Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svaz dal ruce pryč, policie ale v úplatkářské aféře Kapra a spol. obvinila

Sport

  9:56aktualizováno  22. října 0:03
PRAHA - Dlouho bylo ticho. Po půlročním přešlapování na místě se znovu rozjela debata o uplácení ve fotbalové lize. Letos na jaře přišli střížkovští Bohemians s nařčením, že jejich hráče se údajně na konci předminulé sezony pokusil zkorumpovat brankář Olomouce Petr Drobisz tím, že jim nabídl 300 tisíc korun.

Šéf střížkovské Bohemky Karel Kapr. foto: ČTK

Jak informovaly Hospodářské noviny, policie pak v minulých dnech vznesla proti Drobiszovi, šéfovi Bohemians Karlu Kaprovi a bývalým hráčům klubu Miroslavu Obermajerovi aDavidu Zoubkovi obvinění z korupce. To představuje posun – jenže jak významný?

"Nacházíme se ve fázi nula. Policie teprve skončila operativní šetření a zahájila vyšetřování. Z jejího usnesení ale nevyplývá, že by se objevil nějaký nový převratný důkaz," řekl LN advokát Drobisze Petr Konečný.

Postih by víc bolel Hanáky
Vyšetřovatelé uvalili na případ záhy informační embargo. Dá se tak těžko odhadnout, jestli skutečně došlo k průlomu a rodí se obří skandál. Rozhodující bude, jestli se objevily nové důkazy. Na základě dosavadních skutečností známých svazovým orgánům se neprokázalo, že k uplácení skutečně došlo. Mluvilo se o obálce s otisky, Obermajer se Zoubkem zase podstoupili nezávisle na policii vyšetření na detektoru lži.

Situaci však především komplikovalo, že zástupci Bohemians vyšli s obviněním až s mnohaměsíčním zpožděním. Policejní spis nyní zkoumá pověřený právník a v nejbližších dnech by měl dát zprávu šéfovi fotbalové disciplinárky Jiřímu Goldovi. "Zatím nemám signály, že by tam měly být nějaké překvapivé nové informace. Ale jsou to jen signály. Jako právník musím vycházet z jednoznačných závěrů."

Pokud by se ukázalo, že jsou k dispozici průkaznější materiály než dřív, začne fotbalový tribunál rychle jednat. Téměř jistě by padaly rekordní tresty. Na ten by mohli znovu doplatit Bohemians působící nyní až ve třetí lize. Kvůli bojkotu jarního zápasu na stadionu Bohemians 1905 a liknavému postoji při spolupráci s disciplinárkou už dostali dvacetibodový odečet, který podtrhl jejich sestup, a pokutu 6 milionů korun.

Sankce by ale momentálně daleko víc bolely Olomouc. Hanáci jsou v nejvyšší soutěži druzí a včera o tři roky prodloužili smlouvu s úspěšným koučem Psotkou. Z míst zaručujících start v evropských pohárech by se mohli rázem hluboko propadnout. Jaké tresty v případě prokázání korupce hrozí? "Zákaz činnosti až na 15 let pro jednotlivce, klubům pokuta 10 milionů nebo vyloučení ze soutěže," zmínil se Golda, jaká je horní hranice škály možných postihů.

V Olomouci jsou si jistí, že krizový scénář nehrozí. "Čekám, že se to vyřeší k mému prospěchu a pravda vyjde najevo. Vyšumění by nic neřešilo," vyprávěl Drobisz po včerejším tréninku. Předseda svazu Ivan Hašek se dál musí vyrovnávat s místy hodně dusnou náladou v českém fotbale. "Máme 500 tisíc členů. Je jasné, že všichni nemůžou být jako Mirek Dušín. Podstatné je neotáčet se k problémům zády," uvedl.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...