Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Korupční aféra: Drobisz odmítá vypovídat, Obermajer ví, kde bydlí

Sport

  12:00
PRAHA - Nad českým fotbalem se dál vznáší mrak korupčního skandálu. A nic zatím nenasvědčuje tomu, že by se měl rychle rozplynout. Policie ukončila vyšetřování událostí souvisejících se zápasem Bohemians Praha v Olomouci z května 2009. Teď putuje celá kauza s návrhem obžaloby k státnímu zástupci.

Olomouc - Příbram (Petr Drobisz) foto: ČTK

Ten by měl rozhodnout, jestli se fotbalový skandál bude řešit před soudem. "Mělo by se tak stát do konce února," uvedl státní zástupce Petr Matoušek. Celý příběh se začal odvíjet na konci předminulého ligového ročníku. Tehdy měl podle obvinění zástupců střížkovského klubu olomoucký brankář Petr Drobisz uplatit hostující hráče částkou 300 tisíc korun.

Co dělají hlavní aktéři aféry

Petr DROBISZ: Rozruch v souvislosti s obviněním z korupce jeho kariéru zatím nijak zásadně nepřibrzdil. Stále si drží pověst jednoho z nejstabilněji chytajících brankářů v první lize. Na podzim odchytal za Olomouc 14 ze 17 utkání a čtyřikrát udržel čisté konto. jeho role v případu: podle hráčů Bohemians Praha je měl před zápasem kontaktovat a pak předat úplatek 300 tisíc korun Miroslavu Obermajerovi.

Miroslav OBERMAJER: Když se aféra objevila v médiích, obránce už nepůsobil v Bohemians Praha. Zahrál si za třetiligový Vyšehrad, dnes působí v divizních Jirnech, kde funkci sportovního ředitele zastává Josef Jícha – stejně jako v Bohemians Praha. jeho role v případu: měl převzít obálku s úplatkem 300 tisíc korun od Drobisze po zápase, který Bohemians Praha v Olomouci prohráli 0:3.

David ZOUBEK: Také šestatřicetiletý záložník z Bohemians Praha odešel dřív, než se začala aféra veřejně řešit. Bojoval o ligovou záchranu s Kladnem, ve středočeském klubu působí dál i ve druhé lize, kde Kladno zažívá další neúspěchy a drží se po podzimu na sestupové příčce. jeho role v případu: obálku s částkou od Drobisze si vzal z rukou Obermajera v autobuse cestou z Olomouce. Druhý den ji pak šel podle svých slov odevzdat šéfovi klubu Kaprovi.

Karel KAPR: Střížkovský klub, kterému šéfuje, po pádu z první do třetí ligy začíná zase šplhat vzhůru. Bohemians Praha po podzimu s přehledem vedou ČFL, na druhé Ovčáry mají náskok 17 bodů. Kontroverzní podnikatel patří také mezi nejhlasitější kritiky současného vedení fotbalu. Na loňské valné hromadě zvažoval, že navrhne, aby se hlasovalo o odvolání předsedy Ivana Haška, od tohoto návrhu nakonec upustil. "Dáme mu ještě jednu šanci," pravil při červnovém zasedání v Nymburku. jeho role v případu: s odhalením aféry vyčkával téměř deset měsíců. Prý kvůli tomu, že chtěl mít nejdřív výpovědi hráčů svého klubu sepsané od notáře.

Za zmíněnou sumu měli vypustit zápas, ve kterém Olomouc potřebovala vyhrát, aby si zajistila postup do evropských pohárů. Hráči Bohemians pak obálku s penězi předali šéfovi Bohemians Karlu Kaprovi. Jenže ten začal případ řešit až s téměř ročním zpožděním. Obvinění se týká ještě dalšího někdejšího hráče Bohemians Davida Zoubka.

Obě strany se zásadně liší v pohledu na to, s jak průkaznými materiály policejní složky při vyšetřování pracovaly. "Mám za to, že tam nejsou žádné důkazy, které by umožňovaly podat žalobu," uvedl právník olomouckého klubu Petr Konečný. Také Drobisz jakoukoliv vinu vytrvale popírá.

Obermajer dovedl policisty k Drobiszovu domu
Obhájce bývalého obránce Bohemians Miroslava Obermajera Petr Slepička má jiný názor. "Není tu jeden stěžejní důkaz, ale víc indicií, že se události staly tak, jak uvedl můj klient," řekl LN Slepička. Postup policie ho nepřekvapil. "Všichni zúčastnění říkali, že se to nějak stalo, a jen pan Drobisz jako jediný mlčel a nevypovídal. Nebylo co řešit."

Postoj Drobisze má podle Konečného svůj důvod. "Když byl policií obviněný, tak se naštval jako každý nevinný člověk. O čem by měl také vypovídat, když je nevinný..." Od října probíhalo vyšetřování policie. Během něj došlo i na rekonstrukci předání peněz. Jako místo, kde mělo ke kontaktu s Drobiszem dojít, určil Obermajer dům v sousedství stadionu, kde brankář Drobisz v Olomouci žije.

"U rekonstrukce jsem byl a přišla mi úsměvná. O tom, kde pan Drobisz bydlí, ví přece řada lidí. Ve stejném domě bydlí většina hráčů Olomouce." Obermajerova verze má podle něj řadu trhlin. "Pokud to myslel vážně s odhalováním korupce, nic mu nebránilo zdokumentovat předání úplatku. Jenže si nenechal ani mobil, kterým měl s Petrem Drobiszem komunikovat. Není to divné?"

V případu se vyskytuje také řada nevyjasněných linek. V médiích se například loni objevil odposlech telefonátu mezi dlouholetým olomouckým funkcionářem Jiřím Kubíčkem a členem výkonného výboru fotbalového svazu Petrem Voženílkem. V něm Voženílek tvrdil, že Obermajer je vydíratelný, protože mu Kapr dluží výplaty. Obermajer přiznal, že nedostal všechny peníze, Voženílkovu verzi ale odmítl. A co tvrdí dnes?

"Nikdo mi nic nedluží, celý ten rozhovor byl zkonstruovaný tak, jak pan Kubíček potřeboval." Společný postup s Kaprem dnes Obermajer ani nijak nekonzultuje. "Není to tak, že bychom chodili na kafe." Obermajerův obhájce Slepička se snaží, aby případ převzalo státní zastupitelství mimo Olomouc. "Sigma Olomouc je propojena s řadou subjektů v rámci kraje. Byli bychom rádi, aby to řešilo jakékoliv jiné zastupitelství."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!