Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Protikorupční odborník: Fotbalové prostředí má stále nejhorší pověst

 Předseda představenstva FK Bohemians Praha Karel Kapr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda představenstva FK Bohemians Praha Karel Kapr. | foto: ČTK

PRAHA Je fotbal v Česku živnou půdou pro korupci? Podle Radima Bureše z Transparency International se situace mírně zlepšuje, ze strany fotbalového svazu je však potřeba vyslat radikálnější signál o boji proti nekalým praktikám.

LN Patří sportovní prostředí z hlediska korupčního jednání v Česku mezi problematické oblasti?
Je nutné připomenout, že sport si tu hájí svoji nezávislost, proto je v řadě ohledů hůře kontrolovatelný než jiné segmenty společnosti. Vyskytuje se v něm také relativně uzavřený okruh lidí, kteří se dobře znají a stýkají se, a to zjednodušuje korupční praktiky. Ve sportu se obecně snáz skrývají různé nepravosti. Podivné hospodaření se dá vysvětlit i tím, že to děláme pro sport a je to vlastně dobrá vůle.

LN Jaké jsou zvláštnosti fotbalu?
Fotbal přitahuje u nás i všude ve světě podivný kapitál. Nejsem si jistý, jestli je fotbal pro osoby, které ho do něj přinášejí, prostě atraktivní, nebo je víc táhne prostředí, které umožňuje praní špinavých peněz, podezřelé převody a podobně. Pravděpodobně jde o kombinaci obou motivů. Takové lidi těší do fotbalu investovat a navíc možnost podobným způsobem operovat.

LN Jakou pověst má sportovní oblast z hlediska míry výskytu korupčního jednání v porovnání s jinými sférami života?
Fotbal je v tomhle specifický, má horší pověst. Různé pokusy činí především současné vedení fotbalového svazu. Kdyby se ale situace měla reálně změnit, měly by být jeho kroky daleko radikálnější. Cílem by totiž nemělo být jen realizovat opatření, ale také vyslat jasný signál, že se proti korupci něco dělá. Musí se to stát součástí marketingové strategie. Slyšel jsem o protikorupčním ombudsmanovi, ale nic víc o něm nevím. Existují také systémy, které dokážou vyhodnotit nestandardní pohyby při sázení, ale nečetl jsem nic o tom, jestli jejich fungování k něčemu vede.

LN Jak moc přispívá k neprůhlednosti prostředí způsob financování sportu?
Má na tom svůj podíl. Využívá totiž řadu různých kanálů. Částky z rozpočtové kapitoly ministerstva školství nejsou ani hlavním zdrojem, na fungování sportu přispívají kraje i města, Sazka je kapitolou sama o sobě, v paměti máme také porcování medvěda při sestavování rozpočtu. Výsledkem je malý přehled, který umožňuje nečestné jednání. Prostředí ve sportu podobné praktiky umožňuje, a tím je vlastně i přitahuje.

Šéf Bohemians Praha Karel Kapr odchází z jednání disciplinární komise ČMFS

LN Máte pocit, že dochází přece jen ke zlepšení?
Tendence ke zlepšení, která odráží společenskou atmosféru, tady je. Zároveň je nutné připomenout, že jde o běh na dlouhou trať.

LN Všichni odsouzení za korupci ve fotbale dostali zatím nejvýše podmíněné tresty. Je to odpovídající postih?
Nemyslím si, že je nutné odsuzovat k odnětí svobody, vězení představuje pro stát strašně drahou záležitost. Pokuty a zákazy činnosti navíc nelze brát jako malý trest. Když ovšem odsouzený dostane jen podmínku, tak to je spíš legrace.

O CO V KAUZE JDE

Nad fotbalovou Olomoucí se zase o něco intenzivněji vznáší hrozba vyloučení ze soutěže. Může za to obvinění Bohemians Praha, že olomoucký brankář Petr Drobisz předal hráčům střížkovského klubu 300 tisíc korun před vzájemným utkáním. To na konci předminulé sezony vyhrála Olomouc 3:0.

V úterý předal státní zástupce případ s návrhem obžaloby k okresnímu soudu v Olomouci. Kromě Drobisze v něm figurují i bývalý prezident střížkovského klubu Karel Kapr a hráči Miroslav Obermajer a David Zoubek. Ti jsou obvinění z přijetí úplatku.

Petr Drobisz.
Dokud soud Drobisze neočistí, nelze vyloučit možnost, že po podzimu aspirant na pohárové umístění bude z nejvyšší soutěže vyloučený. To je pravděpodobný verdikt, jaký by disciplinární komise Olomouci udělila.

Přísnější verdikt pro klub ještě v českém fotbale přitom nepadl ani v dobách, kdy se řešila rozsáhlejší kauza kolem žižkovského sportovního ředitele Ivana Horníka. Zatím platí presumpce neviny a toho se drží i fotbalový svaz.

"Nejde o to, že by disciplinární komise něco zametala pod koberec. Kauzu znovu otevře, jakmile se objeví jednoznačný a nezvratitelný důkaz, což může být i přiznání. Dále může rozhodovat už jen na základě pravomocného rozhodnutí soudu," uvedl mluvčí fotbalového svazu Jaroslav Kolář.

Bývalý hráč Bohemians Praha David Zoubek.

K tomu po posledním vývoji dojde nejdřív během příští sezony. "Do jednoho roku i s odvoláním by případ mohl být uzavřený. Čím dřív se tak stane, tím to pro nás bude lepší," odhadl Drobiszův právník Petr Konečný, který je i členem vedení olomouckého klubu.

Pro Olomouc se období nejistoty protahuje. S obviněním veřejně vystoupil Kapr již téměř před rokem s téměř desetiměsíčním zpožděním od chvíle, kdy se celá událost v květnu 2009 údajně stala.

Fungoval správně detektor lži?
Během policejního vyšetřování se neobjevil prokazatelný důkaz, který by svědčil jednoznačně proti Drobiszovi, policie i státní zástupce však případ ani tak neodložili. Není to důvod k znepokojení? "Tady vůbec nejde o posouzení viny, ale o posunutí rozhodnutí k jiné instanci. Státní zástupce udělal standardní krok," komentoval Konečný poslední vývoj.

Bývalý hráč Bohemians Praha Miroslav Obermajer.

Druhá strana se domnívá, že se při soudu prokáže její verze. Obermajerův advokát Petr Slepička je navíc přesvědčený, že jeho klient se ničeho protiprávního nedopustil a od soudu odejde bez trestu. "Prokážeme, že neměl v úmyslu úplatek přijmout. Jeden den částku převzal, další den ji odevzdal panu Kaprovi. V utkání navíc vůbec nenastoupil." Nepřímé indicie si obě strany vzájemně zpochybňují.

Třeba v Olomouci tvrdí, že vyšetření na detektoru lži dopadlo pro Obermajera rozporuplně. Slepička namítá, že problém nebyl v Obermajerovi. "Padly dvě totožné otázky i odpovědi a jedna byla vyhodnocená jako správná a druhá zase ne – to mě zarazilo. Náš klient ale každopádně neměl problém na detektor lži jít, na rozdíl od pana Drobisze, i to je pro mě určitý signál."

Konečný zase vysvětluje, proč Drobisz v pokročilých fázích vyšetřování odmítl vypovídat. "Jednou všechno vysvětlil a po obvinění nechtěl hrát hry na nějaké slovíčkaření. Nepopřel původní výpověď, jen odkázal na to, co řekl původně."

O dobrou náladu olomoucký brankář prý nepřišel. "Ničeho se přece nedopustil, bere to v klidu. Při pátečním společenském večeru klubu byl poměrně veselý a spoluhráči si z něj dělali dokonce legraci," popsal Konečný současné Drobiszovo rozpoložení.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT HELP DESK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 26 000 Kč