13. října 2010 8:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Která Bohemka je pravá? Svaz má ve středu rozhodnout, ale bojí se

Protest fanoušků Slavie a Bohemians 1905 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest fanoušků Slavie a Bohemians 1905 | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Český fotbal by se ve středu mohl zbavit jednoho ze svých nejtíživějších závaží, ale zřejmě k tomu nenajde odvahu. Ve složité kauze kolem několika klubů Bohemians vynese odvolací a revizní komise svazu po pěti letech tahanic závěrečný verdikt.

Její členové mají odpovědět na zdánlivě jednoduchou otázku: jsou členem ČMFS prvoligoví Bohemians 1905, nebo Bohemians Praha, kteří v roce 2005 zkrachovali a v současnosti působí v hlavním městě až v nejnižší soutěži?

Jasná odpověď pravděpodobně nezazní. Bylo by překvapením, pokud by komise dala za pravdu jedné straně. I samotní účastníci sporu dopředu předpokládají, že klíčová svazová autorita uzavře zamotaný případ tak, že od něj dá ruce pryč. "Už by bylo na čase, aby se to vyřešilo, ale předpokládám, že se objeví nějaký kočkopes, který naopak nevyřeší vůbec nic," odhadl Michal Vejsada, který zastupuje Bohemians Praha v konkurzu.

Také podle ředitele Bohemians 1905 Lukáše Přibyla se nedá čekat, že dnešek přinese nějakou zlomovou událost. "Bude to jen jedna z částí mozaiky, k řešení celého problému nedojde. Neočekávám, že by se to mělo posunout." Jinými slovy: zmatek kolem zelenobílých klubů bude trvat dál.

FOTBAL A VOLBY

Fanoušci odmítají nabídku radnice Jen pět dní před komunálními volbami radnice Prahy 10 prezentovala memorandum uzavřené se Slavií a Bohemians 1905. V něm nabídla oběma fotbalovým klubům 15milionový příspěvek na rekonstrukci zchátralého kulturního domu poblíž stadionu v Edenu, kde oba týmy od začátku sezony působí. Ten by měl sloužit jako zázemí fanoušků.

K tomu se městská část zavázala nakupovat vstupenky od obou klubů za 2,5 milionu korun ročně a rozdávat je mládeži. Strana fanoušků Slavie a Bohemians 1905 Desítka pro domácí usilující o vstup do zastupitelstva Prahy 10 označuje kroky radnice za předvolební vějičku. Předseda Desítky Miroslav Pomikal namítl, že podobné memorandum vzniklo už před čtyřmi lety a žádná spolupráce na jeho základě neproběhla. "Memorandum je cár papíru a jako s takovým s ním bude ODS po volbách pracovat -stejně jako v roce 2006."

Soudy mohou trvat ještě pět let
Co nejrychlejší uzavření kauzy Bohemians patřilo mezi priority, které si při nástupu do funkce vytyčil předseda svazu Ivan Hašek. Po roce a čtvrt je zřejmé, že se svaz ocitl v bezradné pozici. Rozmotání případu přenechá soudům. "To může zabrat třeba dalších pět let," odhadl Vejsada.

Nepomohly ani společné schůzky ve svazovém sídle, ani svolání mimořádné valné hromady, která v červnu vybrala novou odvolací a revizní komisi. Místo uklidnění naopak v minulé sezoně napětí eskalovalo. Radikální postup zvolili střížkovští Bohemians Praha. Hráči třetího subjektu používajícího slavné jméno a tradiční znak s klokanem na protest nenastoupili k jarnímu ligovému utkání na stadionu Bohemians 1905.

Třenice pokračují dál také nyní, akorát nejsou tolik viditelné. Naposledy v září podal Vejsada návrh na insolvenční řízení s Bohemians 1905 poté, co odkoupil pohledávku 55 tisíc korun od společnosti Aqua Plus Bohemia. "Peníze jsem už dostal na účet a oznámil to soudu. Tím to celé skončilo," přiznal. Tento týden proti Bohemians 1905 použil stejný prostředek správce konkurzní podstaty Jan Draslar.

Návrhem na insolvenční řízení požaduje víc než 17 milionů korun za fotbalisty, jejichž práva po vyhlášení konkurzu přešla na Bohemians 1905. To se týká například talentovaného záložníka Jana Morávka, který odešel do Schalke. Německý klub zatím kvůli nevyjasněným sporům poslal za reprezentanta do 21 let jen část z přestupové sumy 75 milionů korun na účet Bohemians 1905, což ekonomickou situaci klubu velmi zhoršuje.

Naděje na urovnání konfliktů je za současného stavu prakticky nulová. Jde nejen o velké peníze. "Zatáhla se do toho politika i osobní vztahy. Z toho není normálního úniku," domnívá se Vejsada. To je asi jediné tvrzení, na němž by se všichni zainteresovaní dokázali shodnout.

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz