31. května 2011 11:24 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Korupční aféra: Kubíček před soudem obvinil trenéra

Šéf střížkovské Bohemky Karel Kapr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf střížkovské Bohemky Karel Kapr. | foto: ČTK

OLOMOUC Bývalý sportovní šéf fotbalistů Sigmy Olomouc Jiří Kubíček obvinil ze zosnování úplatkářské aféry trenéra Zdeňka Psotku a ředitele klubu Jaromíra Gajdu. Řekl to před olomouckým okresním soudem, který v úterý začal rozplétat dva roky starou kauzu údajného předání úplatku 300 tisíc korun ze strany olomouckého brankáře Petra Drobisze hráčům Bohemians Praha.

Důvodem měla být snaha, aby v závěrečném kole předminulé sezony první ligy Pražané v Olomouci prohráli a domácí si tak mohli vybojovat postup do Evropské ligy. Zástupci Bohemians Praha před soudem zopakovali, že úplatek převzali jen proto, aby odhalili korupci. Právní zástupce Sigmy prohlásil, že kauza měla jen zdiskreditovat olomoucké fotbalové funkcionáře. Kubíček však uvedl, že se o machinaci s penězi dozvěděl, a to prý bylo i důvodem jeho odchodu z klubu.

Případem se možná znovu začne zabývat disciplinární komise fotbalového svazu, která už loni v kauze potrestala Bohemians Praha za nespolupracování při vyšetřování případu. Olomouc v kauze zatím na svazové půdě trestána nebyla.

Tiskový mluvčí ČMFS Jaroslav Kolář řekl, že komise ve čtvrtek rozhodne o dalším postupu a také o tom, zda případ znovu otevře. "Skutečnosti, které zazněly u soudu, jsou pro nás naprosto nové, důležité a závažné. Kauzu jsme loni neuzavřeli, ale čekalo se, zda se objeví další věci," uvedl Kolář. Pokud by se prokázalo, že se Sigma pokusila uplácet, mohlo by jí dle disciplinárního řádu hrozit také vyřazení z nejvyšší soutěže.

V kauze se zodpovídají olomoucký brankář Petr Drobisz, bývalý prezident Bohemians Praha Karel Kapr a tehdejší hráči střížkovského klubu Miroslav Obermajer a David Zoubek. Žalobce obžaloval Drobisze z podplácení, Kapra, Obermajera a Zoubka z přijímání úplatku. "Drobisz se záměrem ovlivnit utkání telefonicky kontaktoval hráče z protistrany a nabízel jim 300 tisíc korun za to, že ovlivní fotbalové utkání ve prospěch Sigmy. Krátce po odehrání utkání obžalovanému Obermajerovi hotovost předal," uvedl státní zástupce Petr Matoušek.

Obermajer, který byl tehdy kapitánem pražského týmu, před soudem převzetí peněz přiznal. Podotkl však, že to bylo na příkaz šéfa klubu Kapra. "Drobisz mě kontaktoval s tím, že chce tento zápas stoprocentně vyhrát, a nabízel mi částku 300 tisíc korun," uvedl Obermajer, který sám v zápase nenastoupil.
Drobisz a Zoubek

Podotkl, že obálku, kterou dostal po zápase, poté se Zoubkem předal Kaprovi. "Nejsem si vědom, že jsem pochybil. Celé to bylo od začátku směřováno tak, že bude odhalena korupce," doplnil Obermajer. Jeho slova potvrdil i jeho tehdejší spoluhráč Zoubek. Kapr oběma hráčům údajně předal papír o převzetí a nechal je sepsat čestné prohlášení.

Peníze pak prý dal do úschovy k advokátovi. "Řekl jsem jim, ať tu částku vezmou, že s tím zajdu na policii. Zároveň jsem je ale motivoval prémiemi, aby podali nejlepší výkon," tvrdil Kapr. Tehdejší prezident Bohemians Praha peníze od hráčů převzal v květnu 2009.

Pouze Drobisz odmítal vypovídat

Pokus o uplácení však oznámil až po několika měsících. Celou dobu se prý snažil opatřit důkazy, například výpisy z telefonních hovorů. Obával se, že se vše může otočit proti němu. "Byl jsem nepříčetný, když jsme prohráli. Viděl jsem, jak si funkcionáři Sigmy plácají, že takhle se to má dělat. Odjel jsem znechucen," řekl Kapr. Jeho výpověď napadl právní zástupce olomouckého klubu Petr Konečný.

Poukázal na to, že zástupci Bohemians Praha převzetí úplatku neoznámili okamžitě. Právě ten den měli podle něj nejvíce důkazů - igelitovou tašku, obálku, peníze, čestné prohlášení hráčů i mobil se SMS zprávami, které měl Drobisz posílat Obermajerovi. "Žádný důkaz zatím nikdo nepředložil," řekl novinářům po jednání.

Drobisz jako jediný odmítl vypovídat. Před soudem pouze prohlásil, že se ničeho nedopustil. "Stále doufám, že to dopadne dobře," řekl novinářům. "Pan Drobisz má tu smůlu, že byl v nesprávný čas na nesprávném místě," řekl právní zástupce Sigmy.

Kubíček: Mám nahrávky, že mě chtěli odstranit

Dlouholetý sportovní ředitel olomouckého klubu Kubíček před soudem řekl, že si nedokázal představit, že by se za jeho působení mohlo něco takového stát. Pak zjistil, že se mu za zády v klubu začala vytvářet opozice. Nakonec pojal podezření, že k nějakým machinacím s penězi opravdu došlo. Výslovně však řekl, že neví, kde peníze skončily.

"(Pokladník) Římský řekl, že nedal peníze Drobiszovi, ale dal je Kotůlkovi (asistent trenéra). Prý to vymyslel pan Psotka (trenér), který byl za Gajdou (předseda představenstva) v pondělí," uvedl Kubíček. "Tím, že jsem pojal podezření, že úplatek byl předán, jsem své působení v klubu ukončil," uvedl Kubíček.
Jiří Kubíček.

Doplnil, že všude znělo, že to byla akce proti Kubíčkovi, "aby jej dostali do kolen". Dodal, že je schopen své tvrzení také doložit, neboť má nahrávky. Podotkl navíc, že mu byla v té době vykradena kancelář a měl údajně napíchnutý telefon. "Byl jsem monitorován až do března 2010," uvedl před soudem. Olomoucký okresní soudce případ odročil na středu. Rozsudek se zřejmě tento den ještě očekávat nedá.

Případem se zabývala už loni také disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu. Kapr jí slibované důkazy nepředložil. Střížkovský klub, který navíc odmítl nastoupit k zápasu proti Bohemians 1905, dostal souhrnný trest v podobě pokuty šest milionů korun a odpočtu 20 bodů, který později odvolací a revizní komise snížila na 15 bodů.

Kapr navíc dostal pokutu 300 tisíckorun a dvouletý zákaz vykonávat veškeré funkce spojené se zápasy ČMFS. Protože Střížkovští pokutu nezaplatili, nedostali profesionální licenci a svaz je po sestupu z první ligy poslal ještě o soutěž níž - do ČFL. Přešli tudíž do kompetence disciplinární komise pro Čechy, která v rozporu se svazovou disciplinárkou vymáhání trestu zastavila. To však výkonný výbor ČMFS ostře odmítl a členy "české" disciplinární komise odvolal.

Šestimilionová pokuta byla již předtím započtena jako pohledávka Bohemians Praha vůči marketingové společnosti svazu STES. Disciplinární komise ČMFS již dříve konstatovala, že do doby, než bude mít jednoznačný důkaz nebo dojde k pravomocnému rozhodnutí soudu, nebude korupční kauzu mezi Olomoucí a Bohemians Praha znovu otevírat.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!