by neměl vůbec něco takového komentovat, Bosák odpověděl tradičně po svém. 

„Komentátor má vyjádřit názor, není to jen popis. Proč bych neměl komentovat politiku? Politici by se taky nechodili ukazovat na zápasy, když se pořádá velká akce? Je to i politická záležitost. Vždyť se musí nějak shánět peníze na stavbu hal, stadionů či infrastruktury,“ uvedl Bosák.

„Vložili do toho hodně peněz, nasazení lidí bylo obrovské. Snažili se Rusko ukázat lepší, než ho obvykle vídáme,“ pochválil organizaci.

Zároveň však vyjádřil obavu, aby Rusko nedopadlo jako Jihoafrická republika po šampionátu v roce 2010.

Jaromír Bosák je nejpopulárnější český fotbalový komentátor.
Jaromír Bosák jede na své páté Euro.

„I tam bylo vše podplacené. A teď? Na stadionech za desítky miliard se nehraje. Kluby, které by tam mohly být, nemají ani na provoz. Jsou z toho ruiny. Za čtyři roky v Kataru to bude to samé,“ zlobí se Bosák. 

„V Jižní Africe šampionát proběhl taky skvěle. Lidé chodili po ulicích, zašli do hospody, kam normálně jezdí autem. Najednou si chválili, jak je to fantastické, že se po patnácti letech jdou jen tak projít s manželkou. I návštěvníci říkali: Slyšeli jsme o té zemi děsné věci, přitom je to skvělé, přijedeme za rok i s dětmi a bude to super. Ale nebylo.“

„Když zmizely bezpečnostní složky z ulic, tak Jihoafrická republika vypadala zase stejně jako předtím. Což je příklad toho, že šampionát je nablýskaná akce, při níž tu zemi vždycky vyšperkujete,“ poukazuje Bosák, že šampionát v Rusku by se měl hodnodit s větším odstupem. 

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...