13. října 2010 21:41, aktualizováno  22:32 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Definitivní: Bohemians 1905 jsou členem ČMFS. Vejsada se chce soudit

Protest fanoušků Slavie a Bohemians 1905 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest fanoušků Slavie a Bohemians 1905 | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Potvrzeno. Vršovická Bohemka je řádným členem Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS). Na svém středečním zasedání o tom rozhodla Odvolací a revizní komise (ORK). Ta byla jediná, která mohla členství Bohemians 1905 v ČMFS označit za neplatné. S tím však nesouhlasí majitel FC Bohemians Praha Michal Vejsada, který dlouhodobě vede spor s prvoligovými Bohemians 1905. Dnešní rozhodnutí ORK chce dát k soudu.

ORK rozhodla tak, že se veškerá řízení proti vršovickému klubu zastavují. Její rozhodnutí je navíc nezvratitelné. Složitá kauza se táhne již od roku 2005, kdy se dostal do konkurzu klub FC Bohemians Praha. Tehdejší akcionář zkrachovalého subjektu a v současnosti vlastník FC Bohemians Praha Vejsada a spolu s ním Bohemians Praha, nyní střížkovský celek hrající ČFL, zpochybnili převod nástupnických práv na AFK Vršovice, současné Bohemians 1905.

Ti podle nich nejsou členy fotbalového svazu a hrají soutěže ČMFS neprávem. Spor eskaloval na jaře, kdy Střížkovští pod vedením šéfů klubu Karla Kapra a Josefa Jíchy odmítli nastoupit v Ďolíčku k prvoligovému duelu proti Bohemians 1905. Následně jim svaz odečetl 20 bodů, a i když byl trest později snížen na 15 bodů, sestoupili z nejvyšší soutěže.

Vejsada a zástupci střížkovského klubu se před pěti lety obrátili na tehdejší ORK, aby přezkoumala rozhodnutí výkonného výboru o členství Bohemians 1905 v ČMFS. Odvolací komise však pět let v kauze nijak nerozhodla, a také proto letos v červnu zvolili svazoví funkcionáři na mimořádné valné hromadě novou ORK, jejímž prvotním úkolem bylo právě rozřešit spory ohledně Bohemians. Komise ale konstatovala, že celou kauzu nemůže rozhodnout.

"Z příslušných předpisů a stanov ČMFS a ze statutu ORK nevyplývá, že je ORK oprávněna přezkoumávat rozhodnutí výkonného výboru. V předpisech není výslovně uvedeno, že rozhodnutí výkonného výboru je možno napadnout. ORK tedy nemá důvod zpochybňovat rozhodnutí současného výkonného výboru pohlížet na všechny tři subjekty v kauze Bohemians jako na právoplatné členy ČMFS," stojí v prohlášení odvolací komise.

Ta zároveň připomněla, že v kauze učinila závěr za čtyři měsíce po svém zvolení, zatímco předchozí ORK pět let nerozhodla. "Kauza Bohemians zároveň ukázala na nedostatky v současných předpisech ČMFS. Nové stanovy by v budoucnu neměly spouštění podobných kauz umožnit," uvedla ORK.

S dnešním rozhodnutím se však nechce smířit Vejsada. "Nelze se ztotožnit s tím, že ORK není oprávněna přezkoumávat rozhodnutí výkonného výboru. Takové rozhodnutí ORK bude napadeno žalobou," uvedl Vejsada v prohlášení.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz