2. června 2011 17:13, aktualizováno  18:46 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Korupční kauza znovu otevřena: Olomouci hrozí vyloučení

Šéf disciplinární komise ČMFS Jiří Golda.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf disciplinární komise ČMFS Jiří Golda. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Disciplinární komise fotbalového svazu se znovu začne zabývat případem údajné korupce při předloňském prvoligovém utkání Olomouc - Bohemians Praha. Učinila tak na základě svědectví bývalého sportovního ředitele olomouckého klubu Jiřího Kubíčka, který v úterý před olomouckým okresním soudem obvinil ze zosnování aféry trenéra Sigmy Zdeňka Psotku a šéfa klubu Jaromíra Gajdu.

Kubíček, Psotka, jeho asistent Martin Kotůlek, Gajda a bývalý pokladník olomouckého klubu Ladislav Římský mají před disciplinárkou stanout ve čtvrtek 9. června. Kdyby disciplinární komise došla k závěru, že se Sigma opravdu provinila korupčním jednáním, Hanákům by v krajním případě mohlo podle disciplinárního řádu hrozit až vyřazení z nejvyšší soutěže.

Úplatkářské aféry

1990 - Do úplatkářské aféry byly ve druhé lize zataženy tři oddíly: Teplice, Zlín a Frýdek-Místek. Nejprve byly vyloučeny ze soutěže, později dosáhly snížení trestu (odebrání šesti bodů) a šestnáct podzimních duelů se dohrávalo až na jaře. Fotbalisté Frýdku-Místku dokončili sezonu s minus jedním bodem.

1990 - V rozsáhlém případu Spartaku Ústí nad Labem startujícího ve třetí lize bylo z trestného činu přijímání úplatku nebo podplácení obviněno 69 osob. Za úmyslné ovlivnění výsledků byl klub přeřazen do krajského přeboru, na odsouzené se ale vztahovala porevoluční amnestie prezidenta Havla.

2004 - Nejrozsáhlejší korupční skandál v českém či československém profesionálním fotbalu rozpoutaly policejní odposlechy. Celkem bylo potrestáno pět klubů, pět delegátů, 14 rozhodčích a devět funkcionářů, uloženy finanční postihy v celkové výši 3,985.000 korun, rozdány tresty zákazu činnosti v souhrnu na 62,5 roku a klubům bylo odebráno 45 bodů. Za počínání svých funkcionářů zaplatily bodovým odečtem prvoligové týmy 1. FC Synot (dnes Slovácko, 12 bodů), Liberec a Opava (oba 6) a druholigová mužstva Žižkov (tehdy sestoupil, 12) a Vítkovice (9).

2007 - V kauze ovlivnění výsledku související se sázením hráčů na střetnutí druhé ligy Bystrc - Vítkovice byli potrestáni bystrčtí fotbalisté Zdeněk Houšť, Aleš Schuster a Tomáš Mrázek i trenér týmu Tibor Duda. Soud jim vyměřil různě vysoké podmíněné a finanční tresty i zákazy činnosti (odsouzen byl rovněž šéf brněnské pobočky sázkové kanceláře Tipsport Michael Benko). Čtveřici mužů potrestala i svazová disciplinární komise.

2010 - V březnu 2010 prezident střížkovských Bohemians Praha Karel Kapr uvedl, že před prvoligovým duelem Olomouc - Bohemians Praha (hráno v květnu 2009 s výsledkem 3:0) zaplatil domácí klub soupeři 300.000 korun, aby vyhrál a dostal se do Evropské ligy. Peníze prý předal olomoucký brankář Petr Drobisz. Disciplinární komisi Kapr důkazy nepředložil s tím, že spoléhá na vyšetřování policie. Ta později obvinila Drobisze z podplácení, Kapra a dva hráče Pražanů Obermajera se Zoubkem z přijímání úplatku, a případ nyní řeší soud.

Svaz oficiálně uzavře letošní ligový ročník 24. června. Kdyby disciplinárka Sigmu ještě před tím potrestala, na její úkor by se zachránilo sestupující Brno, které letos skončilo na 15. pozici. Pokud by Olomouc nejvyšší trest stihl až po 24. červnu, šel by mezi elitu třetí tým z druhé ligy.

Hráči Bohemians Praha prý měli před dvěma lety před vzájemným utkáním převzít od olomouckého brankáře Petra Drobisze sumu 300 tisíc korun za to, že úmyslně prohrají a Olomouc si výhrou zajistí postup do Evropské ligy. Hanáci takovou verzi odmítají. Případem se v týdnu začal zabývat olomoucký okresní soud a soudce Aleš Vašků jej po středečním jednání odročil na 23. června.

Kubíčkovo svědectví zahíjilo další vyšetřování
Svazová disciplinární komise případ otevřela kvůli tomu, že Kubíčkovo svědectví považuje za "nové a velmi závažné zjištění." Kubíček totiž u soudu předložil nahrávku svého rozhovoru s bývalým pokladníkem klubu Římským, který v ní naznačil, že roli v případu mohou hrát právě kouč Psotka a šéf klubu Gajda.

"(Pokladník) Římský řekl, že nedal peníze Drobiszovi, ale dal je Kotůlkovi (asistent trenéra). Prý to vymyslel pan Psotka (trenér), který byl za Gajdou (předseda představenstva) v pondělí. Tím, že jsem pojal podezření, že úplatek byl předán, jsem své působení v klubu ukončil," uvedl v soudní síni v úterý Kubíček. Právní zástupce Sigmy však Kubíčkovu nahrávku zpochybňuje, argumentuje i tím, že v inkriminované době Římský už vůbec nebyl klubovým pokladníkem.

Disciplinární komise už loni případ řešila. Střížkovský klub Bohemians Praha, který navíc na jaře odmítl nastoupit k zápasu proti Bohemians 1905, dostal souhrnný trest v podobě pokuty šest milionů korun a odpočtu 20 bodů, který později odvolací a revizní komise snížila na 15 bodů. Šéf klubu Karel Kapr navíc dostal pokutu 300.000 korun a dvouletý zákaz vykonávat veškeré funkce spojené se zápasy ČMFS za to, že před komisí nepředložil relevantní důkazy týkající se údajné korupční kauzy.

Komise případ loni v dubnu odložila s tím, že se k jeho projednávání může vrátit v případě, že se objeví nové skutečnosti. To se podle členů disciplinárky stalo právě nyní poté, co se svým prohlášením vyrukoval Kubíček.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!